اخبار روز سینما

گزارشی آماری از فیلم‌های مهم سینمای ایران که جای خالی‌شان در غرفه‌ها احساس می‌شود، آرشیو ناقص؛ وقتی از «دلشدگان» و «پری» و «باشو» و … خبری نیست

پلتفرم های فیلمو، نماوا و فیلم نت این روزها به منبع مهم سینمای ایران تبدیل شده اند. تعدادی فیلم با اصلاح رنگ و نور و کیفیت عالی در این پلتفرم ها آپلود شده است، بنابراین فعالیت شما را بسیار ارزشمند می دانم. اما جای برخی از آثار مهم کارگردانان مختلف روی این سکوها خالی است. در این مورد قصد داریم در مورد فیلم هایی صحبت کنیم که هنوز در هیچ یک از این پلتفرم ها دیده نشده اند. در قسمت اول پرونده، شش کارگردان مطرح ایرانی را در دستان خود قرار داده‌ایم و یکی یکی بررسی کرده‌ایم که وقتی نام هر کدام را در هر کدام از این پلتفرم‌ها جستجو می‌کنیم کدام فیلم‌ها ظاهر می‌شوند و کدام فیلم‌ها خالی هستند.

به گزارش پی ام آپ، بخش قابل توجهی از آثار هر یک از این کارگردانان مشهور سینمای ایران قبل از انقلاب ساخته شده است. درست است که برخی از آنها اکران شده اند، اما ما سعی کرده ایم تنها به فیلم های او پس از انقلاب بپردازیم.

فیلم های علی حاتمی غایب از سکوها: کمال الملک، حاجی واشنگتن، دلشدگان

«حاجی واشنگتن» یک تولید تلویزیونی است و حق پخش داخلی آن به تریبون ها واگذار نشده است.

اهمیت فیلم: طبیعتاً آثار علی حاتمی از مهم ترین آثار سینمای ایران است، اما در میان تمام آثار این کارگردان بزرگ، تنها «مادر» روی سکوها دیده می شود. درست است که برخی از فیلم های حاتمی قبل از انقلاب ساخته شده و قابل انتشار نیست، اما این سه فیلم متعلق به سینمای پس از انقلاب است. حاجی واشنگتن در سال 1361 ساخته شد و زندگی غم انگیز حسین قلی خان صدرالسلطنه اولین سفیر ایران در آمریکا را روایت می کند. «کمال الملک» محصول سال 1362 است و علاوه بر اینکه از نظر کارگردانی فیلم مهمی است، بازیگران مشهوری چون جمشید مشایخی، عزت الله تزامی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز در آن به ایفای نقش می پردازند. «دلشادگان» که جدا از مجموعه ای از بازیگران سرشناس با صداپیشگی محمدرضا شجریان و موسیقی حسین علیزاده اثری ماندگار به حساب می آید.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلمو، نماوا و فایلمنت | مادر

داریوش مهرجویی | فیلم‌هایی که از پلتفرم‌ها گم شده‌اند.: پری، قنطورس، مهمان مامان، تهران تهران، آسمان محبوب

«مهمان مادر» یکی از برجستگی های کارنامه مهرجویی است که مانند حاجی واشنگتن حق پخش تلویزیونی روی سکوها را نداشته است.

اهمیت فیلم: از زمان پخش فیلم‌های غیب مهرجویی روی سکوها، «پری»، «قرن» و «مامان مامان» از آثار مهم او محسوب می‌شوند. «پری» بر اساس «فرانی و زویی» سلینجر ساخته جی.دی ساخته شد و داریوش مهرجویی برنده سیمرغ بهترین کارگردانی شد. «قرن» یکی از آثار جنجالی مهرجویی است که جدا از تاثیر زیادی که بر جای گذاشت، محسن چاوشی با آن شهرت بیشتری پیدا کرد. «مهمان مادر» یکی از تاثیرگذارترین آثار مهرجویی است. بر اساس داستان هوشنگ مرادی کرمانی ساخته شد و سیمرغ بهترین فیلم را برای مهرجویی به ارمغان آورد. عجیب است که چرا نام هیچ یک از این فیلم ها روی سکوها دیده نمی شود.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلیمو| شرک، درخت گلابی، عرشه نارنجی، شبح، لامینور

ناموا | مستاجرین، خوشحالم که شما را دوباره می بینم، Laminor and Island Tales.

شبکه سینما| گاو، شرک، هامون، مستاجران، سارا، لیلا، بانو، میکس، لباس نارنجی، ارواح

مسعود کیمیایی | فیلم‌هایی که از پلتفرم‌ها گم شده‌اند.: ضیافت، دادگاه خیابانی، رئیس، جنایت.

«جنایت» فیلم تحسین شده مسعود کیمیایی است که روی سکوها جایی ندارد.

اهمیت آثار: مسعود کیمیایی از جمله کارگردانانی است که آثار مهم او در سکوهای مختلف دیده می شود اما در این میان جایی برای برخی فیلم های سینمایی در کارنامه او نیست. در میان این آثار، «ضیافت» و «جنایت» خالی از همه است. «ضیافت» در سال 1374 ساخته شد و از مهم ترین فیلم های مسعود کیمیایی در دهه 70 به شمار می رود. موضوع بسیار جذابی دارد و کیمیایی چند چهره جدید در آن رونمایی کرده است. «جنایت» یکی از فیلم های برتر بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر بود. او پنج سیمرغ گرفت که یکی از مهمترین آنها سیمرغ بهترین فیلمی بود که در دست کیمیایی بود.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلیمو | سکان، سفر سنگ، دندان مار، رد گرگ، تیغ و ابریشم، تجارت، سلطان، تصمیم، سربازان جمعه، متروپل، قاتل اهلی، تبدیل به خون

ناموا | رد پای گرگ، تجارت، مرسدس بنز، سربازان جمعه، اعتراض، قاتل اهلی، متروپل به خون تبدیل شد،

شبکه سینما| سرب، گروهبان، مسیرهای گرگ، تجارت، سلطان، مرسدس، اعتراض، سربازان جمعه، حکم.

بهرام بایضایی | فیلم‌هایی که از پلتفرم‌ها گم شده‌اند. : وقتی همه ما می خوابیم غریبه های کوچک باشید، مسافران

«مسافر» تا چندی پیش روی پلتفرم ها در دسترس بود، اما به دلایل قانونی مدتی است که در دسترس کاربران نیست.

اهمیت آثار: «باشو غریبه کوچوچ» و «مسافران» دو فیلم مهم کارنامه بیضایی و البته دو فیلم مهم سینمای ایران هستند. «باشو» با درخشش سوزان تسلیمی هنوز در ذهن ها مانده است. «مسافران» در جشنواره فجر پنج سیمرغ بهترین بازیگر زن (جمیله شیخی)، نقش مکمل زن (فاطمه معتمدآریا)، بهترین نقش مکمل مرد (مجید مظفری) و بهترین فیلمبرداری و گریم را دریافت کرد. قاضی. «وقتی همه خوابیم» جدیدترین ساخته بهرام بیضایی در سینمای ایران است. این فیلم برنده پنج سیمرغ از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد. البته با انتقادات زیادی هم مواجه شد.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلیمو| در این سکو اثری از بیضی وجود ندارد.

ناموا | شاید وقتی دیگر

شبکه سینما| شاید زمان دیگری، کشتن سگ ها.

ناصر تقوایی | فیلم‌هایی که از پلتفرم‌ها گم شده‌اند. : ای ایران کاپیتان خورشید

«ای ایران» ناصر تقوایی نیز به دلیل مسائل حقوقی از تریبون ها حذف شد.

اهمیت آثار از جمله آثار مهم کارنامه ناصر تقوایی، ساخت چند فیلم بعد از انقلاب و دو فیلم «ناخدا خورشید» و «ای ایران» از مهم ترین آنهاست. «کاپیتان خورشید» با بازی داریوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پورصمیمی و… نیز در جشنواره های مختلف بین المللی مطرح شد و می توان آن را یکی از مهم ترین آثار سینمای ایران دانست. شخصیت های خواجه ماجد، فرهان و ملول از جمله شخصیت های مهم تاریخ سینمای ایران هستند. شاید «ای ایران» به اندازه «نخدا خورشید» اهمیت نداشته باشد، اما از نظر پیوند یک رویداد تاریخی با موسیقی، بسیار تأثیرگذار و البته ماندگار است.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلیمو| کاغذ بدون خط

ناموا| داستان های کیش

شبکه سینما| هیچ اثری از ناصر تقوایی در این پلتفرم آپلود نشده است.

رخشان بنی اعتماد| فیلم‌هایی که از پلتفرم‌ها گم شده‌اند. : خارج از محدوده و داستان

«خارج از محدوده» اولین فیلم رخشان بنی اعتماد است که در فضای مجازی در دسترس نیست.

اهمیت آثار : «خارج از محدوده» در سال 1366 ساخته شد و جدا از مضمون جذاب اجتماعی و پرداخت درست و دقیق، از این نظر که اولین فیلم کارنامه رخشان بنی اعتماد است، بسیار حائز اهمیت است. مهدی هاشمی، پروانه معصومی و محمود جعفری بازیگران اصلی این فیلم هستند. فیلم «قصه ها» آخرین فیلم در کارنامه کاری بنی اعتماد تاکنون محسوب می شود. این فیلم در سال 2012 ساخته شده است و مجموعه ای از قسمت ها درباره سرنوشت شخصیت های مهم آثار اوست. این فیلم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر در چهار رشته نامزد دریافت سیمرغ شد. او همچنین موفق شد برای فیلم رخشان بنی اعتماد برنده شیر نقره ای بهترین فیلمنامه از هفتاد و یکمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز شود.

فیلم های منتشر شده بر روی پلتفرم ها:

فیلیمو| زرد قناری، ارزی، نرگس، خانم. اردیبهشت ماه گیلانه، زیر پوست شهر، خون بازی و مستند من آدمها

ناموا | پول خارجی، داستان جزیره.

شبکه سینما| پول خارجی، روسری آبی، خون بازی، زیر پوست شهر و مستند I Adamha.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا