دانستنی ها

کدام کره چربی کمتری دارد؟ /مقایسه کره گیاهی و حیوانی!

کره گیاهی یا مارگارین کره ای است که از روغن نباتی تهیه می شود. مارگارین شبیه کره لبنیات است، اما اساس آن شیر نیست، بلکه معمولاً از روغن های گیاهی مختلف مانند ذرت، آفتابگردان، سویا و کتان و همچنین برخی مواد افزودنی تهیه می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، مارگارین از نظر مواد معدنی مانند آهن، روی و مس ضعیف است. البته مارگارین دارای خواص تغذیه‌ای روغن‌های گیاهی است، در حالتهای حرارتی، مغذی‌های ریز در مارگارین به طور قابل توجهی کاهش می‌یابند. برای تهیه مارگارین مشابه کره لبنی، افزودن مواد طعم دهنده، مواد رنگی و ویتامین‌هایی مانند A و D الزامی است. مارگارین انواع مختلفی دارد و استفاده از نوعی که به صورت مایع است، به دلایل بهبود سلامتی، بسیار مفیدتر است.

برخلاف تصور شما، این کره کم کالری یا کم انرژی نیست. برعکس ۸۰ درصد چربی آن مانند کره لبنی است و از نظر انرژی هیچ تفاوتی با کره لبنی ندارد. هر دو کره امولسیونی هستند که از 16 درصد آب و 85-82 درصد روغن تشکیل شده است. تنها تفاوت این دو نوع چربی های گیاهی و حیوانی است. چربی کره نوعی چربی حیوانی است که در شیر یافت می شود و مارگارین یک چربی جامد گیاهی است. هر دو نوع چربی در هر گرم 9 کالری انرژی دارند.

این یک اسید چرب اشباع شده است که در کره لبنی یافت می شود و کلسترول بد خون را افزایش می دهد. همانطور که می دانیم کلسترول اضافی در رگ های بدن جمع می شود و باعث باریک شدن رگ ها و اختلال در جریان خون به اندام های بدن می شود. بنابراین اگر کلسترول بالایی دارید استفاده از کره لبنیات را فراموش کنید و ترجیحا از کره مارگارین استفاده کنید.

اصولاً، اگر هیچ مشکل خاصی نداشته باشید و پزشک شما برایتان مصرف کره را ممنوع نکند، استفاده روزانه از آن مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، به میزان مصرف خود دقت کنید تا از اضافه وزن جلوگیری کنید. توصیه ما این است که تلاش کنید مصرف کره لبنی و ماگارین را به حداقل برسانید و به جای آن‌ها از انواع کره‌های آجیل یا دانه بهره بگیرید که سالم‌تر و مفیدتر هستند.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا