اخبار روز

طرفداران و مخالفان خاتمی صف آرایی کردند

جبهه اصلاحات هرگز تا این حد از هم گسیخته نبوده است. از یک سو نمی دانند برای انتخابات پیش رو چه سیاست هایی را در پیش بگیرند، اما از سوی دیگر اختلافات درونی اصلاح طلبان به شکل بی سابقه ای افزایش یافته است. محمد عطریانفر یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی اخیرا در مصاحبه ای با انتقاد شدید از رهبران اصلاحات گفته است که «رهبران اصلاحات هرگز به این فکر نکرده اند که چه برنامه ای برای هواداران و هواداران خود داشته باشند». در جامعه مودب است و به سیاستمداران پشت کرده است متأسفانه رهبران اصلاحات متوجه نشدند که دستاوردهای گذشته چقدر ارزشمند و مهم بوده و چقدر برای آن تلاش شده است.

به نظر می رسد مخاطب عطریانفر سید محمد خاتمی باشد چرا که غیر از او رهبر دیگری از جبهه اصلاحات وجود ندارد. پیش از این غلامحسین کرباشی با انتقاد از عملکرد خاتمی گفته بود که خاتمی به وظایف رهبری یک جریان سیاسی عمل نمی کند. اگرچه در سالی که کرباشی این سخنان را مطرح کرد، حتی اعضای حزبش هم از خاتمی دفاع کردند، اما امروز شاهد انتقاد شخصیت برجسته ای مانند عطریانفر از عملکرد خاتمی هستیم که نشان می دهد اختلافات اصلاح طلبان نسبت به گذشته عمیق تر شده است. است.

برخلاف حامیان خاتمی که اغلب در سیاست موضع تندی دارند و گاهی از تحریم انتخابات صحبت می کنند، دلالان را محافظه کار توصیف می کنند. به عنوان مثال پس از مصاحبه اخیر عطریانفر، ناصر قوامی در گفت و گو با نامه نیوز به وی واکنش تندی نشان داد و گفت: از چه زمانی اصلاح طلبان خواستار این هستند که آقای عطریانفر الان از آقای خاتمی انتقاد کنند؟ و فراموش نمی کنیم که چگونه در مجلس ششم با اصلاح طلبان رقابت کردند. الان هم اصلاح طلب نیست و به اصلاح طلبان پیوسته است. بنابراین اعضای این حزب حق ندارند با ژست اصلاح طلبانه از آقای خاتمی یا دیگر چهره های مطرح جبهه اصلاحات انتقاد کنند.

همانطور که مشاهده می شود نزدیکان خاتمی اختلافات را به حدی پیش می برند که به دلیل اختلافات تاریخی دیگر اصلاً کارگزاران را اصلاح طلب نمی دانند و اصلاً حق اظهار نظر در مورد خاتمی را به آنها نمی دهند.

حزب اتحاد ملت نیز در این میان نقش مهمی دارد. نیروهای این حزب خود را نزدیک ترین حلقه به خاتمی معرفی می کنند، اما به نظر می رسد بیشتر پشت خاتمی برای اجرای ایده های سعید حجاریان پنهان شده اند. به نوعی اغلب خاتمی را دور می زنند و بسیار رادیکال تر از خاتمی عمل می کنند، اما با تکیه بر نزدیکی خود به خاتمی سعی در ایجاد فضای امن در برابر انتقادات داخلی دارند. خاتمی با علم به اینکه در میان اصلاح طلبان تعداد نسبتاً زیادی منتقد دارد، آنها را رها نمی کند.

اما کاملاً واضح است که اختلافات درونی اصلاح طلبان هرگز به این اندازه نبوده است. بعید نیست در آینده ای نه چندان دور شاهد انشعاب داخلی در این جبهه سیاسی باشیم.

به خواندن ادامه دهید:

۲۱۶۲۲۰

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا