اخبار روز

3 دلیل اصلی لکه های سفید روی ناخن ها!

لکه‌های سفید روی ناخن که لوکونشیا (leukonychia) نام دارند، که علل مختلفی می توانند داشته باشند. این اتفاق معمولاً بی‌خطر است، اما بعضی وقت ها می‌تواند نشانگر وجود بیماری‌های جدی و حتی مشکلاتی که منجر به مرگ می‌شوند، نیز باشد.

1. ضربه 

اگر اخیراً ناخن شما ضربه خورده است، لکه های سفید روی آن ممکن است در اثر آن تصادف ایجاد شده باشد. همچنین، هنگامی که ماتریکس ناخن (محل رشد ناخن) ضربه می زند، این لکه ها می توانند ظاهر شوند.

اگر علائم دیگری ندارید و می‌دانید که علت لکه‌های سفید روی ناخن ضربه است، باید تا درمان طبیعی با رشد ناخن صبور باشید.

2. کمبود ویتامین / مواد معدنی (یکی از بحث برانگیزترین)

برخی از پزشکان بر این باورند که کمبود ویتامین و مواد معدنی می تواند عامل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها باشد، برخی دیگر معتقدند که این درست نیست و در تحقیقات علمی ثابت نشده است. با این حال، می توانید میزان ویتامین ها و مواد معدنی مصرفی خود را با توجه به رژیم غذایی خود کنترل کنید و سعی کنید کمبود آن را جبران کنید.

۳. پسوریازیس یا اگزما

بسیاری از عواملی که به پوست شما آسیب می رسانند نیز می توانند به نوعی روی ناخن های شما تأثیر بگذارند. پسوریازیس و اگزما مشکلات پوستی همراه با خارش، قرمزی و بثورات پوستی هستند. این دو بیماری همچنین باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن می شوند.

پسوریازیس ناخن را ضخیم و سفید می کند و در نتیجه لکه های سفید و حفره دار ایجاد می شود. اگزما همچنین باعث ضخیم شدن، برآمدگی و تغییر رنگ ناخن ها می شود.

منبع: خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا