اخبار روز

رویت شی آتشی در آسمان استرالیا نشانگر چیست؟/ عکس

کارشناسان معتقدند که احتمالاً سیارکی که در آسمان استرالیا مشاهده شد، زباله فضایی بوده است.

در ابتدای ساعات پس از مشاهده گلوله آتشین در آسمان، همه چیز بسیار رازآلود به نظر می‌رسید.

در تاریخ ۷ آگوست، نزدیکی نیمه شب، مردم در سراسر شهر ملبورن نور درخشانی را در آسمان مشاهده کردند و فیلم و ویدیویی از گذر گوی آتشین در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. این فیلم ویدیویی با وضوح، گوی آتشینی را نشان می‌دهد که از بالا پرتاب می‌شود و تیکه‌هایش در حال سوختن و سوخته شدن هستند.

گزارش‌هایی از ایالت ویکتوریا نیز در مورد شنیدن صدای انفجار شدید گزارش شده است.

چنین صداهایی به این معنی است که قطعات به اندازه کافی زنده مانده اند تا راه خود را به اتمسفر پایین باز کنند، در غیر این صورت از زمین قابل شنیدن نخواهند بود. این به نوبه خود به ما می گوید که حداقل بخشی از این گوی آتشین متراکم بوده است.

علاوه بر این، در برخی ویدیوها، درخشش گلوله آتشین رنگ‌های زنده داشت. مخصوصا پرتقال. این به ما می گوید که این جسم یک سنگ فضایی نیست، بلکه یک جسم مصنوعی با مقدار قابل توجهی پلاستیک یا فلز در حال سوختن است.

جسم آتشینی که در آسمان استرالیا ظاهر شد چه بود؟

بنابراین به احتمال زیاد ما چند تن زباله فضایی را دیدیم. این زباله هر چیزی است که انسان در مدار قرار می دهد و دیگر تحت کنترل ما نیست و دوباره وارد جو زمین شده است. با این حال، سایت ردیابی زباله های فضایی جهانی این را پیش بینی نکرد.

بر اساس تحلیل اولیه جاناتان مک داول، ستاره شناس آمریکایی، این گلوله آتشین می تواند سومین مرحله موشک سایوز-2 حامل ماهواره ناوبری GLONASS-K2 باشد. این موشک در 7 آگوست توسط آژانس فضایی روسیه روسکوسموس به فضا پرتاب شد.

درخشندگی باورنکردنی گلوله آتشین به دلیل سرعت فوق العاده اجسامی است که با سرعت حدود 25000 کیلومتر در ساعت یا بیشتر در جو نازک بالای زمین نفوذ می کنند.

هنگامی که دستان خود را به هم می مالید، گرمای ایجاد شده از اصطکاک پوست خود را احساس می کنید. اگر این کار را هزار بار سریعتر انجام دهید، دستانتان از گرما سفید می شوند.

هنگامی که اصطکاک بین فلز زباله های فضایی و جو نازک زمین در ارتفاع 100 کیلومتری رخ دهد، نور بسیار درخشانی را خواهیم دید.

بیشتر زباله های فضایی هرگز به زمین نمی رسند. گرمای باورنکردنی 5000 کلوین یا بیشتر که هنگام ورود به اتمسفر ایجاد می شود تقریباً تمام این قسمت ها را می سوزاند.

با این حال، برخی از بلوک‌های موتوری به سختی ممکن است به زمین فرو روند و به همین دلیل، هشدارهایی درباره ورود زباله‌های فضایی به جو، به خصوص به هواپیماها، ارسال می‌شود.

اما باید توجه داشت که زباله‌های فضایی با سرعت بسیار بالا حرکت می‌کنند، به‌طوری که حتی یک خطای بسیار کوچک در محاسبات می‌تواند باعث شود آن‌ها به فاصله‌های صد‌ها کیلومتری از نقطه ورود مورد انتظار ظاهر شوند.

برای بهبود پیش‌بینی‌ها، نیاز به ایستگاه‌های دقیقتری برای ردیابی زمینی و استفاده از مدل‌سازی پیشرفته‌تری برای درک بهتر تعامل زباله‌های فضایی با اتمسفر داریم.

از خوشبختی آنجا که ساختمان‌ها نسبت به مناطق خشکی و دریاها هدف‌های کوچکتری هستند، بنابراین تهدید زیادی برای افراد ندارند. گرچه گزارش‌هایی مبنی بر وقوع چنین حوادثی وجود دارد، اما خوشبختانه این موارد بسیار نادر هستند و زباله‌های فضایی به‌طور کلی تهدید زیادی برای ما نمی‌باشند.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا