دانستنی ها

۱۰ کابوس رایج و مشترک بین همه افراد! | جزئیات

افراد بسیاری با خواب‌های پر از ترس و ناامیدی شناخته شده‌اند که ممکن است شامل خواب‌های رد شدن در آزمون‌ها، خواب بیماری و مرگ عزیزان شان باشد. بعضی از خواب‌ها شامل این موضوعات هستند که در واقعت زندگی‌شان تجربه می‌کنند، اما خیلی‌ها از شخصیت‌ها و موضوعات فانتزی تبعیت می‌کنند.

به طور کلی، تعبیر خواب‌های متفاوت در هر فرد متفاوت است و بستگی به تجربیات و عمیق‌ترین ترس‌ها و آرزوهای آن فرد دارد. با این حال، برخی موضوعات خواب به طور گسترده‌ای در میان ما جمیع خصوصیت دارند که می‌توان الهام بخش برای تعبیرات آن‌ها محسوب شوند. مایکل شردل، رئیس آزمایشگاه خواب در موسسه مرکزی سلامت روان در مانهایم آلمان، می‌تواند این موضوع را به خوبی توضیح دهد: “خواب‌هایمان، همیشه با مسایلی که در زندگی واقعی‌مان تجربه می‌کنیم، ارتباط دارد.”

از اینرو، خواب‌هایی که وحشت آن‌ها ازین قرار است که شخص در جایی می‌افتد و جایی نمی‌رسد و یا از فواصل بلند پرتاب می‌شود از جمله موضوعات مشترکی هستند که ما با آن‌ها مواجه هستیم. خواب‌هایی که به مرگ و فوت دیگران اشاره دارند نیز شامل خواب‌هایی هستند که اساساً برای نگرانی شخص درباره محبوبانش درون خود شکل گرفته‌اند.

به طور خلاصه، تعبیر خواب‌ها به گونه‌ای است که بستگی به عمیق‌ترین احساسات و تجربیات شخص دارد، با این حال، تعبیرات شایع خواب‌ها می‌تواند به عنوان الهام بخش برای یافتن مفهوم درست برای خواب‌های فردی استفاده شود.

در یک مطالعه، مایکل شردل، رئیس آزمایشگاه خواب در موسسه مرکزی سلامت روان در مانهایم، آلمان، و همکارانش از شرکت کنندگان خواستند آخرین خواب آزاردهنده خود را به یاد بیاورند. سپس آنها بیش از 1200 کابوس را با موضوعات مختلف گروه بندی کردند تا ببینند چه چیزی مشترک هستند.

در اینجا 10 موضوع تکرار شونده در اکثر کابوس ها آورده شده است:

10- هجوم خزندگان

ورود حشرات یا خزندگان به خانه در واقعیت آنقدر ترسناک است که می تواند خود را به عنوان یک کابوس در خواب نشان دهد. بنابراین، دانشمندان فکر می کنند که دیدن تهاجم خزندگان یا موجودات پشمالوی پست ممکن است نتیجه یک ترس واقعی یا نمادین باشد.

دکتر. شردل می‌گوید: «اگر نمادین باشد، ممکن است این آلودگی ترس از بیماری یا هر چیزی را که شما شخصاً با موش‌ها یا سوسک‌ها مرتبط می‌سازید، نشان دهد. “این همچنین می تواند نمونه ای از احساس ناامنی یا ناراحتی شما در خانه باشد.”

9- وجود شیطان

در رده‌ی نهم اختلالات خواب، احساس ترسناکی وجود دارد که شخص ممکن است فکر کند روح، دیو یا حتی بیگانه‌ای در نزدیکی او قرار دارد. گاهی این حس تنها محدود به احساس بدنی نمی‌شود و بر روی خواب بی‌قراری بیفزاید. افرادی که با فلج خواب سر و کار دارند به طور مرتب از این نوع توهمات مختلف رنج می‌برند.

تحلیل کامل این اختلال نشان داده است که در زمان خواب، ارتباط بخش‌های مغزی که مسئول بی‌حرکتی و بخش‌های مسئول نگهداری شما به خواب بخشیده شده، به صورت غیرمعمول کار می‌کنند. در این حالت، مردم ممکن است تصور کنند که یک موجود ترسناک بر روی آن‌ها نشسته و آن‌ها تلاش می‌کنند تا خود را نجات دهند، اما نتوانسته و احساس در برابر تهدیدهایی که بی‌استعداد در مقابل آن‌ها هستند را تجربه می‌کنند.

در این شرایط، مردم اغلب گزارش می دهند که بختک روی سینه آنها نشسته است و آنها برای خلاص شدن از شر آن تلاش می کنند.

بلند جلال، عصب شناس از دانشگاه هاروارد، در مورد این موضوع می گوید: مغز شما احتمالاً از نمادهای آشنا، مانند شخصیت های فیلم های ترسناک، برای به تصویر کشیدن ترس شما در آن لحظه استفاده می کند.

به عنوان مثال، تصور کنید مادربزرگتان در کودکی به شما می گوید که ارواح و شیاطین پس از تاریک شدن هوا به روستای شما آمدند. ممکن است ناگهان در میانه خواب از خواب بیدار شوید، نوعی سایه ببینید و وحشت کنید. در این صورت، مغز بیشتر از تاریخچه ذهنی توهم ایجاد می کند و آن را طوری تفسیر می کند که فکر می کنید ثروتی به سمت شما می آید.

8- بلایا

آتش سوزی، سیل، انفجار هسته ای یا رویدادهای آخرالزمانی کابوس های رایج بسیاری از مردم است. دکتر از دانشگاه استنفورد به گفته کورلی، دیدن این موارد می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب عمومی در مورد آینده باشد، زیرا به مغز کمک می‌کند راهی برای فکر کردن در مورد آنچه شما نگران آن هستید پیدا کند.

7- احساس اضطراب

آیا تا به حال مطمئن بوده اید که چیزی مهم و بزرگ را فراموش کرده اید، اما نمی توانید آن را به یاد بیاورید؟ بسیاری از افراد رویای این احساس را دارند.

6- اختلاف نظر و جر و بحث

در رده‌ی ششم پربسامدترین کابوس‌ها، موضوعاتی مانند جر و بحث و اختلاف نظر بین افراد به شکلی نامنظم و ناهماهنگ در خواب ظاهر می‌شوند و بیننده خواب گاهی شاهد دعوای غیرفیزیکی و یا مشکلات دیگری می‌شود.

کارشناسان علت این دسته از کابوس‌ها را مرتبط با اضطراب اجتماعی در رابطه با یک رابطه شخصی می‌دانند و معتقدند که این کابوس‌ها نماینده برخی از تجارب ناخوشایند و تنش‌های روانی قبلی فرد هستند. به عبارت دیگر، این کابوس‌ها نمایانگر هراس از برخورد با مشکلات اجتماعی و احتمالاً یادآوری مکالمات پرتنش قبلی هستند.

5. بیماری و مرگ

در این نوع کابوس ها، فرد به صورت خاص یا یکی از عزیزانش را در حال رنجیدن و یا مرگ به دید می‌بیند. اگرچه این نوع از کابوس ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، اما ترس از بیماری و مرگ یا احساس عدم سلامتی ممکن است دلیل بروز چنین خواب هایی باشد.

البته در سال 2020 یک مطالعه نشان داد که دیدن چنین خواب هایی می‌تواند به عنوان روشی برای مغز به منظور حل و فصل از اندوه و مصیبت مورد استفاده قرار گیرد.

4. تعقیب شدن

در خواب‌های شما، ممکن است به دنبال شما یک انسان، یک نیروی شیطانی و یا حتی یک چیزی ناشناخته باشد. رویاهایی که در آنها مورد تعقیب قرار می‌گیرید، معمولا نشان دهنده نگرانی شما درباره چیزی است که شاید درون خودتان به آن اجتناب می‌کنید.

3- حوادث

این دسته وسیع از رویاها شامل مضامینی مانند افتادن، تصادف رانندگی، غرق شدن و غیره است. این کابوس ها ممکن است واقعی تر از آن چیزی باشند که فکر می کنید. ممکن است نشان دهنده ترس از ارتفاع، رانندگی یا غرق شدن باشد.

آنها همچنین ممکن است منعکس کننده احساس عدم کنترل زندگی، ترس از مرگ یا درماندگی باشند.

2- پرخاشگری بدنی

در این نوع کابوس ها، فرد ممکن است خود را در معرض حمله، شرکت در یک دعوا یا مشاهده دعوای دیگران ببیند. اغلب چنین کابوس هایی ممکن است منعکس کننده اضطراب اجتماعی، ترس واقعی از خشونت، یا اضطراب در مورد آسیب پذیر بودن در برابر انتقاد دیگران باشند.

1- شکست دادن

یکی از بزرگترین ترس‌های انسان‌ها، ترس از شکست و ناموفقیت است. این ترس شامل گسترده‌ترین موضوعات مربوط به ناموفقیت است؛ از شکست در دستیابی به اهداف، به سرعت گذشتن زمان، گم شدن، ناتوانی در برقراری ارتباط، اشتباه کردن، از دست دادن و یا فراموش کردن چیزی.

یکی از کلیشه‌های رایج ترس از شکست، ناموفقیت در آزمون‌هاست. این تفسیر متنوعی دارد، اما احتمالا به این دلیل است که شما برای موفقیت در خانه، محل کار یا برای به‌یادآوری یک رویداد ناراحت‌کننده، اعتماد به نفس کافی ندارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا