اخبار روز

فروش بلیط‌های اربعین از روز شنبه “۲۱ مرداد” آغاز میشود/ جزییات

بلیط فروشی برای اربعین از سنبه آینده آغاز می‌شود؛ اما در این بین، برخی از شرکت‌های مسافربری، با افزایش ۲۶۰ درصدی، بلیط‌های خود را به فروش گذاشته‌اند.

به گزارش پی ام آپ، در تاریخ 5 شهریور سال گذشته، شهریار افندی‌زاده، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی، درباره پیش‌بینی حضور 5 میلیون زائر عتبات در ایام اربعین بیان کرد: به طور کلی، میزان 350 هزار مسافر از طریق حمل‌ونقل هوایی و ریلی و 4 میلیون و 650 هزار نفر نیز از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای جابه‌جا می‌شوند.

شهریار افندی‌زاده افزود: برای دوره زمانی 15 تا 30 شهریور، در حمل‌ونقل جاده‌ای یک‌سرخالی مورد نیاز خواهیم داشت. به همین منظور، در سال 98، افزایش 100 درصدی در قیمت بلیت در نظر گرفته شد، اما در سال جاری این عدد به 75 درصد کاهش یافته است.

بر این اساس قیمت بلیت اتوبوس های مسافربری 25، 32 و 44 از تهران به مهران به ترتیب 404 هزار تومان، 336 هزار و 245 هزار تومان تعیین شد. قیمت بلیت اتوبوس از تهران به مرز خسروی نیز به 296 هزار تومان، 256 هزار و 172 هزار تومان برای اتوبوس های 25، 32 و 44 مسافری افزایش یافته است. نرخ بلیت اتوبوس از تهران به چذابه برای اتوبوس 25 نفره 418 هزار تومان، اتوبوس 32 نفره 352 هزار تومان و اتوبوس 44 نفره 328 هزار تومان تعیین شد.

این در حالی بود که چند روز پیش قیمت بلیت اتوبوس بدون سروصدا 50 درصد افزایش یافت. پیگیری های تسنیم در این زمینه در نهایت باعث شد تا مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای توضیحاتی ارائه کند.

داریوش باقرجوان درباره این موضوع آمده بود: بر اساس برآوردها و تصمیمات ستاد مرکزی اربعین، تصویب شده بود که نرخ بلیت اتوبوس در ایام اربعین با افزایش 100 درصد از این ستاد تعیین شود، به عبارت دیگر قیمت فعلی ضربدر 100 درصد (2 برابر) قرار می‌گیرد. اما با توجه به تشخیص وزیر راه و شهرسازی، این تصمیم تعدیل شده و به 75 درصد کاهش یافت.

وی افزود: همچنین، با توجه به شرایط فعلی از جمله عدم تمرکز در سفرها، حضور گسسته زائران و سایر ملاحظات مربوط به هزینه‌های کل سفر، ستاد مرکزی اربعین مجوز افزایش 25 درصد بر روی آخرین قیمت‌های اعلام شده را صادر کرده است. به بیان دیگر، هر عددی که برای تابلوهای اعلام قیمت استفاده می‌شد، درصد 1.25 بر روی آن ضرب خواهد شد.

وی تصریح کرد: بنابراین خبر افزایش 125 درصدی بلیت اتوبوس صحت دارد، این اتفاق در دو مرحله رخ داده است. در حال حاضر حدود 800 اتوبوس در پایانه برکت برای جابجایی زائران اربعین مستقر شده است.

2 روز پیش رئیس سازمان حمل و نقل جاده ای در نشست خبری درباره قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین 1402 گفت: هنوز قیمت نهایی مشخص نشده است و بازگشت اتوبوس ها و خالی بودن آن انجام می شود. برای تعیین قیمت بلیط اتوبوس در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد اربعین اوایل ماه جاری درباره قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین حسینی (ع) نیز گفت: بلیت اتوبوس در ایام اربعین طبق روال هر سال انجام می شود، یعنی هزینه رفت و برگشت اخذ می شود. به زائران چون بیشتر اتوبوس ها خالی است.

با توجه به تمام تفاسیر، به نظر می‌رسد شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری قبل از اعلام رسمی قیمت‌ها، شروع به فروش با قیمت‌های بالا نموده‌اند. برای مثال، بلیت اتوبوس برای مسیر مهران با قیمت 650 هزار تومان عرضه می‌شود در حالی که قیمت مصوب برای این مسیر 181 هزار تومان است. به این معنی است که برخی شرکت‌های اتوبوسرانی تقریباً 260 درصد بیشتر از قیمت‌های مصوب، بلیت را به فروش می‌رسانند.

بنابر گزارش تسنیم، طبق اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، طرح اربعین امسال از تاریخ 27 مرداد آغاز خواهد شد و تا تاریخ 20 شهریور ادامه خواهد داشت. پیش‌فروش بلیت‌های اتوبوس نیز از هفته آینده آغاز می‌شود و تا تاریخ 21 مردادماه، قیمت‌های مصوب اتوبوس‌ها اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا