اخبار روز

حقوق بازنشستگان از یکم مهر با افزایش ۵ تا ۲۰ درصد همسان سازی خواهد شد!

جزئیات دقیق اخبار مربوط به حفوف بازنشستگان را از اینجا بخوانید.

نوشته های مشابه

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بیان کرد که حقوق بازنشستگان، به ویژه افراد با کمترین درآمد، باید در بودجه سال آینده افزایش یابد. بر اساس قانون بیمه‌های اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری وآیین‌نامه جدید، حقوق مستمری بازنشستگان، به صورت مداوم و تا پایان عمر، به افراد دارای شرایط مندرج در فهرست پرداخت می‌شود. در حال حاضر، سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در انتظار اجرای مصوبه قانونی تعدیل حقوق بازنشستگی هستند. همچنین لازم به ذکر است که حقوق مستمری‌داران در سال ۱۴۰۱، بسته به شرایط فردی، متفاوت بوده است. به دلیل تغییر در قوانین بیمه‌های اجتماعی، مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱، مقداری کمتر از حقوق بازنشستگان کشور را دریافت می‌کنند.

همانطور که رئیس فراکسیون کارگری در مجلس گفت، دولت لایحه ای را برای افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران و مستمری بگیران در راستای تراز نیمه دوم ارائه می کند.

علی باباییکارنامی این خبر را به این دلیل اعلام کرد که معتقد بود این افزایش البته باید به نفع کارگران هم باشد. این موضوع منوط به جلسه شورای عالی کار است.

وی تاکید کرد: در زمان تعیین حقوق کارکنان این بحث مطرح شد. افزایش 27 درصدی حقوق پاسخی به تورم و معیشت جامعه نیست. حتی بر اساس آمارهای رسمی، معیشت کارگران با تورم فعلی کشور تناسب ندارد. دولت باید به فکر معیشت جامعه بخصوص اقشار ضعیف باشد.

وی ادامه داد: استدلال حامیان افزایش 27 درصدی حقوق و دستمزد این بود که دولت می تواند تورم را کنترل کند. اما الان 5 ماه از سال گذشته است. تورم به حدی رسیده که به ویژه در کالاهای اساسی مردم از کنترل خارج شده است. کسانی که مدعی هستند افزایش دستمزد کارگران باعث افزایش تورم می شود باید پاسخگوی وضعیت امروز جامعه و معیشت کارگران باشند.

نوآوری جدید در تغییر حقوق کارکنان

به نظر می رسد این بدعتی است که بانی آن دولت سیزدهم خواهد بود. اینکه حقوق کارمندان و بازنشستگان دو بار در سال تغییر می کند. سال گذشته، در مهرماه، دولت لایحه‌ای را به مجلس فرستاد که به موجب آن حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​برابری می‌کند. در این لایحه پیشنهاد شده بود با توجه به اینکه قانون بودجه افزایش حقوق کارکنان دولت، لشکری ​​و بازنشستگان روستایی را محدود کرده است، دولت اجازه افزایش حقوق به میزان معینی را بدهد. قرار است در صورت موافقت مجلس، حقوق کارمندان دولت از ابتدای شهریور افزایش یابد.

بر این اساس درصد افزایش برای کارکنان دولت یک پله تلقی شد. با آن، افرادی که کم درآمد در نظر گرفته می شوند، نزدیک به 20 درصد افزایش داشته اند. هرچه این بیشتر باشد، درصد کمتر است.

این پیشنهاد سرانجام در ماه هشتم 1401 به تصویب مجلس رسید. سخنگوی شورای نگهبان 14 آبان ماه از تصویب مصوبه مجلس برای تناسب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​خبر داد.

مسعود میرکاظمی رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: دولت از ابتدا شهریور وی گفت: حقوق ها افزایش می یابد. مقام اول مجلس مهر اینجا ذخیره شد

افزایش حقوق از 5 به 20 درصد

معاون امور مجلس رییس‌جمهور، سید محمد حسینی، در ماه مهر سال ۱۴۰۱، اعلام کرد که مصوبه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در حال اجرا است. بر اساس این مصوبه، حقوق کلیه بازنشستگان کشوری و لشکری بین ۹۰۰ تا ۲ میلیون تومان افزایش یافته است. همچنین، در برخی موارد، افزایش حقوق تا ۵ درصد و در برخی نیروها مانند نیروی انتظامی تا ۲۰ درصد نیز رخ داده است.

به طور کلی، افزایش حقوق کارمندان دولت حدود یک میلیون تومان بوده است. همچنین، حق اولاد کارمندان نیز ۲ برابر شده و به حدود ۸۴۰ هزار تومان رسیده است. همچنین، حق اولاد همسر کارمندان نیز با افزایش ۵۰ درصد محاسبه شده است. این عوامل، در مجموع، باعث شده است که حقوق کارمندان دولت بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان افزایش یابد.

در پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱، مسعود میرکاظمی، رییس وقت سازمان برنامه و بودجه، در خصوص زمان اجرای ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان، اعلام کرد که این اصلاحات از همان ماه مهر آغاز شده و در ماه آبان، به حساب حقوق کارمندان شامل خواهد شد. همچنین، قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری، در نامه‌ای از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس به سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور، در تاریخ ۱۶ آبان ابلاغ شد.

اندازه افزایش حقوق در سال 1402

در بودجه سال ۱۴۰۲، نمایندگان مجلس حقوق کارکنان دولت را با حداقل افزایش ۲۰ درصد تعیین کردند. بنابراین، حداقل حقوق کارکنان به مبلغ ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان افزایش یافت. در لایحه بودجه سال قبل، متوسط افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد بوده است. البته، در آن زمان، افزایش حقوق کارکنان با میزان پلکانی بین ۵ تا ۲۹ درصد تعیین شده بود.

از جمله تغییراتی که در بودجه جدید به وجود آمده، افزایش حداقل حقوق کارکنان از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. این تغییر، در قانون بودجه سال جاری به تایید رسید.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا