اخبار روز

سنگ اندازی اروپا در مذاکرات ایران و آمریکا! / روند مخرب میانجی گری اروپا!

مدت هاست که از اروپا برای میانجی گری بین ایران و آمریکا استفاده می‌شود اما تا به حال هیچ نتیجه‌ای نداشته است. مورد جدید این موضوع تحریم تسلیحات موشکی ایران توسط سه کشور اروپایی است.

کیهان نوشت: با توجه به اقدامات اخیر سه کشور اروپایی برای تمدید تحریم تسلیحاتی موشکی ایران و اظهارات برخی از اعضای اتحادیه اروپا، آیا زمان آن نرسیده است که نه در اصل بلکه در ماهیت روابط با اروپای غربی و به طور خاص ترویکای اروپایی تجدید نظر کنیم؟

با توجه به مثال‌ها و مصادیق ترویکای اروپایی و برخی قدرت های سنتی اروپای غربی، اراده خاصی برای حل مشکلات و تحکیم روابط با ایران، نه در سطح تجاری و اقتصادی و نه در سطح سیاسی در بعد دیپلماتیک نداشتند و ندارند. 

در جریان مذاکرات، جدای از نقش خود به عنوان وزنه ای در دست ایالات متحده آمریکا، هیچ نقش سازنده ای در افزایش فشار و کسب امتیاز بیشتر برای ایران نداشتند.

به نظر می رسد بهتر است سه قدرت اروپایی چه به عنوان میانجی و چه به عنوان عضو از روند مذاکرات کنار گذاشته شوند و میانجی های دیگری جایگزین آنها شوند. در سال‌های اخیر، مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مواردی که میانجیگری بر عهده اروپایی‌ها نبوده، موفقیت‌آمیز بوده است و این واقعیت نشان می‌دهد که فرصت مذاکره و مهم‌تر از آن امکان موفقیت‌آمیز مذاکرات بدون میانجی گری اروپایی ها وجود دارد.

این اقدام همچنین می تواند هشداری برای آنها باشد تا روند مخرب خود را اصلاح کنند و موضع خود را در قبال ایران و موضوع برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تجدید کنند.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا