دانستنی ها

رژیم هایی که باعث می شن شما چاق بشین به جای لاغر شدن!/جزئیات

دکتر احسان حجازی در تشریح رژیم های روزه داری متناوب گفت: چاقی و اضافه وزن بخشی از زندگی مدرن است که افراد را به استفاده از راهکارهای سریع برای کاهش وزن ترغیب می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش هایی که جوامع امروزی و افراد پرمشغله به آن علاقه مند هستند، رژیم های روزه داری متناوب یا روزه داری است، افزود: این رژیم ها عمدتاً برای افرادی در نظر گرفته شده است که حوصله و حوصله کنترل دریافتی و کالری شماری را ندارند.

دکتر حجازی گفت: رژیم روزه‌داری متناوب شش روش دارد که ساده‌ترین حالت آن ۱۲ ساعت روزه‌داری است که ساعاتی از آن را در خواب می‌گذرانیم در این روش فرد ۱۲ ساعت از شبانه‌روز را چیزی نمی‌خورد به طورمثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نوع دیگری از رژیم روزه داری ادامه داد: رژیم 16 تا 8 یکی دیگر از رژیم های روزه داری است. به این ترتیب فردی که این رژیم را دنبال می کند هشت ساعت غذا می خورد و 16 ساعت روزه دار است.

دکتر حجازی گفت: ساعات غذا نخوردن در روزه های متناوب متفاوت است، این تقسیم بندی به وضعیت جسمانی افراد و میزان اضافه وزن بستگی دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل های رژیم روزه داری می توان به رژیم های هفتگی اشاره کرد، به عنوان مثال در برخی از رژیم ها برای دو روز در هفته محدودیت وجود دارد، به عنوان مثال در دو روز در هفته محدودیت کالری دریافتی و مابقی محدودیت وجود دارد. روزها، کالری دریافتی به مقدار مطلوب و متعادل محدود می شود. نکته این است که این دو روز نباید پشت سر هم باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب عوارض و فوایدی در عین حال دارد، یادآور شد: یکی از فواید این رژیم ها ایجاد تغییراتی در ترکیب بدن است به عبارت دیگر این رژیم ها باعث کاهش دور کمر و چربی می شود.

کاهش سطح کلسترول یکی دیگر از مزایای رژیم روزه متناوب است که دکتر. شجاعی خاطرنشان کرد و گفت: از دیگر فواید رژیم های فوق می توان به تنظیم سطح قند خون ناشتا، کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه و روز اشاره کرد.

وی کاهش التهاب را یکی از فواید رژیم های روزه دار برشمرد و گفت: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت و سایر بیماری ها شود.

دکتر. شجاعی با اشاره به کارایی و اثربخشی رژیم های روزه داری افزود: اگر این رژیم ها به صورت اصولی و با نظر متخصص تغذیه انجام شود برای سلامتی و کاهش وزن اضافی موثر است. به همین ترتیب، آنها اثربخشی و ماندگاری دارند.» گزارش شده است که آنها مشابه رژیم های غذایی متناوب و کلاسیک هستند.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عوارض این رژیم ها اشاره کرد و افزود: احساس گرسنگی و ضعف و به دنبال آن کاهش تمرکز، خستگی، بدخلقی، پایین آمدن آستانه تحریک پذیری و کاهش کیفیت زندگی عوارض این رژیم است.

وی با انتقاد از رعایت خودسرانه رژیم های غذایی تصریح کرد: این رژیم ها برای هر فردی توصیه نمی شود زیرا برخی افراد نمی توانند به طور مداوم روزه بگیرند مانند زنان شیرده، زنان باردار و یا افرادی که سنگ کلیه، بیماری های گوارشی یا رفلاکس دارند از این رژیم استفاده نکنند.

دکتر. شجاعی با اشاره به اینکه رژیم روزه داری در برخی افراد اثر معکوس دارد، همچنین گفت: برخی افراد به دلیل اینکه ساعت ها در روز گرسنه هستند یا با محدودیت کالری مواجه هستند، پرخوری می کنند و کالری بیشتری مصرف می کنند.

وی تاکید کرد: طبق بررسی های انجام شده رژیم روزه داری متناوب تاثیرات مثبتی بر کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت به انسولین دارد اما نکته اینجاست که این مطالعات بر روی افراد در مدت زمان کوتاهی انجام شد و تایید شد. نیاز به مطالعات بیشتری دارد

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های روزه داری طولانی مدت زمانی خطرناک است که فرد کمتر از 1200 کالری در روز مصرف کند، گفت: اگر فرد کالری لازم را مصرف نکند منجر به سوء تغذیه می شود. بنابراین هرگز خودسرانه رژیم روزه نگیرید و قبل از هر اقدامی از متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.

دکتر. شجاعی توصیه کرد: آمادگی بدن برای رژیم های روزه داری ضروری است، به ویژه ورزشکاران باید زیر نظر متخصصان تغذیه، میزان کالری دریافتی خود را تنظیم کنند، ضمن اینکه بهتر است زمان تمرین نزدیک به زمان هایی که فرد مجاز به غذا خوردن است، باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه داری متناوب نیز گفت: کسانی که اضافه وزن دارند و می خواهند رژیم روزه بگیرند نمی توانند در ساعات مجاز غذا کالری اضافی مصرف کنند، بهتر است از غذاهای سالم و کم چرب استفاده کنند. و سبزیجات بیشتر رژیم غذایی خود را اضافه کنید.

دکتر. شجاعی ادامه داد: نظارت و رعایت روزه متناوب به وضعیت جسمانی فرد بستگی دارد. به عنوان مثال اگر فردی اضافه وزن کمی داشته باشد در عرض دو تا سه ماه به وزن مورد نظر می رسد، اما اگر فردی دچار اضافه وزن است چاقی باید در مدت زمان بیشتری حفظ شود. رژیم را رعایت کنید اما نباید از نظر دور داشت که رعایت طولانی مدت این رژیم مستلزم استفاده از مکمل های غذایی با مشورت متخصص تغذیه است.

وی به عوارض رژیم روزه داری اشاره کرد و گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از جمله عوارض کوتاه مدت این رژیم است. دلیل اینکه تاکید می شود این رژیم باید با مشورت پزشک متخصص رعایت شود این است که عوارض آن به حداقل برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا