اخبار روز

شرایط دریافت کمک هزینه ازدواج تامین اجتماعی در خردادماه / جزئیات

بیمه تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی به منظور ایجاد رفاه و حمایت از حقوق کلیه کارکنان در کارخانه ها، ادارات و سازمان ها و سایر محیط های کاری ایجاد شده است. بیمه تامین اجتماعی عمدتاً برای دهک های متوسط ​​و پایین است. بیمه تامین اجتماعی کمک زیادی به رفع برخی نیازهای اساسی مردم می کند. در حال حاضر طبق قانون بیمه نامه و تامین اجتماعی برای کلیه کارگران الزامی است. می توان گفت سازمان و بیمه تامین اجتماعی مهمترین رکن صنعت بیمه در کشور است.

سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که از ابتدای سال 1400 تا پایان شهریور 1401، در مجموع 92 هزار و 989 هدیه عروسی به بیمه شدگان واجد شرایط پرداخت شده و مبلغ کل پرداختی از این محل به 570 میلیارد تومان رسیده است و میانگین مبلغ پرداخت هدایای عروسی به بیمه شدگان در این دوره روند رو به رشدی داشته و در ماه های اخیر با اجرای سامانه مددکاری غیبت تامین اجتماعی، امور مربوط به ثبت نام و بررسی شرایط و پرداخت کلیه هدایای عروسی پرداختی به واجدین شرایط انجام شده است.

بر اساس ماده 85 قانون تامین اجتماعی، کمک هزینه ازدواج یا هدیه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تامین اجتماعی است که به صورت رایگان پرداخت می شود. بر اساس این گزارش، مبلغ ریالی هدیه ازدواج سازمان تامین اجتماعی برابر با مجموع دستمزد و مزایای مشمول کسر از حق بیمه واجدین شرایط ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج است. تقسیم بر 24 در صورتی که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل حقوق در تاریخ عقد باشد مبلغ قابل پرداخت به حداقل حقوق سال عقد افزایش می یابد.

بر اساس این گزارش، در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه شده سازمان تامین اجتماعی و مشمول باشند، کمک هزینه ازدواج به هر دو پرداخت می شود.

بر اساس آخرین گزارش اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین اجتماعی، از ابتدای سال 1400 تا پایان شهریور 1401، 92 هزار و 989 هدیه ازدواج به بیمه شدگان واجد شرایط در مجموع بیش از 570 میلیارد تومان پرداخت شده است.

همچنین میانگین مبلغ پرداختی برای هدایای عروسی در این مدت 18 ماهه روندی افزایشی را نشان می دهد که بیشترین میانگین پرداختی 5 میلیون و 200 هزار تومان در شهریور ماه 1401 بوده است. 12 هزار و 872 سند پرداخت هدیه ازدواج برای بیمه شدگان واجد شرایط صادر شد.

بر اساس این گزارش، تعداد هدایای ازدواج پرداختی در شهریور ماه 1401 نسبت به شهریور 1400 در تمامی استان ها به جز کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و آذربایجان شرقی دارای رشد مثبت بوده که بیشترین رشد مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 118.9 درصد است. . رشد تعداد هدایای ازدواج پرداختی در این مدت بوده است.

اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین اجتماعی در این گزارش اشاره کرده است که درصد اسناد صادره غیرحضوری نسبت به اسناد صادره حضوری در این مدت 18 ماهه روند افزایشی داشته است، به طوری که در در ماه های آخر این بازه زمانی، موارد صدور غیرحضوری اسناد به نزدیک به 100 درصد رسیده است.

روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی تاکید کرده است که در حال حاضر برای دریافت این خدمت نیازی به مراجعه حضوری به شعب سازمان تامین اجتماعی نیست و واجدین شرایط پس از ثبت نام در سامانه خدمات غیر حضوری این سازمان و با ثبت درخواست و شماره حساب خود در این سامانه می توانند از هدیه ازدواج سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.

بیمه شدگان محترم می توانند با ورود به سامانه estamin.ir و مراجعه به منوی «در خواست بیمه شده/نفقه کوتاه مدت/ کمک هزینه ازدواج»، صرفاً با وارد کردن تاریخ ازدواج و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این سررسید ثبت کنند. اتصال آنلاین این سامانه با سامانه سازمان ثبت احوال، برای دریافت این هدیه نیازی به ارائه مدرک یا مدرک دیگری نیست.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا