اخبار روز سینما

دیوار قطور ۹۰ سانتی متری از دوره صفویه در رشت کشف شد! | عکس

دکتر میرصالحی، سرپرستی در حوزه باستان‌شناسی، پس از درخواست مجوز گمانه‌زنی، در حین بررسی استعلام بلوار امام در شهر رشت، دیواری آجری با قطر بیش از ۹۰ سانتی‌متر از دوران صفویه را کشف کرد. این دیوار به عنوان قطورترین دیوار تاریخی مختلف در استان گیلان شناخته شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان، با هدف بررسی و ارزیابی کیفیت سازه‌های باقیمانده از گذشته، به ویژه در بافت‌های تاریخی، از قبیل دیوار کشف شده، قبل از صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز، عملیات گمانه‌زنی و پژوهش باستان‌شناسی را در دستور کار خود قرار داده است.

با توجه به کشف اخیر دیواری به قطر بیش از ۹۰ سانتی‌متر از دوره صفویه، به نظر می‌رسد که این روش ارزیابی و بازنگری کیفیت سازه‌ها، نقش موثری در حفظ و حراست از تاریخ و فرهنگ مناطق مختلف داشته است.

گمانه زنی ها و کاوش های تاریخی خانه مقیمی رشت از ابتدا مرداد در فصلی که از قبل شروع شده است ادامه می یابد. خانه مقیمی یکی از بناهای تاریخی اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است.

این خانه در خیابان امام خمینی رشت واقع شده و ورثه این خانه آن را فروخته اند. این خانه در حال حاضر به عنوان پارکینگ استفاده می شود.

حفاری تا عمق 2 متر در 10 گمانه انجام شد و در برخی گمانه ها تا 11 لایه شناسایی و مورد بررسی قرار گرفت. معماری شهری این بنا از خشت های گلی به ابعاد 20*20 و قطر 4 یا 5 سانتی متر ساخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا