اخبار روز

بررسی جدیدترین وضعیت بازار ملک!/در بازار املاک اطراف تهران چه می گذرد؟


به گزارش پی ام آپ، آن طور که دلالان املاک می گویند هفته گذشته بدون تغییر محسوسی در بازار مسکن تهران و حومه سپری شد. تعداد معاملات نسبت به پایان سال گذشته کاهش چشمگیری داشته که باعث تغییر شرایط بازار ملک به نفع خریداران شده است. در حالی که اواخر سال گذشته و اوایل امسال به دلیل روند صعودی قیمت‌ها عمدتا طرف عرضه دست برتر را داشت.

کاهش تدریجی قیمت ها در بازار املاک شهر تهران از اوایل خرداد آغاز شد و اکنون بازار به ثبات رسیده است. قیمت های پیشنهادی برای فروش مسکن در پایتخت نسبت به ابتدای سال جاری بین 15 تا 20 درصد کاهش داشته است. البته با توجه به حباب قیمتی که ایجاد شده است، خریداران انتظار کاهش بیشتر را دارند.

شهرهای اطراف تهران نیز با کاهش معاملات و قیمت مسکن مواجه بوده اند. مشاوران املاک در شهرهای جدید هشتگرد و پرند از افت قیمت تا 20 درصد خبر می دهند. در پردیس نیز نرخ‌های پیشنهادی تا ۳۰ درصد دچار افت شده است. مالکان و سازندگان در شهرهای مجاور تخفیف هایی را برای فروش واحدهای خود ارائه می دهند و بعضا وسایل و تجهیزات واحدها را تکمیل می‌کنند.

دولت از ابتدای شهریور همزمان با هفته دولت ۱۰۱ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح نهضت ملی مسکن به بهره‌برداری رساند. این میزان عرضه می‌تواند تا حدی به آرامش بازار مسکن کمک کند.

از سوی دیگر بررسی ها حاکی از ثبات نسبی قیمت مصالح ساختمانی است. اگر معاملات کمی رونق داشته باشد، ساخت و ساز توسط بخش خصوصی افزایش خواهد یافت که در ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا موثر است. مشروط به آنکه محرکی از سمت بازارهای موازی به بازار مسکن تلنگر نزند.

دولت از نیمه اردیبهشت‌ماه امسال طرح ساماندهی مشاوران املاک با هدف رتبه‌بندی این صنف و برخورد با مشاوران املاک متخلف و بدون مجوز را در دستور کار قرار داده است. در این راستا کارگروهی متشکل از نماینده وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت، پلیس فراجا، سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های امنیتی ذیل شوراهای مسکن استان‌ها شکل گرفت. این کارگروه بنا به دستور سیدابراهیم رئیسی ـ رئیس‌جمهوری تشکیل شده است.

حدود 174 هزار اتحادیه مشاور املاک در کشور فعال هستند که از این تعداد حدود 17 هزار اتحادیه غیرمجاز هستند. افرادی که بی آنکه مسئولیتی داشته باشند، گاه به آشفتگی بازار مسکن دامن می زنند. به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی بیش از سه هزار متخلف در کشور دستگیر و بازرسی ها در استان ها ادامه دارد.

همچنین حدود 63 هزار خانه خالی شناسایی و برای صاحبان این خانه ها مطالبات مالیاتی صادر شده است. دولت اعلام کرده است که از نصف شهریور امسال، مالیات به شدت دنبال واحدهای خالی می رود.

درخصوص نرخ‌گذاری بی‌ضابطه در بازار مسکن نیز پیشنهاد شده تا دولت برای تخلفات سکوهای آنلاین خرید و فروش مسکن جرایم پلکانی تعیین کند. خاندوزی ـ وزیر اقتصاد – در این زمینه گفته است: باید برای هر بار تخلف یک جریمه تعیین شود و اگر جریمه بی‌نتیجه بود در نهایت آن سکو لغو مجوز و بسته شود.

در حال حاضر کارشناسان معتقدند به دلیل اثرپذیری و اثرگذاری بازار مسکن بر اقتصاد کلان هم‌اکنون افزایش تعاملات بین‌المللی، آزادسازی اموال بلوکه شده ایران، کاهش نرخ تورم، ثبات نرخ ارز، اجرای طرح مالیات خانه‌های خالی و برخورد با مشاوران املاک متخلف باعث آرامش نسبی بازار مسکن شده است. اگر چه مرکز آمار و بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر نمی‌کنند اما مسئولان وزارت راه و شهرسازی از کاهش ۳.۸ درصدی ماهیانه قیمت مسکن در تیرماه خبر داده‌اند. ادامه رکود معاملات می‌تواند اثرات کاهشی بیشتری بر قیمت مسکن بگذارد.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا