اخبار روز

جزئیات جدید ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15


به گزارش پی ام آپ، مهدی آبگری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از زمان معرفی آیفون 14 امکان سفارش آن وجود نداشت، گفت: بهمن ماه گذشته گمرک طی نامه ای اعلام کرد که واردات آیفون 14 به اولین اسفند فقط برای مسافران امکان پذیر است و جزئیات ثبت نام آنها متعاقبا اعلام خواهد شد. در همین نامه اشاره شده است که تلفن همراه آیفون 14 و 15 از طریق تشریفات تجاری و پستی ثبت نام نمی شود.

وی با بیان اینکه دغدغه انجمن این بود که اگر قرار است واردات مسافر انجام شود باید واردات تجاری هم انجام شود، تصریح کرد: واردکنندگان دغدغه های دیگری داشتند; از جمله اینکه با توجه به کاهش تولید آیفون 13 پس از ارائه مدل های جدید، آیفون 13 و پیش از آن به کشور وارد می شود، عملا کیفیت مطلوبی ندارند و بسته بندی یا بازسازی می شوند. همچنین واردات این گوشی‌ها از طریق ارز حاصل از صادرات انجام می‌شود و ممکن است واردکنندگان تجربه لازم را نداشته باشند.

آبکاری با اشاره به برگزاری چندین نشست مشترک و ارائه راهکارهایی از جمله افزایش تعرفه واردات آیفون به چند تن از مسئولان، تصریح کرد: در ماه های اخیر انتشار اخبار ضد و نقیض در این زمینه بازار را هیجان زده کرده است. اما در نهایت پاسخ کلی که به انجمن واردکنندگان موبایل داده شد، گرانی آیفون ۱۴ و ۱۵ بود.

وی در پاسخ به اینکه تفاوت قیمت آیفون 13 با مدل های زیر چیست، گفت: قیمت این محصولات متفاوت است. اساسا اکثر کسانی که به دنبال خرید آیفون 12 و 13 هستند محصول مورد نیاز خود را قبلا خریداری کرده اند و تقاضای آن نسبت به مدل های جدید آیفون کمتر است.

دبیر انجمن واردکنندگان گوشی موبایل، تبلت و لوازم جانبی یکی دیگر از بحث های متولیان امر را تحریم و اقدام متقابل عنوان کرد و گفت: اساساً همه این اظهارات نتیجه شنیده های ما از مسئولان است تا می توانند تکلیف اعضای صنف را تعیین کنند و از سوء استفاده جلوگیری کنند. البته پیش از این سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت و گوی تلویزیونی رسما اعلام کرده بود که واردات آیفون 14 در تمامی تشریفات ممنوع است و خرید و فروش آن قابل رهگیری و ایجاد است. یک جرم.

به گفته وی، به این ترتیب میزان واردات و ارز آیفون به شدت کاهش یافته است، زیرا با شروع آیفون 14 عملا هیچ گونه سفارش و ثبت نامی وجود نخواهد داشت و مدل های 13 به بالا تقاضای زیادی ندارند. زیرا اکثر متقاضیان محصول مورد نظر را خریداری کرده اند و این مدل ها عموما قدیمی و منسوخ هستند.

آبکاری در پاسخ به اینکه وظیفه خریداران به ویژه خریدارانی است که در بازه زمانی محدودی هستند بهمن آیفون ۱۴ به صورت مسافری در چه ماهی وارد شده است؟ وی گفت: این موضوع در صلاحیت انجمن نیست و هنوز تصمیمی برای آن اعلام نشده است.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعلی تخصیص ارز برای واردات گوشی تلفن همراه نیز گفت: موضوع یکسان سازی ارز واردات تلفن همراه هنوز حل نشده است.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا