اخبار روز

چگونه وزنه برداری بدن و ذهن شما را سالم می کند

وزنه‌برداری و وزنه‌برداری ممکن است شما را یاد ورزشکاران برآمده‌ای که در باشگاه‌های عرق‌ریزه ورزش می‌کنند با موسیقی هیجان‌انگیز بیاندازد، اما بلند کردن وزنه‌های کوچک هر روز در خانه نیز بسیار آسان است و البته مزایای زیادی دارد.

مزایای تمرینات قدرتی (که در انواع فرم های استقامتی و قدرتی انجام می شود) فقط بر تناسب اندام و عضلات و استخوان های قوی تأثیر نمی گذارد.

این تمرینات به ما کمک می کند قلب سالم تری داشته باشیم، سیستم ایمنی بدن بهتر عمل کند، ظرفیت ذهنی ما بهبود یابد و عمر طولانی تری داشته باشیم.

در این مقاله خواهیم دید که چگونه تمرین با دمبل های کوچک و ساده بر توانایی های جسمی و ذهنی ما تاثیر می گذارد.

دمبل قند خون را کاهش می دهد

تقویت ماهیچه ها تنها به ظاهر خارجی آنها محدود نمی شود، بلکه بر سلامت داخلی بدن ما نیز تأثیر می گذارد. وزنه زدن نه تنها به باریکتر شدن دور کمر کمک می کند، بلکه متابولیسم بدن را بهبود می بخشد و حساسیت بدن به انسولین را افزایش می دهد که باعث می شود سطح قند خون بعد از هر وعده غذایی به حالت عادی بازگردد.

تمرینات استقامتی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

در یک مطالعه مقایسه‌ای روی زنانی که ورزش نمی‌کردند و زنانی که ورزش‌های استقامتی منظم انجام می‌دادند، آنها دریافتند که گروه دوم دارای سلول‌هایی بودند که در کمک به بدن در مبارزه با عفونت و التهاب فعال‌تر بودند.

زنی که وزنه بلند می کند

توده عضلانی شاخص مهم طول عمر است

دکتر می گوید: با حفظ توده عضلانی، می توانید خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش دهید. ترزا لیو آمبروز از دانشگاه بریتیش کلمبیا.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن احتمال بروز اختلالات شناختی مانند فراموشی یا زوال عقل را کاهش می دهد.

فواید تمرینات کاردیو نامحدود به نظر می رسد. حدود یک دهه تحقیق روی 3600 مرد و زن بالای 50 سال نشان می دهد که کسانی که توده عضلانی بهتری دارند کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از شایع ترین بیماری های کشنده هستند.

بنابراین توده عضلانی یکی از مهم ترین شاخص های طول عمر است و تاثیر آن حتی از وزن و شاخص توده بدنی (BMI) نیز بیشتر است.

تمرینات قدرتی می تواند روند پیری را معکوس کند

خبرهای خوب بیشتری وجود دارد فعالیت بدنی نه تنها می تواند از بیماری جلوگیری کند، بلکه می تواند روند پیری شما را معکوس کند.

در یک مطالعه علمی محدود، از 14 سالمند خواسته شد دو بار در هفته به مدت شش ماه تمرینات مقاومتی انجام دهند (هدف تمرکز بر تقویت عضلات از طریق ورزش بود). هنگامی که آنها ریکاوری و تقویت عضلات خود را با بزرگسالان جوان تر مقایسه کردند، دریافتند که سلول های تولید کننده انرژی (میتوکندری) در بدن آنها به همان میزان فعال شده است.

ورزش تأثیر شگفت انگیزی بر عملکردهای شناختی ذهن دارد

تأثیر ورزش بر مغز عمدتاً به ترشح اندورفین مربوط می شود، اما این ارتباط پیچیده تر است. مطالعه ای که بر روی افراد سالم در حدود سن 65 سالگی و افراد مبتلا به اختلالات شناختی انجام شد، نشان داد که پس از تمرین قدرت بدنی، هر دو گروه توانایی بهتری در ارتباط دادن معانی (مثلاً اتصال نام به چهره ها) و تصمیم گیری از خود نشان دادند.

معجزه میوکین ها: وقتی ورزش می کنیم در مغز ما چه اتفاقی می افتد

وقتی تمرینات قدرتی انجام می‌دهیم، «عوامل نوروتروفیک» در مغز ترشح می‌شوند که رشد نورون‌ها یا سلول‌های حامل پیام‌های عصبی را افزایش می‌دهند.

یکی از مهم ترین عوامل میوکین ها هستند که دکتر. لیو آمبروز آن را به عنوان “هورمون های خاصی که در طول انقباض عضلانی در ماهیچه ها ترشح می شود” توصیف می کند.

وظیفه میوکین ها گردش در سراسر بدن، رسیدن به تمام اندام ها و بافت ها و تحریک انواع فرآیندهای بیوشیمیایی در آنجا است.

یکی از عملکردهای میوکین ها تولید فاکتور نوروژنز مشتق از مغز (BdiNF) است که مایکل موزلی، نویسنده این مقاله، آن را “نوعی کود تقویت کننده مغز” می داند.

تمرینات ورزشی استقامتی در منزل

اگر فکر می کنید برای بهره مندی از تمام این فواید باید به باشگاه بپیوندید، نگران نباشید زیرا تناسب اندام از خانه شروع می شود.

تمرین بازوهای تحمل وزن که معمولا با دمبل انجام می شود، اما می تواند با یک بطری شیر یا آب نیز انجام شود.

برای تمرین عضلات پا، به قفسه آشپزخانه تکیه دهید و روی نوک پا بایستید. یکی دیگر از تمرینات اسکات وزنه ای است که با وزنه ای مانند کوله پشتی پر از کتاب قابل انجام است.

اگر می خواهید این تمرینات قلبی را در خانه انجام دهید، فراموش نکنید که قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: بی بی سی

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا