دانستنی هاعمومی

سیستم پیجینگ باید در زمان آتش‌سوزی ایمنی خوبی داشته باشد

ایمنی سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه نسبت به سیستم‌های سیمی در زمان آتش‌سوزی چطور است؟

سیستم پیجینگ را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های اطلاع‌رسانی در محیط‌های مختلف مانند بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، محیط‌های نظامی و … دانست. این سیستم‌ها امکان اطلاع‌رسانی و پیجینگ در سریع‌ترین زمان ممکن را در این محیط‌ها فراهم می‌کنند. سیستم‌های پیجینگ در دو نوع سیمی و تحت شبکه موجود هستند. نسخه تحت شبکه این سیستم‌ها بسیار مدرن‌تر و به‌روزتر است، اما بسیاری از مراکز همچنان از سیستم‌های سیمی استفاده می‌کنند. نکته مهم در مقایسه این سیستم‌ها، تفاوت ایمنی آن‌ها نسبت به آتش‌سوزی است که در این مطلب به‌صورت کامل این موضوع مهم را بررسی می‌کنیم.

آتش سوزی در پیجینگ تحت شبکه

تفاوت ساختار سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و سیمی

برای درک تفاوت ایمنی سیستم پیجینگ تحت شبکه با سیمی در زمان آتش‌سوزی، بهتر است در ابتدا با تفاوت‌های ساختاری این دو سیستم آشنا شویم. سیستم‌های تحت شبکه و سیمی از نظر کاربرد تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند، بلکه این ساختار آن‌ها است که با یکدیگر متفاوت می‌باشد. در ادامه تفاوت‌های ساختاری این دو سیستم پیجینگ را بررسی می‌کنیم:

  • تفاوت از نظر کابل‌کشی: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه با سیمی، تفاوت در کابل‌کشی است. همان‌طور که از نام سیستم‌های پیجینگ سیمی مشخص می‌باشد، این سیستم‌ها برای اتصال تجهیزات مختلف درون شبکه از کابل یا همان سیم مسی استفاده می‌کنند. درصورتی‌که در سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه هیچ خبری از کابل‌کشی نیست و تمام ارتباطات میان تجهیزات مختلف تحت شبکه برقرار می‌شود. این تفاوت ساختاری در مقایسه ایمنی سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و سیمی اهمیت بسیار زیادی دارد
  • تفاوت در نوع انتقال داده: همان‌طور که اشاره شد، در سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه خبری از کابل‌کشی نیست. به همین خاطر در این سیستم‌ها روش انتقال داده نیز با روش انتقال داده در سیستم‌های پیجینگ سیمی متفاوت است. در سیستم‌های تحت شبکه از سوئیچ‌های اترنت و شبکه داخلی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه تجهیزات کم‌تری در فرایند انتقال داده دخیل بوده و ایمنی سیستم در برابر آتش‌سوزی افزایش پیدا می‌کند
  • تفاوت از نظر تجهیزات: نوع تجهیزات به‌کاررفته در سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و سیمی با یکدیگر متفاوت است. در سیستم‌های تحت شبکه، تعداد تجهیزات بسیار کم‌تر است و در یک قسمت مخصوص مانند پنل مرکزی تجمع دارند. درصورتی‌که به علت گستردگی سیستم‌های پیجینگ سیمی، تعداد تجهیزات در این سیستم‌ها بالاتر است. این تفاوت ساختاری نیز در ایمنی سیستم مقابل آتش‌سوزی اهمیت بسیار زیادی دارد

آتش سوزی در پیجینگ تحت شبکه

ایمنی در زمان آتش‌سوزی؛ پیجینگ تحت شبکه بهتر است یا سیمی؟

با تفاوت‌های ساختاری سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و سیمی آشنا شدیم. حال نوبت آن است که ایمنی این دو سیستم در برابر آتش‌سوزی را مقایسه کنیم. در ابتدا باید بگوییم که ایمنی سیستم‌های پیجینگ در برابر آتش‌سوزی از دو نظر اهمیت دارد. در مرحله اول این سیستم‌ها باید بتوانند در زمان حریق کارایی خود را تا آخرین لحظه حفظ کنند. از طرف دیگر، عدم آتش‌سوزی تجهیزات و اجزای داخلی سیستم‌های پیجینگ نیز یکی از پارامترهای مهم در این زمینه است. به همین خاطر برای مقایسه ایمنی دو سیستم در برابر آتش‌سوزی، باید از هر نقطه نظر به این موضوع نگاه کرد. در ادامه ایمنی سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و سیمی را در برابر آتش‌سوزی بررسی می‌کنیم.

قابلیت زون‌بندی

قابلیت زون‌بندی تنها در سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه در دسترس است و امکان پیاده‌سازی آن در سیستم‌های پیجینگ سیمی به علت محدودیت‌های فنی وجود ندارد. اما این قابلیت کاربردی چه نقشی در افزایش ایمنی سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه در برابر آتش‌سوزی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قابلیت زون‌بندی به سیستم‌های پیجینگ این امکان را می‌دهد که در بخش‌هایی از محیط که هنوز درگیر حریق نشده‌اند، به فعالیت خود ادامه دهند. به همین خاطر با استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه می‌توان افراد حاضر در زون‌های دیگر محیط را از آتش‌سوزی مطلع کرد؛ حتی اگر تجهیزات در زون‌های دیگر از کار افتاده باشند.

بدون کابل‌کشی ایمنی در برابر آتش‌سوزی به حداکثر می‌رسد

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه نسبت به سیمی، عدم نیاز به کابل‌کشی است. این مزیت علاوه‌بر کاهش هزینه، فرایند نصب را نیز بسیار آسان‌تر می‌کند. باید اشاره کرد که عدم نیاز به‌ کابل‌کشی در تقویت ایمنی سیستم در برابر آتش‌سوزی نیز نقش بسیار پررنگی دارد. چرا که بسیاری از سیستم‌های سیمی به علت اتصالی کابل‌های قدیمی و پوسیده دچار حریق می‌شوند. از طرف دیگر، در صورت عدم وجود کابل، حریق نمی‌توانید عملکرد سیستم پیجینگ را دچار اختلال کند. به‌طور کلی سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه به علت نداشتن کابل، ایمنی بیشتری در برابر آتش‌سوزی دارند.

قابلیت پخش صدای خودکار در زمان آتش‌سوزی

یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار کاربردی و مهم سیستم پیجینگ تحت شبکه، امکان پخش صدای خودکار در شرایط مختلف است. این قابلیت در زمان آتش‌سوزی می‌تواند بسیار کاربردی باشد؛ اما چگونه؟ شما می‌توانید سیستم پیجینگ خود را با سیستم اطفا حریق لینک کرده و در نتیجه در زمان وقوع آتش‌سوزی، به‌صورت خودکار به تمام افراد حاضر در محیط وقوع حریق اطلاع‌رسانی شود. این قابلیت می‌تواند ایمنی افراد حاضر در ساختمان را نسبت به آتش‌سوزی به‌شدت افزایش دهد.

آتش سوزی در پیجینگ تحت شبکه

نکاتی برای افزایش ایمنی سیستم پیجینگ تحت شبکه در برابر آتش‌سوزی

قطعا سیستم پیجینگ تحت شبکه نسبت به سیستم سیمی در برابر آتش‌سوزی ایمنی بیشتری دارد. اما نباید فراموش کرد که برای افزایش ایمنی، باید نکات نصب را رعایت کنید. به‌طور کلی استفاده از یک راهنمای نصب پیجینگ به شما کمک می‌کند تا ایمنی این سیستم را در برابر حریق به‌خوبی افزایش دهید. همچنین استفاده از تجهیزات استاندارد و خدمات یک مجری حرفه‌ای، می‌تواند باعث افزایش ایمنی سیستم پیجینگ شما شود.

خرید بهترین سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه از جوان پردازش

در این مطلب با قابلیت‌های ایمنی بی‌نظیر سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه در زمان آتش‌سوزی آشنا شدیم. همچنین مشخص شد که سیستم‌های پیجینگ سیمی خود می‌توانند باعث ایجاد حریق در محیط‌های مختلف شوند. به همین خاطر اگر قصد خرید محصولات پیجینگ تحت شبکه را دارید، ما به شما شرکت جوان پردازش را معرفی می‌کنیم. محصولات پیجینگ جوان پردازش با بهترین استانداردها تولید می‌شوند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا