اخبار روز

«رایحه زندگی ابدی» عطری از زمان فرعون!/جزئیات

دانشمندان با شناسایی مواد مورد استفاده در مومیایی کردن مصریان باستان توانسته اند رایحه ای از 3500 سال پیش را احیا کنند.

این عطر با نام مستعار “رایحه زندگی ابدی” در مصر باستان از موم زنبور عسل، روغن های گیاهی و صمغ درختان سرزمین های دور ساخته می شد.

رایحه بازسازی شده از یک کوزه در تابوت یک زن مومیایی شده می آید که تصور می شود در حدود 1500 سال قبل از میلاد مرده است. تابوت باستانی حدود یک قرن پیش در سال 1900 در دره پادشاهان مصر کشف شد.

باربارا هوبر، دانشجوی دکترای انسان‌شناسی در مؤسسه ماکس پلانک در آلمان و نویسنده اصلی این مطالعه، می‌گوید: «مواد یافت شده در طول فرآیند مومیایی کردن این مومیایی‌های باستانی، برخی از پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین مواد به دست آمده از این دوره هستند. دقت و پیچیدگی روش ساخت مومیایی ها را نشان می دهد.

وی افزود: وجود مجموعه بزرگی از مواد عجیب و غریب مانن دصمغ درخت پسته در کوزه نشان می دهد که از مواد بسیار کمیاب و گران قیمت برای مومیایی کردن استفاده می شده است و این نشان دهنده جایگاه استثنایی این زن در جامعه آن زمان است.

از زندگی و مرگ “سنتانی” اطلاع چندانی در دست نیست. تحقیقات قبلی نشان داده است که او در حدود سال ۱۴۵۰ قبل از میلاد زندگی می‌کرده و پرستار و دایه فرعون آمنهوتپ دوم ( پسر و وارث توتموس سوم) بوده است. این زن از آمنهوتپ دوم مراقبت می‌کرده و در کودکی نیز به او شیر می‌داده است.

بر اساس اسناد به جا مانده، «سنتای» ملقب به «زیور پادشاه» بوده و از افراد بلندپایه دربار فرعون به شمار می رفته است. پس از مرگ او اعضای حیاتی او مومیایی شدند و در چهار کوزه با درب هایی به شکل سر انسان قرار گرفتند.

مصری ها در طول فرآیند مومیایی کردن، اندام هایی مانند ریه ها، کبد، معده و روده ها را با دقت برداشتند تا از رشد باکتری ها جلوگیری کنند و در نتیجه از بدن بهتر محافظت کنند. دلیل اهمیت دادن مصریان باستان به فرآیند مومیایی این بود که آنها معتقد بودند که بدن حتی پس از مرگ نیز سالم می ماند. به عقیده مصریان، بدن باید به خوبی محافظت شود تا روح به آن بازگردد.

محل دفن سنتتانی در دره پادشاهان اهمیت بالای خود را در جامعه مصر در آن زمان نشان می دهد، زیرا این گورستان «معمولاً برای فراعنه و اشراف قدرتمند محفوظ بود» و دفن در این مکان نشان دهنده «امتیاز بزرگ» است. و احترام زیادی که احتمالاً فرعون برای او قائل بود.

ظروف سنگ آهکی که زمانی حاوی ریه ها و جگر قنطورس بودند، سال ها در موزه ای در هانوفر نگهداری می شدند. در طول جنگ جهانی دوم، مسئولان موزه برای جلوگیری از آسیب، آنها را به معدن نمک منتقل کردند.

اگرچه محتویات کوزه ها مدت هاست از بین رفته است، اما محققان توانستند داخل کوزه ها را خراش دهند تا بقایای مواد و سنگ آهک متخلخل کوزه ها را بررسی کنند.

دستور العمل های دقیق برای ساخت روغن ها و عطرهای خاص در شیشه ها مدت ها مورد بحث بوده است، زیرا در متون مصر باستان نام دقیقی از مواد تشکیل دهنده ذکر نشده است. با این حال، با استفاده از تکنیک های تحلیلی پیچیده، تیم تحقیقاتی در نهایت موفق به تعیین ترکیب مواد موجود در لیوان ها شدند.

بر اساس یافته های دانشمندان، این کوزه ها حاوی موم زنبور عسل، روغن های گیاهی، چربی های حیوانی، قیر طبیعی از فرآورده های نفتی و لاستیک بودند. ترکیباتی مانند کومارین (که رایحه ای شبیه وانیل دارد و در گیاهان نخود و دارچین یافت می شود) و اسید بنزوئیک (که در لاستیک درختان و درختچه ها یافت می شود) در این کوزه ها یافت شد.

محققان همچنین توانستند صمغ معطر را از درختان کاج اروپایی و برخی از درختان پسته (از خانواده بادام هندی) که در هند و آسیای جنوب شرقی یافت می شوند، شناسایی کنند.

دکتر هوبر می‌گوید: «وجود برخی مواد نشان می‌دهد که مصریان راه‌ها و شبکه‌های تجاری گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند.» پیدایش رزین کاج اروپایی که از شمال دریای مدیترانه و اروپای مرکزی سرچشمه می‌گیرد، یا رزین درختان که فقط در وقوع جنگل‌های استوایی جنوب شرقی آسیا، نشان‌دهنده گسترش گسترده راه‌های تجاری مصر در اواسط هزاره دوم قبل از میلاد است.

پس از شناسایی مواد تشکیل دهنده، تیم تحقیقاتی با یک عطرساز فرانسوی و یک موزه شناس باتجربه برای بازسازی عطر واقعی مومیایی کردن کار کردند. به گفته محققان، این فرآیند پیچیده طی ماه‌ها تکرار شد تا زمانی که رایحه تاریخی دقیقی به دست آمد.

دکتر هوبر می‌گوید: «وقتی برای اولین بار با این عطر آشنا شدم، تجربه‌ای عمیق و تقریباً سورئال از یک ارتباط ملموس و معطر با دوران باستان داشتم.» این مانند داشتن پژواک ضعیفی از گذشته در سفر در زمان است.

دانشمندان می گویند که بازسازی این رایحه به درک بهتر وضعیت اجتماعی متوفی و ​​همچنین روش های حفظ بقایای او کمک می کند.

این عطر احیا شده از ماه اکتبر در موزه موسگارد دانمارک به نمایش گذاشته می شود و به علاقه مندان این امکان را می دهد تا آنچه را که محققان «عطر ابدیت» می نامند استشمام کنند و هوای بخشی از دوران باستان را «نفس» کنند.

 

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا