دانستنی ها

این دارو شما را لاغر نگه می دارد حتی اگه پرخوری داشته باشید!

یک داروی امیدوارکننده می تواند افراد را لاغر نگه دارد حتی اگر از رژیم غذایی ناسالم پیروی کنند.

دنیایی را تصور کنید که در آن می توانید بدون افزایش وزن و بدون آسیب رساندن به سلامتی، هر چقدر که می خواهید غذاهای شیرین و چرب بخورید.

این دنیا برای واقعی بودن خیلی خوب است. اما باید بگوییم که محققان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو به کشف هیجان انگیزی دست یافته اند که ما را یک قدم به این رویا نزدیک می کند.

آن ها داروی مولکولی کوچکی ابداع کردند که از افزایش وزن جلوگیری می کند و از کبد موش هایی که از رژیم غذایی پرچرب و قند بالا تغذیه می کردند، تا آخر عمر محافظت می کند. این تحقیق نوید مبارزه با اثرات منفی رژیم غذایی ناسالم را می دهد.

دکتر مادش مانیسوامی(Madesh Muniswamy)  در مرکز علمی سلامت جو آر می‌گوید: زمانی که این دارو را برای مدت کوتاهی به موش‌ها می‌دهیم، شروع به کاهش وزن می‌کنند. همه‌ی آنها لاغر می‌شوند.

برای درک نحوه عملکرد این دارو، دانشمندان ابتدا به نقش منیزیم در متابولیسم، فرآیند ساخت و استفاده از انرژی در سلول های ما نگاه کردند. منیزیم یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در بدن دارد. به عنوان مثال، سطح قند و فشار خون را تنظیم می کند و به سلامت استخوان ها کمک می کند. اما محققان دریافته اند که دریافت بیش از حد منیزیم باعث کاهش تولید انرژی در نیروگاه های سلولی به نام میتوکندری می شود.

تراویس آر. ماداریس(Travis R. Madaris) این تیم کشف کردند که با حذف یک ژن خاص به نام MRS 2 که انتقال منیزیم به میتوکندری را افزایش می دهد، می توانند متابولیسم قند و چربی را در این نیروگاه های سلولی افزایش دهند. در نتیجه، موش ها لاغر و سالم باقی ماندند.

موش ها هیچ نشانه ای از بیماری کبد چرب نداشتند. کبد چرب یک عارضه جدی مرتبط با رژیم غذایی نامناسب، چاقی و دیابت نوع 2 است. این یافته هیجان انگیز نشان می دهد که با محدود کردن مقدار منیزیم ورودی به میتوکندری، می توان از افزایش وزن جلوگیری کرد و از اثرات مضر یک رژیم غذایی ناسالم محافظت کرد.

دارویی که توسط محققان به نام CPACC ساخته شده است، همین اثر را دارد. انتقال منیزیم به میتوکندری را محدود می کند. این تیم برای ثبت اختراعی درخواست کرده است که پتانسیل این دارو را برای استفاده های پزشکی آینده نشان می دهد.

پیامدهای این کشف قابل توجه است. این دارو پتانسیل کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیک قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته و حتی کاهش احتمال ابتلا به سرطان کبد را دارد که می تواند در نتیجه بیماری کبد چرب رخ دهد. محققان به توسعه بیشتر این دارو و بررسی تأثیر بالقوه آن بر سلامت انسان اختصاص دارند.

در همین حال، تمرکز بر روی یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی باشد، مهم است. ورزش منظم، نوشیدن آب کافی و خواب کافی نیز از اجزای ضروری یک سبک زندگی سالم هستند.

این مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شده است.

منبع: ایسنا

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا