اخبار روز

حقوق 12 میلیون کارگر/ ودیعه کلان در پایان ماه واریز شد


به گزارش پی ام آپ، نمایندگان کارگران در شورای عالی کار بر اساس ماده 41 قانون کار خواستار بررسی دستمزدها بر اساس نرخ تورم و هزینه زندگی هستند و این درخواست را به شورای عالی کار ارسال کرده اند.

کارگران خواستار تشکیل جلسه شورای عالی کار با دستور کار بررسی حقوق و تشکیل جلسه بعدی این شورا شدند. شهریور، به این موضوع اختصاص خواهد یافت. مبنای این درخواست افزایش هزینه های زندگی از جمله هزینه های مسکن و غذا بود.

در مصوبه حقوق و دستمزد 1402 که اسفندماه سال گذشته به تصویب شرکای اجتماعی رسید، تبصره ای درج شد که اگر دولت حقوق کارمندان خود را افزایش دهد، حقوق کارگران نیز بر همین اساس افزایش می یابد. با این حال، بر خلاف این ماده، حقوق کارکنان تغییر نکرد، بلکه با مزایا و مشوق‌های مالی حمایت می‌شد. به این ترتیب اگرچه این تبصره نقض نشد، اما با توجه به ماده 41 قانون کار که بر تعیین دستمزد بر اساس هزینه زندگی و نرخ تورم تاکید دارد، نمایندگان کارگران درخواست تشکیل جلسه دادند. شورای عالی کار برای بررسی دستمزدها به دبیرخانه این شورا.

شکاف روزافزون بین دستمزد و معیشت

با اقدامات دولت سیزدهم، تب تورم شکسته شد و رشد آن نسبت به دوره های قبل شتاب گرفت. اما با توجه به افزایش قیمت مواد غذایی تحت تاثیر حذف ارز ترجیحی، افزایش تنش بین روسیه و اوکراین بر سر موضوع کریدور انتقال غلات و مشکلات تحریم واردات دارایی های اساسی و مالی. با انتقال به آنها، گروه غذایی در شاخص تورم با رشد قیمتی بالاتری نسبت به گروه غیرخوراکی مواجه است.

این مشکل به طور مستقیم هزینه های زندگی خانواده های کارگر را افزایش داده است. زیرا بخش بزرگی از درآمد خود را صرف تامین کالاهای اساسی و مواد غذایی می کنند و مابقی را باید صرف مسکن کنند که از قضا به دلیل اختلالات در بازار اجاره، رشد نجومی را تجربه کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در مردادماه در حالی که شاخص تورم مصرف کننده 2.4 درصد رشد کرد، افزایش شاخص گروه مواد غذایی به 2.6 درصد رسید. این نرخ رشد نسبت به تورم 1.2 درصدی خواربار در تیرماه حاکی از شتاب قابل توجه تورم برای این گروه است که فشار مضاعفی بر سبد معیشتی کارگران وارد می کند.

بررسی حقوق یا مذاکره با کارفرما؟

چندی پیش صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش دستمزد کارگران در صورت افزایش دستمزد کارکنان دولت گفت: در صورت افزایش مجدد دستمزد کارکنان، جلسه ای را برای بررسی تشکیل می دهیم. دستمزد کارگران؛ اما عدد و رقمی که به عنوان حقوق تعیین می شود برای کسانی است که حداقل دستمزد را دریافت می کنند و کارگران می توانند از قدرت چانه زنی استفاده کنند و حقوق بیشتری بگیرند.

اگرچه این توصیه وزارت کار در اقتصاد سازمان یافته و رقابتی صحیح است. اما در اقتصاد ایران به دلیل شرایط خاصی که حضور دولت را در همه ابعاد توجیه کرده است، وقتی کارفرما نمی تواند در فضای رقابتی مذاکره کند، طبیعتا مهلتی برای مذاکره درباره دستمزد نمی دهد و به دلیل عدم وجود امنیت شغلی کارگران، عملاً هر گونه مذاکره ای به ضرر آنها خواهد بود.

در این شرایط تنها ابزاری که می تواند از ایجاد چالش جلوگیری کند، قانون کار و مصوبات صادره بر اساس این قانون است و بر همین اساس است که محمدرضا تاجیک، عضو کارگری شورای عالی کار درباره بررسی این قانون می گوید. دستمزد از طریق مذاکره بین کارگران و کارفرمایان: نیروی متخصص همیشه در همه کارگاه ها قدرت چانه زنی داشته است. اما یک مذاکره خوب زمانی حاصل می شود که امنیت شغلی داشته باشیم. در حالی که به دلیل عدم تناسب بین عرضه و تقاضا در بازار کار و تعداد بالای کارگران بیکار، کارگران عملاً قدرت چانه زنی ندارند.

تاجیک با تاکید بر اینکه قانون ما برای دستمزد کارگران ماده 41 قانون کار است، می افزاید: بر اساس این ماده تورم و هزینه زندگی ملاک اصلی تعیین دستمزد کارگران است و محدودیتی برای افزایش حقوق نداریم. دستمزد کارگران دو یا سه بار در سال؛ بنابراین انتظار می رود شرکای اجتماعی یک طرفه صحبت نکنند و اجازه دهند در شورای عالی کار و بر اساس قانون کار تصمیم گیری در این باره اتخاذ شود.

همچنین اشاره شده است که در صورت ادامه روند دستمزدها این نگرانی وجود دارد که کارفرمایان در آینده نزدیک با کمبود نیروی کار مواجه شوند.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا