دانستنی ها

کاهش خطر ابتلا به دیابت تا 50 درصد با این نوشیدنی

چای به دلیل مزایای سلامتی آن از جمله توانایی آن در مبارزه با التهاب، تقویت سیستم ایمنی و محافظت در برابر انواع مختلف سرطان مورد توجه قرار گرفته است. اکنون محققان می گویند مصرف منظم چای سیاه می تواند خطر ابتلا به دیابت را تقریباً به نصف کاهش دهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که روزانه چای سیاه می نوشند در مقایسه با افرادی که هرگز چای نمی نوشند، 53 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به پیش دیابت و 47 درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

چای سیاه یک چای باستانی از چین است که تحت یک فرآیند تخمیر گسترده قرار گرفته است و مملو از باکتری های سالم یا پروبیوتیک هایی است که می تواند سلامت روده را بهبود بخشد.

دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که سلول ها مقاومت به انسولین ایجاد می کنند، وضعیتی که در آن به طور طبیعی به انسولین، هورمونی که توسط پانکراس برای تنظیم قند خون تولید می شود، پاسخ نمی دهند.

پیش دیابت وضعیتی است که در آن سطح قند خون بالا است، اما آنقدر بالا نیست که بتوان آن را دیابتی تلقی کرد. بیش از 30 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده به پیش دیابت مبتلا هستند. شایان ذکر است، اگر سطح قند خون ناشتا در دو آزمایش جداگانه 126 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بالاتر باشد، در صورتی که قند خون ناشتا بین 100 تا 125 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، پیش دیابت وجود دارد.

تونگژی وو، سرپرست گروه تحقیق از دانشگاه آدلاید استرالیا گفت: «مزایای سلامتی قابل توجه چای، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2، در چندین مطالعه در سال های اخیر گزارش شده است، اما مکانیسم های زیربنایی این فواید نامشخص بوده است. »

محققان اثر محافظتی بر کنترل قند خون را به افزایش دفع گلوکز و بهبود مقاومت به انسولین که همراه با نوشیدن منظم چای است، نسبت می‌دهند. این مطالعه مشاهده ای ثابت نمی کند که نوشیدن روزانه چای کنترل قند خون را بهبود می بخشد، اما نشان می دهد که ممکن است به کنترل بهتر قند خون کمک کند.

وو گفت: «نتایج ما تأثیر محافظتی نوشیدن منظم چای را بر کنترل قند خون از طریق افزایش دفع گلوکز ادرار، بهبود مقاومت به انسولین و به دنبال آن کنترل بهتر قند خون نشان می‌دهد؛ این مزایا در مصرف کنندگان روزانه چای سیاه بارزتر بود.

راز کنترل بهتر متابولیک در تخمیر میکروبی چای سیاه نهفته است. به گفته محققان، این فرآیند باعث ایجاد ترکیبات زیست فعال با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می شود که باعث بهبود حساسیت به انسولین، بهبود عملکرد سلول های بتای پانکراس و تغییر ترکیب باکتری های روده می شود.

این مطالعه شامل 1923 بزرگسال از هشت استان چین بود. از این تعداد، 436 شرکت کننده دیابت، 352 نفر پیش دیابت و بقیه دارای سطح قند خون طبیعی بودند. این مطالعه فراوانی و نوع مصرف چای شرکت کنندگان را بررسی کرد.

نوشیدنی که خطر ابتلا به دیابت را تا 50 درصد کاهش می دهد

محققان میزان گلوکز مصرف شده و دفع شده در ادرار، مقاومت به انسولین و وضعیت گلیسمی (سطح قند خون) شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. افراد دیابتی تمایل به جذب مجدد گلوکز دارند که به افزایش سطح قند خون کمک می کند.

پس از محاسبه تفاوت در سن، جنسیت، عوامل بالینی و سبک زندگی، نتایج تجزیه و تحلیل محققان نشان داد که نوشیدن روزانه چای باعث افزایش دفع گلوکز ادراری (UGCR به میزان ۰.۱۱ میلی‌مول در میلی‌مول) و کاهش مقاومت به انسولین (TyG منفی 0،23) می شود. در مقایسه با افرادی که هرگز چای نمی نوشند، خطر ابتلا به پیش دیابت نیز 15 درصد کمتر و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نیز 28 درصد کمتر است.

برای تایید بیشتر این نتایج، محققان یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور را روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام دادند.

نتایج ما نشان می دهد که مصرف روزانه چای سیاه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و پیشرفت آن را از طریق کنترل بهتر قند خون کاهش می دهد. وقتی به تمام نشانگرهای زیستی مختلف مرتبط با نوشیدن منظم چای سیاه نگاه می کنید، متوجه می شوید که این می تواند یک مرحله ساده باشد. با رژیم غذایی می توانید به راحتی سلامت خود را بهبود ببخشید.

ادوین تورس، پرستار متخصص در مراقبت از دیابت موسسه فیشر دیابت و متابولیسم در مرکز پزشکی شهر نیویورک گفت: «نتیجه این تحقیق این است که در میان بزرگسالانی که در چین زندگی می کنند، مصرف منظم چای، به ویژه چای سیاه، با چندین پیامد سلامتی مرتبط است.

وی افزود: این مطالعه دارای محدودیت‌هایی است، از جمله اینکه فقط در یک مقطع زمانی داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و اطلاعات مربوط به مصرف چای توسط شرکت‌کنندگان گزارش می‌شود. مردم همیشه عادت ها را به درستی به خاطر نمی آورند یا آنها را به طور دقیق گزارش نمی کنند.

تورس گفت: علاوه بر این، نتایج ممکن است لزوماً برای سایر جمعیت‌ها با عادات غذایی، ژنتیک و سبک زندگی متفاوت اعمال نشود.

با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 انجام دهید. افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند می توانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، نظارت منظم بر سطح قند خون، مدیریت استرس، خواب کافی، اجتناب از سیگار و مصرف بیش از حد الکل و در صورت لزوم داروها یا مداخلات پزشکی را کاهش دهند. آموزش مداوم و حمایت از واکسیناسیون، معاینات منظم چشم و پا و حفظ آگاهی از علائم اولیه.

نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت (EASD) در هامبورگ ارائه شد.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا