اخبار روز

افزایش 20 درصدی یارانه‌ها در طرح الکترونیک کالابرگ! /دولت چگونه از نیاز هایی غذایی خانواده ها حمایت می کند؟

به گزارش پی ام آپ، علیرضا عسگریان از جزئیات جدید افزایش 20 درصدی یارانه ها در طرح الکترونیک کالابرگ خبر داد و گفت: دولت 13 سیاست های حمایتی را با تاکید بر سلامت مردم و با استفاده از عبارات مختلف برای تمامی سطوح جامعه به ویژه خانواده ها تحت نظارت کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی اجرا کرده است.

وی افزود: محوریت دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عدالت توزیعی در سلامت غذایی و تغذیه خانواده هاست که از این نظر سیاست های کلان دولت در شبکه اعتباری ملی با نام وی تعریف شده است.

معاون رفاهی و اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در آینده سبد فیزیکی کمتری خواهیم داشت، گفت: یارانه ها را بر روی سبد اساسی و غذایی متمرکز خواهیم کرد و بر اساس اعتبار یارانه ، خانوارهای تحت پوشش می توانند از تخفیف بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر این طرح آزمایشی افزایش 20 درصدی یارانه اعتباری سه دهک اول جامعه اعم از مددجویان اجتماعی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در حال اجراست و یک ماه قبل می توانند مبلغ یارانه را هزینه کنند.از طریق خرید در طرح کاتالوگ الکترونیکی.

عسگریان تصریح کرد: جمعیت سه دهک اول 24 میلیون نفر است که از این تعداد 2 میلیون و 200 هزار خانوار (معادل حدود 8.5 میلیون نفر یعنی جمعیت یک دهک) تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و این گروه دریافت کردند. کمک هزینه 400000 تومان و سایر دهک ها، 300000 تومان کمک هزینه به حساب شما واریز می شود.

وی با بیان اینکه در طرح الکترونیک کالابرگ به دنبال سلامت سفره مردم هستیم گفت: این طرح نظارت محور و یارانه محور است و سعی دارد تورم را در جدول خانوار پر کند.

یارانه نقدی به هیچ عنوان قطع نمی شود، شرکت در طرح الکترونیک اختیاری است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تنها خانوارهایی که در دهه اول تا سوم قرارداد بسته اند و میزان یارانه دریافتی آنها برای هر نفر 400 هزار تومان است مشمول 20 درصد می شوند. افزایش اعتبار خرید این اعتبار زمانی قابل استفاده است که خانوار باید حداقل 70 درصد کمک هزینه نقدی خود را در قالب یک کاتالوگ الکترونیکی شامل 11 گروه محصول خریداری کند.

شرط استفاده از افزایش 20 درصدی یارانه اعتباری

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی از دهک اول تا سوم کالایی را از 400 هزار تومان به ارزش 320 هزار تومان خریداری کند، 80 هزار تومان افزایش دریافت می کند.

عسگریان با بیان اینکه قیمت 11 قلم کالا در طرح کاتالوگ الکترونیکی محصولات مصوب اردیبهشت ماه 1401 است، گفت: در این طرح به عنوان مثال قیمت گوشت قرمز کیلویی 110 هزار تومان و قیمت یک عدد است. پنیر 17 هزار تومان به قیمت 1401.

واریز مبلغ یارانه یک ماه قبل به حساب خانوار

وی بیان کرد: همزمان با اجرای طرح همگانی سازی یارانه ها، دولت با حذف ارز ترجیحی و اجرای طرح کاتالوگ الکترونیکی با گنجاندن 11 مایحتاج اولیه به سفره غذای مردم برای رسیدگی به سلامت تغذیه از شهر کمک کرد.

معاون رفاهی و اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از واریز مبلغ یارانه یک ماه قبل به حساب خانوارها خبر داد و گفت: خانوارها در صورت امکان از طریق کاتالوگ الکترونیکی امکان خرید دارند. یک ماه دیگر خرید نکنند 80 هزار افزایش زیان می‌کنند همچنین اگر خانواری از مبلغ یارانه کالا خریداری نکند، می‌تواند در زمان مقرر برای واریز یارانه، مبلغ را برداشت کند.

عسگریان اضافه کرد: برای خرید کالا در طرح کالابرگ نیازی به ارائه کارت بانکی خاص نیست. بلکه می توانید با هر کارت بانکی که به نام صاحب خانه است خرید کنید، حتی اگر صاحب خانه در مقطعی کارت بانکی همراه خود نداشت، می توانید از کد دستورالعمل 500*1463* استفاده کرده و اقدام به خرید کنید.

وی گفت: در این طرح نیازی به داشتن گوشی هوشمند نیست. بلکه از طریق کد دستوری اعلام شده می توانید از 11 گروه کالا خرید کنید یا موجودی حساب را بررسی کنید.

50000 فروشگاه برای خرید مردم در طرح eCatalog

عسگریان با اشاره به اینکه 200 هزار دستگاه بارکدخوان در سامانه خود (شبکه ملی اعتبار) ثبت شده است، گفت: این بارکدخوان ها در مغازه ها و سوپرمارکت ها نصب شده است و در صورتی که 8 فروشگاه با 11 هزار شعبه به این سامانه متصل هستند. خریدار اعلام می کند که خریدهای یارانه ای نیستند، مبلغ مورد نظر از حساب یارانه کسر می شود.

وی گفت: خانواده ها می توانند با استعلام از سامانه شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاهی ایران – فرا (sfara.ir) نرم افزار خود را نصب کرده و با فعال کردن مکان یاب، نزدیکترین فروشگاه به محل سکونت خود را مشاهده کرده و برای خرید بروند.

معاون رفاهی و اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: از یک میلیون فروشگاه در کشور، 50 هزار فروشگاه به نرم افزار آن متصل هستند و به مردم خدمات ارائه می دهند، در حالی که محدودیتی برای انتخاب 11 فروشگاه وجود ندارد. اقلام کالا و مارک وجود ندارد.

آماده سازی زیرساخت های روستایی در پروژه الکترونیک کالابرگ

وی با اشاره به تکمیل زیرساخت ها در روستاها گفت: بیشترین کار در حوزه انتخاب، تجهیز و آموزش مغازه ها در سراسر کشور به ویژه در روستاها انجام شده است که برای آماده سازی زیرساخت ها در روستاها جلسات متعددی برگزار شد. با همکاری فرمانداری ها، فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، مدیران وزارتخانه های صلح، جهاد، کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی برای تامین زیرساخت های تجاری روستاها سازماندهی شده اند.

عسگریان بیان کرد: بسیاری از روستاها صعب العبور هستند، به دنبال تجهیز زیرساخت های این روستاها برای ارائه خدمات به مردم هستیم، در صورتی که مغازه ها به بارکد اسکنر متصل باشند و سه تا پنج مورد از 11 مورد را داشته باشند، می توانند در این طرح مشارکت کنند.

به گفته معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خریدهای اعتباری از یارانه ها در سامانه آن قابل ثبت و رصد است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال سیاست های تشویقی برای جذب مردم به طرح الکترونیک کالابرگ هستیم، گفت: این طرح آزمونی برای دهک های اول تا سوم است و در مرحله بعد به دهک های دیگر تعمیم داده می شود و این در حالی است که 90 درصد مردم برای دریافت یارانه علاقه مند هستند.

عسگریان افزود: اکنون رفتار خرج کردی وارد زندگی مردم شده است و مردم در زندگی خود پول یارانه خرج می کنند، تغییر رفتار مردم آسان نیست، مشارکت در الکترونیک طرح قبض اختیاری است. اگر سیاست های تشویقی کاتالوگ الکترونیکی افزایش یابد، مردم به خرید کالا تمایل پیدا می کنند.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا