اخبار خودرواخبار روز

۱۷۰ هزار خودروی لوکس برای پرداخت مالیات شناسایی شدند!

به گزارش پی ام آپ، محمدهادی سبحانیان در یک برنامه تلویزیونی به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: از 500 سلبریتی و اینفلوئنسر که مالیات آنها 30 میلیارد تومان است پرونده تشکیل دادیم.

وی افزود: این تصور غلط وجود دارد که فقط کارتخوان ها مالیات می پردازند. در حالی که اینطور نیست. ما از هوش مصنوعی برای تأیید سپرده‌ها در حساب‌های افراد و نظارت بر حساب‌های شخصی مشکوک استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان امور مالی تاکید کرد: مودیان، فعالان اقتصادی و اصناف با کارت خود و مردم را اذیت نکنند چرا که حساب ها بررسی می شود.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالی بر اساس اطلاعات اقتصادی مودیان مالیات استانی عادلانه انجام می دهد، گفت: ویژگی مالیات سنتی استانی مبتنی بر چانه زنی است که طبق قانون این نوع مالیات لغو می شود.

سبحانیان ادامه داد: داده‌های افراد را بر اساس عملکرد آنها در یک سال بررسی کردیم. گاهی اوقات اطلاعات بر اساس رفتار ریسکی خود مالیات دهندگان است. به عنوان مثال، شخصی یک حساب تجاری دارد، اما از این حساب برای خرید و فروش ملک یا خودرو استفاده می کند که منجر به اجرای حساب و مالیات می شود.

وی با اشاره به اینکه بانک هایی که در پرداخت تسهیلات کم کاری کرده اند مشمول مالیات می شوند، گفت: بانک مرکزی سهمیه پرداخت تسهیلات برای بانک ها تعیین کرده بود که برخی بانک‌ها به آن عمل نکرده اند و ما برای همه بانک ها برگه تشخیص مالیات صادر کرده ایم.

رئیس کل سازمان امور مالی کشور تصریح کرد: به همین دلیل 60 میلیارد تومان از حساب های بانکی مطالبه شده است و این بانک ها اعتراض کرده اند که مردم برای دریافت اعتبارات اقدام نکرده اند و اکنون این موضوع در مرحله رسیدگی است. به دنبال اخذ مالیات از بانک ها برای افرادی هستیم که به بانک ها مراجعه کرده اند اما تسهیلات دریافت نکرده اند.

شناسایی 170 هزار خودروی لوکس

وی با بیان اینکه در حوزه خانه های خالی و خودروهای لوکس طبق قانون عمل می کنیم تصریح کرد: در سال 1401 خودروهای بیش از یک میلیارد تومان لوکس محسوب می شد. 252 هزار خودرو شناسایی کرده ایم که مبلغ مالیات آن 2.3 میلیارد تومان بوده است. امسال خودروهای بیش از سه میلیارد نفری لوکس هستند. به این ترتیب تعداد خودروهای لوکس با مالیات 3 میلیارد تومانی به 170 هزار دستگاه رسید.

سبحانیان ادامه داد: در سال 1401 خانه های بیش از 15 میلیارد تومان لوکس تلقی می شد که 43 هزار مورد آن 2 میلیارد و 200 میلیون تومان مالیات داشتند و امسال خانه های بیش از 20 میلیارد تومان لوکس محسوب می شوند و در این راستا. ، در تهران 110000 خانه لوکس داریم.

وی گفت: سازمان امور مالی مسئول شناسایی خانه های خالی نیست، اما متولی این امر وزارت راه و شهرسازی است. در این سازمان از روش های دانش بنیان برای شناسایی فرارهای مالیاتی استفاده می کنیم.

مالیات نیمی از اصناف صفر است

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه عزم سازمان امور مالیاتی برای مالیات عادلانه استانی جدی است، گفت: مالیات بیش از 50 درصد معاملات مشاغل صفر است. برنامه ما به سمت مالیات استانی شفاف و مبتنی بر داده است که نیازمند گفت وگو و تفاهم است و در حال حاضر روابط خوبی با اتحادیه ها داریم.

وی گفت: مالیاتی که اتحادیه ها برای یک سال پرداخت می کنند با مالیات پرداختی کارکنان برابری می کند. همچنین برخی از کارمندانی که حقوقشان زیر 10 میلیون است مالیات نمی پردازند.

سبحانیان یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان امور مالیاتی در دولت سیزدهم را نظام مودیان و قانون پایانه های تجاری عنوان کرد و گفت: راه اندازی این سامانه باید از دو دهه پیش در کشور انجام می شد و هیچگاه چنین تمایلی وجود نداشت. پیشرفت در این سیستم که همراه با وزیر اقتصاد و دارایی و مجلس در این زمینه پیشرفت خوبی داشته اند.

به گفته وی، در ابتدای سال جاری برای حدود 1950 شرکت در سامانه مودیان صورتحساب الکترونیکی صادر شد و این رقم در مدت 5 ماه به بیش از 33 هزار شرکت رسید.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه قانون تسهیل گری مودیان در قانون سامانه پایانه فروشگاهی در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: برای فروشندگانی که در مراحل پایانی هستند تسهیل گری انجام شده است. ما نباید برای مردم مشکل ایجاد کنیم، اما فروشندگان در حلقه های میانی باید دقت لازم را انجام دهند.

منبع: ایسنا


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا