اخبار روز

جوایز ایگ نوبل ۲۰۲۳ به چه کسانی تعلق گرفت! | از عنکبوت زامبی تا ابداع توالت هوشمند!

امسال، پروژه‌های جالب و شگفت‌انگیزی برای جوایز ایگ‌نوبل نامزد شدند که شامل عنکبوت زامبی روباتی، توالت هوشمند، لیزیدن سنگ و بررسی تعداد موهای درون بینی بودند.

جوایز ایگ‌نوبل همواره به پژوهش‌های جالب و عجیب تعلق می‌گیرد و در امسال نیز با انتخاب این پروژه‌های عجیب، به این تقلید روی آورده است. اگرچه ممکن است برخی نامزدهای دیگر جدی‌تر و مهمتری برای این جوایز نیز وجود داشته باشند، اما نهایتاً برندگان جوایز ایگ‌نوبل از جوایز نوبل جدی‌تر بهره می‌برند.

علم شیمی

جایزه نوبل شیمی به محققانی اعطا شد که بررسی کردند چرا دانشمندان دوست دارند سنگ ها را لیس بزنند! در واقع، گزارش هایی از زمین شناسان قرن هجدهم وجود دارد که از حس چشایی خود برای شناسایی سنگ ها و سایر کانی ها استفاده می کردند.

مهندسی مکانیک

محققان مکانیک از ابزارهایی برای تبدیل یک عنکبوت مرده به عنکبوت زامبی روباتیک استفاده کردند و به آن جان تازه ای بخشیدند.

ادبی

مطالعات در حوزه‌ی رفتار شناسی نشان می‌دهند که تکرار پیاپی یک کلمه برای فرد احساسی ناآشنا‌گری ایجاد می‌کند. احساس ناآشناپنداری به معنای تجربه‌ی فرد از شناخت موقعیتی است که در آن درک موقعیت و جزئیات آن با وضوح کافی صورت نگرفته است. از این رو، پیاپی تکرار یک واژه می‌تواند به فرد احساس ناآشناپنداری بدهد و باعث شود تا به سختی به آن واژه و موقعیت مربوط به آن عادت کند. در نتیجه، تغییر در استفاده از واژه‌ها و جملات با نوآوری و تنوع، به حفظ تمرکز و توجه در فرد کمک می‌کند و از ایجاد احساس ناآشناپنداری جلوگیری می‌کند.

بهداشت عمومی

این جایزه به محققانی اعطا شد که نوعی توالت هوشمند را اختراع کردند. در این نوع توالت زباله های انسانی جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شود تا مشکلات و بیماری های احتمالی افراد شناسایی شود.

ارتباطات

این جایزه به دو محقق باهوش اهدا شد؛ یکی از این محققان مغز انسان‌هایی را بررسی کرده بود که قادر بودند جملات را به صورت وارونه تلفظ کنند، و دیگری به طراحی چوب‌های ژاپنی غذاخوری پرداخته بود که باعث افزایش میزان نمک در غذا می‌شدند.

پزشکی

محققان این گروه هنگام بررسی اجساد، تعداد موهای بینی آنها را شمارش کردند و دریافتند که سوراخ سمت راست بینی به طور متوسط ​​120 تار مو و سوراخ سمت چپ بینی دارای 112 مو است.

روانشناسی

این جایزه به گروهی تعلق گرفت که بررسی کردند اگر ما در خیابان بایستیم و به بالا نگاه کنیم، چند عابر پیاده همین کار را انجام می دهند.

فیزیک

کدام پروژه ها برنده جوایز ایگ نوبل 2023 شدند؟/ از لیسیدن سنگ ها تا بررسی تعداد موهای بینی

یکی از برندگان جایزه، تحقیقی را که درباره تأثیر ترکیب آب اقیانوس با آب معمولی بر فعالیت جنسی ماهیان آنچوی انجام داده بود، ارائه کرده است. این تحقیق عجیب و خنده‌دار به نظر می‌رسد، اما در نهایت باعث شده تا مردم به فکر فرو برند.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا