اخبار روز

روش دریافت کد رهگیری قرارداد اجاره رایگان!

به گفته پی ام آپ، در حال حاضر نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک کشور راه اندازی شده است و در گام اول امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و مالکان و الزام استفاده از خدمات این سامانه فراهم شده است. ثبت نام در سامانه ملی املاک و مسکن است.

به گزارش پی ام آپ ، نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک کشور از چهارشنبه 3خرداد 1402 راه اندازی شد. در گام اول، مالکان و مستاجران بدون مراجعه به دفاتر املاک توانستند قراردادهای اجاره را ثبت کنند و کد رهگیری دریافت کنند. . تا پیش از این دریافت کد رهگیری در انحصار بنگاه های معاملات ملکی بود. هموطنان می توانند از طریق سایت amlak.mrud.ir در قسمت «سامانه ثبت نام رایگان اجاره مسکن» به این سامانه دسترسی داشته باشند.

سامانه املاک فقط برای کسانی قابل استفاده است که قصد ایجاد اجاره نامه جدید یا دریافت کد رهگیری را دارند. دقت داشته باشید که فقط می توانید کد رهگیری ایجاد شده پس از ثبت قرارداد در این سامانه را بررسی کنید. بنابراین کد رهگیری دریافتی از بنگاه های معاملات ملکی در این سامانه قابل مراجعه نمی باشد.

کسانی که قبلا کد رهگیری دریافت کرده‌اند برای دریافت ودیعه مسکن به «سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن» مراجعه کنند. هموطنان همچنین می‌توانند برای تسهیلات ساخت، تسهیلات کمک ودیعه و موارد مشابه، از سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن استفاده نمایند.

برای خوداظهاری سکونت و املاک تحت مالکیت خود می توانید از سامانه ملی املاک و مستغلات کشور استفاده کنید.

برای استفاده از قابلیت های این سامانه ابتدا لازم است اطلاعات هویتی، مشخصات املاک، محل سکونت و سایر عناصر در سامانه ملی املاک و مسکن کشور تکمیل و ثبت شود. در صورت پر کردن اطلاعات مورد نیاز در سامانه املاک و مستغلات، می توانید در همین سامانه (سامانه معاملات املاک کشور) برای ملکی که دارید اجاره نامه ایجاد کنید.

در حال حاضر تنها امکان ایجاد اجاره نامه برای املاک با گواهی 6 دانگ وجود دارد. پس از ثبت قرارداد، کد رهگیری قرارداد در اختیار طرفین قرارداد قرار می گیرد. تمامی مراحل ایجاد و ثبت قرارداد و همچنین دریافت کد رهگیری رایگان می باشد.

برای ثبت قرارداد ابتدا موجر (مالک ملک) باید قراردادی را منعقد کند و در مراحل بعدی مستاجر نیز به قرارداد اضافه می شود و مستاجر نمی تواند به تنهایی قراردادی را تنظیم کند. برای ایجاد و ثبت قرارداد به اسنادی مانند سند مالکیت، شناسنامه طرفین قرارداد و صورتحساب ملک مورد اجاره (در صورت بدهی) نیاز است.

در اولین گام برای شروع به کار این سامانه، امکان ثبت و مشاوره قراردادهای ثبت شده برای قراردادهای اجاره مسکن به صورت تک به تک (یک موجر شش دانگ به یک مستاجر) به صورت آنلاین و موجر فراهم شده است. (مالک ملک) و مستاجر می توانند قرارداد اجاره واحد مسکونی را در این سامانه تکمیل و کد رهگیری و نسخه الکترونیکی آن را دریافت کنند.

وزارت راه و شهرسازی در حال تکمیل سامانه املاک است و اعلام کرده است که در آینده نزدیک هموطنان عزیز می توانند به صورت مستقل یا از طریق مشاوران املاک در این سامانه انواع قراردادهای مربوط به املاک را انجام دهند.

داشتن کد رهگیری برای کلیه قراردادها الزامی است. تا پیش از این یکی از معایب بازار اجاره، ثبت قراردادها بر روی اوراق قدیمی بود که بعضاً فروخته می شد و مبنای قانونی نداشت. به همین دلیل لازم است قراردادهای دارای کد رهگیری بین مردم تعمیم یابد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا