اخبار روز

قیمت جدید دام زنده در بازار روز اعلام شد!/جزئیات

به گزارش پی ام آپ به نقل از ایرنا، علی اصغر ملکی درباره قیمت دام زنده و گوشت قرمز در بازار اظهار کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده درجه یک بره نر به طور میانگین بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ بنابراین قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی و مخلوط نر گوسفندی در بازار بین ۴۲۰ تا ۴۳۵ هزار تومان و شقه گوسفندی ماده بین ۴۱۰ تا ۴۱۵ هزار تومان است، یعنی گوسفند ماده حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در هر کیلوگرم از گوسفند نر ارزان‌تر به فروش می‌رسد.

به گفته وی، قیمت ۴۲۰ تا ۴۳۵ هزارتومانی تنها برای گوشت نر گوسفندی درجه یک است و سایر محصولات همچون گوسفند ماده یا میش و بز قیمت‌هایی دارای فاصله قیمتی بین ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تومان دارد که باید هموطنان از نوع خرید خود آگاهی داشته باشند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تصریح کرد: طی ماه‌های اخیر دولت برای تنظیم بازار گوشت قرمز از محل ذخایر داخلی شرکت پشتیبانی امور دام و از محل واردات اقدام کرده که این امر موجب جلوگیری از سودجویی برخی دلال‌ها و واسطه‌گران شده، اما انتظار می‌رود دولت برای تنظیم بازار گوشت به حضور خود در بازار ادامه دهد.

ملکی تصریح کرد: در حال حاضر بازار گوشت قرمز به دلیل هجوم هموطنان برای خرید برای سال تحصیلی جدید آرام است و ممکن است بازار این محصول تا پایان مهرماه راکد بماند.

وی بیان کرد: در حال حاضر بخشی از دام زنده گوسفندی به دلیل نوسان نرخ ارز از مرزهای کشور به کشورهای حوزه خلیج فارس و امارات قاچاق و بخشی دیگر از دام به‌ویژه دام‌های مولد پرواری نیز به دلیل کمبود نهاده‌های دامی روانه کشتارگاه‌ها می‌شود که همین امر باعث شده جمعیت دامی کشور کاهش یابد و عرضه به بازار با مشکل روبرو شود.

ملکی با بیان اینکه با مشکل جدی آوردن دام زنده از استان های غربی به تهران مواجه هستیم، تصریح کرد: علاوه بر هزینه‌های تمام شده تولید، هزینه حمل و نقل دام زنده از استان‌های تولیدکننده دام کشور از جمله استان‌های شمال غربی به سایر استان‌ها بالاست که در قیمت تمام شده محصول نهایی که به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد اثرگذار است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفند تصریح کرد: بر اساس گزارش های موجود، کشور مازاد دام زنده ندارد و وضعیت فعلی بازار گوشت ناشی از اطلاعات نادرست برخی است که ادعا می کنند مازاد دام زنده است. در کشور به دنبال اخذ مجوز صادرات و فروش دام زنده به قیمت ارز آزاد هستند که باعث شده کشور با کمبود دام مواجه شود.

وی افزود: با توجه به تداوم خشکسالی ها به ویژه در یکی دو سال اخیر تولیدکنندگان با کمبود علوفه و مرتع مواجه شدند تا جایی که بیشتر دام های مولد کشور ذبح و روانه کشتارگاه ها می شود. بنابراین جمعیت دامی کشور آنقدر زیاد نیست که بتوان گفت مازاد تولید داریم و امکان صادرات وجود دارد.

ملکی بیان کرد: اگر جمعیت دامی کشور مدیریت شود، این میزان کفاف بازار داخلی را می‌دهد که این امر نیز مبتنی بر جلوگیری از قاچاق دام در مرزها، ایجاد ممنوعیت صادرات دام زنده و رفع ممنوعیت تردد دام از استان‌ها به تهران است.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا