اخبار روز

پاسخ دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به یادداشتی

به گزارش خبرگزاری پی ام آپ، احسان صالحی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در واکنش به یادداشت منتشر شده در پی ام آپ، در نامه ای به مدیر عامل پی ام آپ نوشت:

جناب آقای لاسجوردی
مدیر مسئول محترم پی ام آپ
با احترام، پاسخ زیر به مطلب منتشر شده در این رسانه با عنوان «معرفی رئیس شورای اطلاع رسانی دولت به قوه قضائیه» اشاره دارد.

1- هفته گذشته نامه رئیس شورای اطلاع رسانی دولت به مسئولان نیروی انتظامی مبنی بر رصد اخبار کذب و خلاف واقع و پیگرد قضایی آنها ابتدا در حساب کاربری یکی از فعالان شبکه های اجتماعی منتشر شد. واکنش های مختلط لازم به ذكر است اين سوابق اصل نامه ذكر شده است كه نامه مزبور در پي نامه دادستان محترم كل كشور به رياست جمهوري محترم (26/1/1302) به دستگاههاي اجرايي مخابره شده است. در نامه دادستان کل کشور، ضرورت حفظ امنیت فکری جامعه به عنوان یکی از حقوق عمومی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است که در دیدار مقامات قضایی معظم له نیز بر آن تاکید ویژه شد. از رئیس جمهور خواسته شده است تا در صورت مواجهه با اخبار نادرست و خلاف بر امنیت روانی جامعه، تمامی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را موظف به نظارت ویژه بر محتوای مرتبط با حوزه مأموریت خود و بررسی محتوا کنند. آنها پرونده ها را به معاونت دادستانی منطقه برای نظارت بر فضای مجازی برای اقدامات قضایی لازم تشدید خواهند کرد. کل کشور منعکس شده است.

2- آسیبی که انتشار اخبار جعلی و کذب به امنیت روانی جامعه وارد می کند غیر قابل انکار است. از سوی دیگر اعلام آمادگی دستگاه قضایی برای جلوگیری از این آسیب و رسیدگی به موارد مخل امنیت اقدامی قابل تقدیر است. با توجه به لزوم تنظیم مقررات برای توجه بیشتر دستگاه های انتظامی به حفظ امنیت روانی جامعه، این موضوع مورد توجه دستگاه های انتظامی قرار گرفت. مقامات موظفند پرونده ها را با دقت و جدیت خاصی در سطوح مختلف، از پیگیری تا تصحیح اخبار جعلی گرفته تا درخواست برای تعقیب در موارد حاد یا جایی که ناشران بر نشر اکاذیب اصرار دارند، پیگیری کنند.

3- وضعیت مشکل روشن است و طبیعی است که عده ای متعهد به فعالیت در منطقه خاکستری و انتشار اخبار کذب و ناامید شدن مردم و ایجاد تصویر سیاهی از کشور عزیزمان از این خبر و متعاقب آن هستند. پیگیری، و به دنبال تحریف تاریخ برای ایجاد شکل دیگری از اقدام قانونی که هدف آن جلوگیری از نقض حقوق عمومی است.

4- با توجه به اینکه اکثر تولیدات مذکور در این اطلاعیه در فضایی غیررسمی و خارج از ضوابط خاص قانونی انجام می شود، از رسانه های رسمی و ثبت شده انتظار داریم از هرگونه دستورالعملی که منجر به پاکسازی رسانه های کشور می شود استقبال کنند. حفاظت از محیط در برابر محتوای نادرست و نادرست این امر خلاف واقعیت است و انتشار چنین مطالبی که محتوای آن منابع و عوامل مؤثر بر امنیت روانی جامعه را نادیده می گیرد، با مسئولیت و تعهد روزنامه نگاری همخوانی ندارد.

2727

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا