اخبار روز

قیمت مسکن افزایش یافت! /بحرانی شدن بازار مسکن در شهر تهران!

به گزارش پی ام آپ، برخی رسانه های نزدیک به دولت مدعی «ارزان شدن خانه ها» هستند، اما مرکز پژوهش های شورای اسلامی از وضعیت بحرانی مسکن شهر تهران و افزایش 950 درصدی قیمت آن در 5 سال گذشته خبر داده است.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در بخش پنج ساله بازار املاک و مستغلات با استناد به آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی اعلام کرده است که هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق 22 گانه تهران از آذر 96 تا آذر 1401، از 5 میلیون و 88 هزار تومان به 48 میلیون و 73 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس مسکن در کلانشهر تهران حدود 950 درصد رشد داشته است، در حالی که در همین بازه زمانی پنج ساله حداقل دستمزد نیروی کار که توسط دولت تعیین می شود.حدود ۶۰۰ درصد افزایش داشته و از یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان رسیده است.

تورم املاک در 12 سال

گزارش های مرکز آمار ایران نشان می دهد که میانگین قیمت مسکن در تهران در پاییز 1389، 1.843 میلیون تومان بوده است. این میانگین قیمت 12 سال بعد یعنی در پاییز 1401 در اتفاقی بی سابقه به 48 میلیون و 288 هزار تومان رسیده است.

به عبارت دیگر می توان گفت میانگین قیمت مسکن در تهران بین پاییز 1388 تا مدت مشابه سال 1380 2500 درصد افزایش و در 26 ضرب شده است.

یعنی در سال 1389 یک نفر می توانست با حدود 100 میلیون تومان یک آپارتمان حدود 50 متری در سطح متوسط ​​خریداری کند. حالا اما برای همین واحد مسکونی باید حدود 2.5 میلیارد تومان هزینه کند.

بازار املاک ایران از همه این مشکلات رنج می‌برد و مدت‌هاست که از دو طرف عرضه و تقاضا با مشکل مواجه است. گرانی قدرت خرید مردم را تا حد زیادی کاهش داده است و اکنون این بازار نه تنها با کمبود تقاضای مصرف کننده، بلکه با کاهش سود انبوه سازان و افزایش قیمت نهاده ها مواجه است و شرکت های ساختمانی نیز این بازار را با چالش جدی مواجه کرده اند.

در عین حال با کاهش ارزش پول ملی، این بازار به عرصه ای برای کسب سود و حفظ ارزش دارایی ها در برابر تورم تبدیل شده است. در ماه های اخیر تقاضا برای سرمایه در بازار مسکن تا حد زیادی رشد کرده است که شاید یکی دیگر از دلایل افزایش تورم در این بخش باشد.

از منظر کلی، قیمت مسکن در ایران را می‌توان تابعی از شرایط بحرانی اقتصاد کلان در سال‌های اخیر دانست که با تحریم‌های بین‌المللی، رشد نرخ تورم و در نهایت افزایش قیمت دلار تقویت شده است.

کاهش قیمت ملک در روزهای اخیر مورد نکوهش فعالان بازار مسکن بوده است. زمزمه ای که از بازار املاک شهرهای جدید پردیس و پرند آغاز شد و حالا برخی خبرگزاری ها تایید می کنند که این کاهش قیمت در تهران هم اتفاق افتاده است. بیت الله ستاریان، کارشناس بازار ملک معتقد است:

قیمت مسکن و اجاره بها هرگز پایین نیامده است، اگر چیزی در مورد آن گفته شده است، به نظر درست نیست. این روزها چه اتفاقی افتاده و عصای جادویی که قیمت ها را پایین می آورد چیست؟

ستاریان تصریح کرد: به عنوان مثال قیمت مسکن 50 درصد افزایش و سپس 5 درصد کاهش می یابد. نمی توانیم بگوییم کم شده است. البته ممکن است در مناطق لوکسی که دیگر مشتری وجود ندارد کاهش داشته باشد، اما در مناطق معمولی که جمعیت زیادی وجود دارد، مشکل قیمت همچنان پابرجاست.

البته فعالان بازار معتقدند عوامل دیگری نیز در کاهش قیمت مسکن دخیل هستند. اکنون به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و افزایش سرسام آور قیمت مسکن طی سال گذشته، تقاضا به شدت کاهش یافته است.

در نهایت از آنجایی که برای قیمت های موجود در بازار مشتری وجود ندارد، مالکان و واسطه ها مجبورند واحدهای مسکونی را تخفیف داده و با درصد کمتر از بازار به فروش برسانند. این در حالی است که برخی بنگاه های املاک معتقدند تخفیف این واحدها زمان زیادی می برد.

علاوه بر این، فعالان مسکن چشم انداز بلندمدت قیمت مسکن را در حال افزایش می دانند. پیمان مولوی اقتصاددان پیش از این در گفت و گو با تجارت نیوز اعلام کرده بود که میانگین قیمت مسکن در تهران در خرداد ماه از متری 62 میلیون تومان عبور می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا