اخبار روز

کاهش قیمت گوشت گوسفندی در بازار!/جزئیات

به گزارش پی ام آپ، علی اصغر ملکی درباره قیمت دام زنده و گوشت قرمز در بازار گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده مرغوب گوشت بره نر به طور میانگین بین 170 تا 200 هزار تومان به فروش می رسد. بنابراین قیمت هر کیلوگرم گوسفند و گوسفند نر مخلوط در بازار بین 420 تا 435 هزار تومان و ماده بین 410 تا 415 هزار تومان است، یعنی ماده بین 10 تا 15 هزار تومان به فروش می رسد. تومان به ازای هر کیلوگرم ارزان تر از گوسفند نر.

به گفته وی، قیمت ۴۲۰ تا ۴۳۵ هزارتومانی تنها برای گوشت نر گوسفندی درجه یک است و سایر محصولات همچون گوسفند ماده یا میش و بز قیمت‌هایی دارای فاصله قیمتی بین ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تومان دارد که باید هموطنان از نوع خرید خود آگاهی داشته باشند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تصریح کرد: دولت در ماه های اخیر اقداماتی را برای تنظیم بازار گوشت قرمز از محل ذخایر داخلی شرکت پشتیبانی امور دام و محل واردات انجام داده است که این امر مانع از سودجویی برخی دلالان و واسطه ها شده است. . اما انتظار می رود دولت برای ادامه حضور خود در بازار، بازار گوشت را تنظیم کند.

ملکی تصریح کرد: در حال حاضر بازار گوشت قرمز به دلیل هجوم هموطنان برای خرید برای سال تحصیلی جدید آرام است و ممکن است بازار این محصول تا پایان مهرماه راکد بماند.

وی بیان کرد: در حال حاضر بخشی از گوسفندان زنده به دلیل نوسانات نرخ ارز از مرزهای کشور به کشورهای حوزه خلیج فارس و امارات متحده عربی قاچاق می شود و بخشی دیگر از دام ها به ویژه گاوهای پروار به دلیل انتقال به کشتارگاه ها. به کمبود نهاده های دامی که باعث شده جمعیت دامی کشور کاهش یابد و عرضه بازار با مشکل مواجه شود.

ملکی با بیان اینکه با مشکل جدی آوردن دام زنده از استان های غربی به تهران مواجه هستیم، تصریح کرد: علاوه بر هزینه های تولید، هزینه حمل دام زنده از استان های دامدار کشور از جمله استان های شمال غرب کشور به سایر استان ها است. قیمت تمام شده محصول نهایی که به دست مصرف کنندگان می رسد موثر است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تصریح کرد: بر اساس گزارش های موجود، کشور مازاد دام زنده ندارد و وضعیت فعلی بازار گوشت ناشی از اطلاعات نادرست برخی است که ادعا می کنند مازاد دام زنده است. در کشور به دنبال اخذ مجوز صادرات و فروش دام زنده به قیمت ارز آزاد هستند که باعث شده کشور با کمبود دام مواجه شود.

وی افزود: با توجه به تداوم خشکسالی ها به ویژه در یکی دو سال اخیر تولیدکنندگان با کمبود علوفه و مرتع مواجه شدند تا جایی که بیشتر دام های مولد کشور ذبح و روانه کشتارگاه ها می شود. بنابراین جمعیت دامی کشور آنقدر زیاد نیست که بتوان گفت مازاد تولید داریم و امکان صادرات وجود دارد.

ملکی گفت: اگر جمعیت دامی کشور مدیریت شود، این میزان کفاف بازار داخلی را می‌دهد که این امر نیز مبتنی بر جلوگیری از قاچاق دام در مرزها، ایجاد ممنوعیت صادرات دام زنده و رفع ممنوعیت تردد دام از استان‌ها به تهران است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا