اخبار روز

فوری و مهم بازمانده حقوق صاحبان سهام


به گفته پی ام آپ، در چند سال گذشته، وعده های زیادی در خصوص تخصیص اقدامات قضایی به بازماندگان داده شده است. در ابتدا دولت اعلام کرد که منابع لازم برای تخصیص سهام جدید را ندارد، اما فشار مجلس باعث شد تا دولت با وعده هایی به دنبال منابع برای سهام جدید باشد.

در این راستا، سال گذشته دولت 3.5 میلیون نفر را به عنوان بازماندگان سهام عدالت شناسایی کرد. بر این اساس قرار بود به هر یک از سهام سرمایه باقیمانده 10 میلیون تومان سهم تعلق گیرد که در نهایت رئیس وقت سازمان خصوصی سازی درخواست لغو تصویب واگذاری سهام سرمایه را به بازماندگان اعلام کرد. .

حسین قربان زاده دلیل این درخواست را در آن زمان این بود که حدود سه میلیون و 500 هزار نفر به عنوان باقی مانده سهامداران شناسایی شده اند که نیاز به 35 میلیارد تومان منابع دارد، در حالی که طبق تصویب نامه هیات وزیران دو درصد از سهامداران باقی مانده است. سهام قرار است از بانک ملت باشد، 3 درصد از سهام بانک تجارت و 2.7 درصد از سهام بانک صادرات مشمول این واگذاری است و باید گفت منابع در نظر گرفته شده کفاف منابع مورد نیاز را نمی دهد.

اما اخیرا معاون جدید واگذاری سهام و شرکت های سازمان خصوصی سازی آخرین وضعیت واگذاری سهام سرمایه را برای بازماندگان تشریح کرده است. محمود قامت در خصوص تخصیص سهام عدالت به بازماندگان گفته است که ترجیح سازمان خصوصی سازی و قانونگذار واگذاری سهام شرکت های کارگزاری به بازماندگان سهام عدالت است.

وی در این خصوص به ایسنا گفت: سازمان خصوصی سازی در پیشنهادی که سال گذشته به دولت ارائه کرده بود، اعلام کرده بود که سهام شرکت های بورسی را بررسی می کند و امسال این پیشنهاد مجددا مطرح شده است.

به این سوال پاسخ داده اید که کدام شرکت های بورسی محسوب می شوند: شرکت هایی مانند هلدینگ خلیج فارس، فولاد مبارکه، شرکت ملی صنایع مس و …. به طور کلی کلیه شرکت های بورسی که در گروه دو دولت قرار دارند اولین پیشنهاد واگذاری سهام سرمایه به بازماندگان هستند.

معاون سازمان خصوصی سازی همچنین درباره رقمی که به بازماندگان تعلق می گیرد، توضیح داد: رقم سال گذشته 10 میلیون تومان بود اما ممکن است امسال تغییر کند.

با این توضیحات مشخص می شود که دولت هنوز سهمی را به بازماندگان اختصاص نداده و همچنان در حال شناسایی منابع برای این تخصیص است.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا