اخبار روز سینما

نقد و بررسی بازی بازیگران ایرانی در نقش مردان افغانستانی در پوشش اکران فیلم «آخرین تولد» | مردان داستان های دردناک

فیلم های زیادی در مورد زنان و مردان افغان و مصائب آنها ساخته شده است که آخرین تولد به کارگردانی نوید محمودی یکی از آنهاست. فیلمی که در آن بازیگران مختلف ایرانی در نقش مردان و زنان افغان ایفای نقش می کردند. پدرام شریفی شخصیت اصلی این فیلم است که نقش یک افغان به نام «فهیم» را بازی می کند. حضور او در این نقش بهانه ای شد تا ده بازیگر مرد در نقش مردان افغانستانی از محرم زینل زاده تا محسن تنابنده را مرور کنیم.

به گزارش پی ام آپ، در این سال ها بازیگران مرد بسیاری در نقش مردان افغان بازی کرده اند. نقش هایی که در این گزارش به آن پرداخته شده، انتخاب های سرمقاله پی ام آپ است.

محرم زینل زاده دوچرخه سوار نسیم محسن مخملباف 1367

داستان فیلم «دوچرخه ران» درباره پناهجوی افغانی است که به پاکستان پناهنده شده و برای تامین هزینه عمل همسرش به پول نیاز دارد. هر کاری که می‌کند، پولی به دست نمی‌آورد و در نهایت به شرط‌بندی برای دوچرخه‌سواری در اطراف میدان به مدت یک هفته رضایت می‌دهد. او کاملاً در نقش یک مهاجر افغانی قرار دارد که زیر بار مشکلات حاضر است چنین شرطی را بپذیرد و بخش مهمی از موفقیت فیلم به بازی او بستگی دارد. زینل زاده به قدری به زبان و گویش افغانی مسلط است که از دیرباز به عنوان نماینده مهاجران افغانستانی که با سختی و درد دست و پنجه نرم می کردند، شناخته می شد. او قبل از بازی در این فیلم یکی از شناخته شده ترین بازیگران و کارگردانان بود اما نقش نسیم یکی از ماندگارترین نقش های او باقی ماند.

حسین یاری گل محمد | عروس افغانستانی ابوالقاسم طالبی ۱۳۸۲

حسین یاری در فیلم «عروس افغان» نقش جوانی به نام گل محمد را بازی می کند که عاشق دختری می شود و برای کار و کسب درآمد برای پرداخت جهیزیه اش به پاکستان می رود. وقتی با دستان پر برمی گردد متوجه می شود که به نامزدش برای دیگری شیرینی داده اند. حالا پدر عروس از او می خواهد که دو برابر شیر بیاورد تا به دخترش بدهد. یاری کاملاً باورپذیر نقش یک مرد افغانی سر به زیر، سخت کوش و کار دوست را بازی می کند و به گویش افغانی تسلط خوبی دارد. مخاطب هنگام صحبت این احساس را ندارد که در حال تماشای یک بازیگر ایرانی است. او به این زبان بسیار عادت کرده است. حسین یاری در زمان بازی در این فیلم خود را به عنوان یک بازیگر قابل قبول سینما مطرح کرد و این نقش برای او دستاورد جدیدی نبود.

جواد رضویان شنبه چهار خانه سروش صحت 1386

روز شنبه یک کارگر افغان با ظلم و فریب سعی کرد از سادگی اقوام در سریال سوء استفاده کند. او صدای خوبی داشت و با آهنگ هایش همه را تحت تاثیر قرار می داد. البته مدتی پس از ورود این نقش به سریال، او با انتقادات زیادی مواجه شد، حتی سفارت افغانستان نیز این نقش را تمسخر افغان ها دانست و اعتراض کرد. عموم مردم ایران در آن زمان تصور می کردند که جواد رضویان با نواختن لهجه افغانی درست عمل کرده است، اما پس از اعتراض افغان ها مشخص شد که خودشان این لهجه را قبول ندارند و معتقدند این لهجه بسیار مضحک و ناشیانه است. و هنوز هم بسیاری از مردم ویژگی های این نقش را به یاد دارند و حتی آهنگ های آن را به زبان افغانی به یاد دارند.

مهرداد صدیقیان شوکه شلیسه عارف پور 1387

مهرداد صدیقیان در این فیلم نقش پسری افغان به نام حیران را بازی می کند. حیران عاشق دختری ایرانی به نام ماهی می شود و هر کاری می کند خانواده ماهی اجازه ازدواج به آنها نمی دهند و در نهایت فرار می کنند. حیران پسر کم حرفی است و صدیقیان برای تسلط بر لهجه افغانی نیازی به تلاش زیاد نداشت. برخی از منتقدان تسلط او را بر این نقش پذیرفته اند و برخی دیگر معتقدند که او در مقایسه با دیگر نقش های این بازیگر چیز زیادی اضافه نکرده است. با این حال، حیران یکی از نقش های متفاوت تر از صدیقیان است.

آزاد مسعود اشرف خان گلچره وحید موسائیان 1389

اشرف خان صاحب سینمای کابل است. سینمایی که مدت هاست به دلیل جنگ های داخلی تعطیل بوده و حالا قصد دارد دوباره آن را بازگشایی کند، اما از آنجایی که طالبان سینما را مرکز فساد و فحشا می دانند، اجازه این کار را نمی دهند. وحید موسیان قصد داشت از یک بازیگر افغان برای این نقش استفاده کند اما در نهایت مسعود راژان را به دست آورد و فکر می کند او بهترین گزینه برای این نقش بوده است. فری برای رسیدن به این زبان و گویش تلاش های زیادی کرده و به عنوان یک روشنفکر افغان نقش خود را به خوبی ایفا می کند. اشرف یکی از نقش های مختلف به صورت رایگان بود اما جایزه ای نگرفت.

نادر فلاح عبدالسلام چند متر مکعب عشق؟ جمشید محمودی ۱۳۹۱

نادر فلاح یکی از بهترین بازیگران ایرانی است که نقش افغان ها را بازی کرده است. از آنجایی که بسیاری از تماشاگران قبل از این فیلم او را نمی شناختند، فکر می کردند که برادران محمودی این بازیگر افغان را به کار دعوت کرده اند. عبدالسالم یک مهاجر آواره افغان است که با دخترش در حلبی آباد زندگی می کند. او از یک سو نگران آوارگی و از سوی دیگر از بین رفتن آبروی دخترش است. او تمام تلاش خود را می کند تا رابطه دخترش با یک پسر ایرانی را متوقف کند. فلاح بر این گویش تسلط زیادی دارد و حتی در اوج عصبانیت از این تسلط کم نمی شود.

چرخ فلک امیر آقایی ظهیر بهرام عظیم پور ۱۳۹۴

امیر آقایی در یکی از قسمت های سریال چرخ و فلک نقش برادر بزرگتر یک پسر افغان به نام خالد را بازی می کند. در ابتدای این قسمت، زهیر از افغانستان می آید تا برای برادرش سفارش بگیرد. خالد کارگر یک ساختمان است و وضعیت مناسبی ندارد. مطیع و مطیع اما بر خلاف او ظهیر مانند خوانین رفتار می کند. او بر برادرش تسلط دارد و تسلیم فشار نمی شود. به نوعی کلیشه های رایج در مورد نقش افغان ها را می شکند. آقایی به لهجه اش تسلط دارد، اما وقتی عصبانی می شود کمی از پا در می آید، اما در کل نقش افغان را به خوبی بازی می کند. این اپیزود «چرخ فلک» بیش از سایر قسمت ها مورد توجه قرار گرفت و نقش امیر آقایی نیز در آن دیده شد، اما تأثیر چندانی در بازیگری او نداشت.

محسن تنابنده عظیم | شکستن 20 استخوان همزمان جمشید محمودی 1395

محسن تنابنده در فیلم «شکستن همزمان 20 استخوان» نقش اصلی یک خانواده افغانی را بازی می کند که از یک سو باید خرج خانواده را بر عهده بگیرند و از سوی دیگر باید برای وضعیت خود کاری انجام دهند. مادر. مشکل کلیه او با چالش بزرگی روبروست. تنها فردی که می تواند به مادرش کلیه بدهد خودش است اما به دلیل بیماری ممکن است این پیوند به او آسیب برساند. رفتار سریع و سرکشی درونی شما در برخورد با این مشکل بسیار موفق بوده است. او آنقدر در تفسیر این گویش مهارت دارد که مخاطب فراموش می کند به بازیگری نگاه می کند که قبلاً آن را دیده است. یکی از نقاط قوت فیلم بازی است. او برای این فیلم در هشتمین جشنواره فیلم استرالیا و جشنواره فیلم دیوراما هند جایزه گرفت.

پدرام شریفی فهیم | آخرین تولد نوید محمودی 1401

پدرام شریفی در فیلم «آخرین تولد» نوید محمودی نقش یک افغانی به نام فهیم را بازی می کند. او به دلیل اختلافات و حساسیت های ازدواج شیعه و سنی مخفیانه با دختر مورد علاقه اش ثریا زندگی می کند. با شروع جنگ و افزایش التهاب، او تا جایی که ممکن است تلاش می کند تا ثریا و دوستانش را آرام کند و با چندین بار کار در روز به هموطنان خود کمک می کند تا از چنگ طالبان رهایی یابند. حضور شریفی در فیلم به اندازه الناز شاکردوست نیست، اما در داستان فیلم تاثیر زیادی دارد. شریفی برای تسلط بر این گویش بسیار تلاش کرده و به نظر می رسد تا حد زیادی موفق بوده است. بازی او به خصوص در سکانس های التهابی قابل باور است.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا