اخبار روز

قیمت آجر در ساخت و ساز در سال 1402 چگونه توسعه می یابد؟

بیرون از خرداد در سال 1402 شاهد کاهش قیمت دلار بودیم که مستقیماً بر قیمت مصالح ساختمانی به ویژه مواجهه با قیمت آجر تأثیر گذاشت. اما آیا این کاهش قیمت می تواند منجر به احیای ساخت و ساز و کاهش قیمت ساخت و ساز شود؟ تحلیل دقیق عوامل موثر بر قیمت آجر می تواند قیمت این محصول را تا پایان سال 1402 و تاثیر آن بر روند ساخت را پیش بینی کند. در آجر آنلاین امکان استعلام قیمت روز آجرنما را فراهم کرده ایم. همچنین می توانید قبل از سفارش از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

چه عواملی بر قیمت آجرنما در سال 1402 تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی مانند افزایش قیمت ارز و نوسانات ناشی از آن می تواند بر قیمت انواع آجر تاثیر بگذارد از جمله قیمت آجر تاثیر مستقیم داشته باشد. عواملی مانند قیمت مواد اولیه، تجهیزات مورد استفاده، قیمت گاز، نوع بسته بندی و میزان صادرات می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت روزانه آجر و رونق یا رکود در صنعت ساختمان شود. .

قیمت مواد اولیه

برای تولید آجر به منابع کافی شن، خاک و آب نیاز است. مواد اولیه آجر شامل خاک رس، ماسه، آهک، ترکیبات سولفاتی، ترکیبات آهن، کربن و … می باشد که از هر کدام برای ساخت انواع آجر استفاده می شود. برخی از این مواد ساخت کشور خودمان هستند و برخی از کشورهای دیگر وارد می شوند. به همین دلیل نوسانات قیمت ارز می تواند مستقیماً بر قیمت آنها و در نتیجه قیمت آجرهای رو به رو تأثیر بگذارد.

دستگاه ساخت آجر نسوز و سایر آجرها

دستگاه های زیادی برای پودر کردن و پرس قالب آجر استفاده می شود. به ویژه کیفیت این دستگاه ها می تواند بر قیمت نماهای آجری تاثیرگذار باشد قیمت آجر نسوز که 100٪ کارخانه ساخته شده است تاثیر مستقیم دارد. زیرا هر چه کیفیت دستگاه بالاتر باشد، کیفیت آجرهای تولیدی نیز بالاتر خواهد بود.

با توجه به اینکه انواع آجر نسوز جزو پرفروش ترین محصولات سایت آجر آنلاین می باشد، سازندگان این متریال سعی کرده اند با خرید بهترین دستگاه ها، با کیفیت ترین آجر نسوز را به بازار عرضه کنند. هزینه سرویس و تعمیر این دستگاه ها نیز بسته به نوسانات نرخ ارز ممکن است افزایش یا کاهش یابد. در صورت آسیب دیدن هر قسمت از این دستگاه ها باید تعویض شود و قیمت این قطعات بر اساس قیمت دلار است.

قیمت گاز

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت آجر به غیر از نوسانات ارزی، افزایش قیمت گاز است. افزایش قیمت گاز از ابتدای امسال ممکن است منجر به افزایش چشمگیر قیمت آجر نما شود. قیمت روزانه آجر تحت تاثیر این عوامل می تواند تاثیر مستقیمی بر رونق یا رکود ساخت و ساز داشته باشد.

نوع بسته

آجر در بازار به صورت عمده، نواری، آب نباتی یا جعبه ای به فروش می رسد. هر یک از این بسته ها می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت آجر داشته باشد. بهترین نوع بسته بندی معمولا با جعبه مقوایی ترکیب می شود که خطر سنگ شکنی را به حداقل می رساند و البته قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع بسته بندی دارد.

میزان صادرات

قیمت بالای محصولات ساختمانی در بازار جهانی باعث افزایش صادرات این محصولات به کشورهای دیگر شده است که به نوبه خود باعث افزایش قیمت این محصول در داخل شده است. اما رکود بازار جهانی می تواند رونق آن بازار را در داخل افزایش دهد و در نتیجه قیمت آن را کاهش دهد.

قیمت آجر در ساخت و ساز در سال 1402 چگونه توسعه می یابد؟

علت رکود ساخت و ساز در سال 1401

با افزایش ناگهانی قیمت ارز در سال گذشته، شرکت های ساختمانی نیز تولید خود را تعطیل کردند و تولیدکنندگان آجر را بدون بازار رها کردند و باعث نوسان قیمت آجر شدند.

بر این اساس در سال 1401 قیمت روز آجر با افزایش بی سابقه ای همراه بود. گفتنی است در کنار قیمت آجر روکش، سیمان از 48 هزار تومان به 98 هزار تومان و گچ از 38 هزار تومان به 158 هزار تومان افزایش یافته است. این نوسانات بالای قیمت به دلیل افزایش قیمت ارز و رکود در بخش ساختمان است.

آیا روند نزولی قیمت دلار در سال 1402 منجر به رونق ساخت و ساز خواهد شد؟

با توجه به روند نزولی قیمت دلار، آیا می توان شاهد کاهش نوسان قیمت آجر باشیم؟ قیمت آجر نما به عوامل دیگری از جمله: ب- قیمت گاز، دستمزد کارگران، فصل خرید آجر، نوسانات قیمت در بازار جهانی و غیره. بنابراین نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد که قیمت آجر نما در سال جاری کاهش یابد.

علاوه بر این، صنعت ساخت و ساز همچنان به رکود ادامه می دهد و ما نمی توانیم تصور روشنی از چگونگی پیشرفت آن در آینده نزدیک داشته باشیم. از سوی دیگر افزایش قیمت آجر در بازارهای جهانی منجر به افزایش صادرات و کاهش عرضه این محصول در بازارهای داخلی شده است. به همین دلیل طبق گزارش های دریافتی افت عرضه و تقاضا در سال جاری منجر به افزایش قیمت انواع نماهای آجری شده است.

تاثیر حذف واسطه ها بر قیمت آجر

پیمانکارانی که در بخش ساختمانی کار می کنند معمولاً مواد مورد نیاز را از طریق واسطه ها یا حواله های مستقیم به کارخانه های آجر تهیه می کنند. با توجه به اینکه ارائه قیمت مناسب برای آجرهای نمای ساختمان می تواند تاثیر مستقیمی بر کاهش هزینه کلی ساختمان داشته باشد، سازندگان تمایل دارند آجرهای روکشی را با قیمت ارزان تری برای اهداف ساخت و ساز خریداری کنند.

با حذف واسطه ها در بازار آجر می توان آجر را با قیمت کمتری به دست مصرف کننده رساند. زیرا دلالان و واسطه ها برای کسب سود بیشتر، محصولات بی کیفیت را با قیمت بالاتر به مشتری عرضه می کنند، اما خرید از تولیدکننده مستقیماً باعث کاهش قیمت تمام شده و کیفیت بالاتر ساختمان می شود.

قیمت آجر در ساخت و ساز در سال 1402 چگونه توسعه می یابد؟

در نهایت قیمت نمای آجری چه تاثیری بر قیمت آپارتمان دارد؟

قیمت آجر تحت تأثیر عواملی مانند مواد اولیه، تجهیزات تولید، حجم صادرات، قیمت گاز، عرضه و تقاضا و افزایش دلالی است. این نوسانات قیمتی که ناشی از افزایش یا کاهش قیمت ارز است، می تواند تاثیر مستقیمی بر رونق و رکود صنعت ساختمان داشته باشد. در نتیجه، قیمت املاک و مستغلات می تواند افزایش یا کاهش یابد. این رکود و افزایش قیمت ها تا زمانی که رونق ساخت و ساز در نهایت دوباره شروع شود ادامه خواهد داشت.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا