اخبار روز

کشورهای آمازون در پایان دادن به “جنگل زدایی” ناکام ماندند! /جزئیات

اگرچه هشت کشور حوزه آمازون توافق کرده‌اند تا یک ائتلاف برای مبارزه با جنگل زدایی تشکیل دهند، اما هر کشور مسئول تعیین اهداف و حفاظت از جنگل‌های خود است.

به گزارش جماران، هشت کشوری که جنگل‌های آمازون بخشی از قلمرو آنهاست، نتوانستند بر سر یک هدف مشترک و ملموس برای پایان دادن به جنگل‌زدایی به توافق برسند.

با این وجود، هیئت‌های هشت کشور که روز سه‌شنبه در شهر برزیلی بلم ملاقات کردند، بر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برای یافتن راه‌حل‌هایی برای یکی از بزرگترین چالش‌های زیست‌محیطی توافق کردند.

اگرچه هشت کشور حوزه آمازون با تشکیل ائتلافی برای مبارزه با جنگل‌زدایی موافقت کردند، اما تعیین اهداف برای حفاظت از جنگل‌ها را به هر کشور واگذار کردند.

این هشت کشور در بیانیه مشترک خود با عنوان «بلم» اعلام کردند که هدف اتحاد جدیدشان «جلوگیری از رسیدن آمازون به نقطه بی بازگشت» است.

اعلامیه هشت کشور حوزه آمازون همچنین شامل تعهداتی برای بهبود همکاری در موضوعاتی مانند مدیریت آب، بهداشت، توسعه پایدار و اتخاذ مواضع مشترک برای مذاکرات در کنفرانس های جهانی آب و هوا است.

حفاظت از جنگل های آمازون یکی از مهمترین و محوری ترین بخش های تلاش برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل که کشورش حدود 60 درصد از جنگل‌های آمازون را در اختیار دارد، خواستار یک سیاست مشترک برای پایان دادن به تخریب این جنگل تا سال 2030 شده است، سیاستی که دولت وی قبلاً اتخاذ کرده است.

نشست دو روزه هشت کشور آمازون روز سه شنبه در حالی آغاز شد که روسای جمهور بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو در آن حضور دارند، اما اکوادور، گویان، سورینام و ونزوئلا مقامات ارشد خود را به این اجلاس اعزام کرده اند.

بولیوی و ونزوئلا تنها کشورهای حوزه آمازون هستند که توافقنامه 2021 را امضا نکردند که به قطع جنگل‌زدایی تا سال 2030 پایان می‌دهد.

گردهمایی دو روزه هشت کشور آمازون در شهر بلم برزیل اولین بار در 14 سال گذشته است.

البته اختلافات هیأت های حاضر در این جلسه بر سر مسائلی مانند نفت به چالشی جدی تبدیل شد. به عنوان مثال، در حالی که گوستاوو پترو، رئیس جمهور چپگرای کلمبیا از دیگر کشورهای آمازون خواست تا اکتشاف نفت جدید در این جنگل را ممنوع کنند، سایر کشورها این ایده را رد کردند.

به گزارش یورونیوز، برزیل در حال حاضر در حال اکتشاف نفت در مناطق جدید در دهانه آمازون و در مناطق شمالی این کشور است.

فراتر از موضوع جنگل زدایی، هیئت های هشت کشور آمازون مهلتی برای پایان دادن به استخراج غیرقانونی طلا تعیین نکرده اند. هر چند که سران کشورها و دولت ها توافق کردند که در این زمینه همکاری کنند.

نشست هشت کشور حوزه آمازون در بلم پیشروی اجلاس آب و هوای سازمان ملل در سال 2025 است که در همین شهر برزیل نیز برگزار خواهد شد.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا