اخبار روز سینما

جذاب ترین فیلم و سریال های با موضوع کلاهبرداری /بررسی سریال جدید تحت عنوان سرگیجه!

محور اصلی سریال «سرگیجه» که این روزها توسط پایگاه نماوا منتشر می شود، برگرفته از داستان یک کلاهبرداری است. اتفاقی که از ابتدای سریال پیوسته ابعاد جدیدی پیدا کرده است. به بهانه این مجموعه به بررسی مهم ترین آثاری می پردازیم که با موضوع کلاهبرداری در یک شرکت، در خانه و یا در بین اعضای خانواده ساخته شده است.

به گزارش پی ام آپ، انتخاب از بین تعداد زیادی فیلم با این ویژگی کار سختی است. احتمالا با این موضوع گزینه های مهمی در ذهن شما شکل خواهد گرفت. این گزینه ها فقط گزینه های تحریریه پی ام آپ هستند.

سریال پرخاطره اجاره نشین ها به کارگردانی داریوش مهرجویی در سال ۱۳۶۵

داستان فیلم «اجاره نشین ها» به کارگردانی داریوش مهرجویی درباره آپارتمانی بدون وارث است که زیر نظر صاحب فقید خانه به نام عباس آقا اداره می شود. مبشر با همکاری دلال املاک تصمیم می گیرد خانه را تصاحب کند و آن را بفروشد به همین دلیل از انجام تعمیرات اساسی در خانه خودداری می کند. حال در این بین مستاجران متوجه نقشه ساقی می شوند و پس از صحبت با شرکت رقیب متوجه می شوند که حکم تخلیه ای که دریافت کرده اند به دلیل مجهول بودن ورثه ملک باطل است. به همین دلیل تصمیم می گیرند خودشان ساختمان را تعمیر کنند. در همین حین سرایدار که خود را همه کاره می بیند آنها را کنار می کشد و تعمیر را متوقف می کند. در کل همه چیز در این فیلم زیر سایه تقلب عباس آقا اتفاق می افتد.

فیلم چهره از فیلم های معروف کارگردان کوروش الوند در سال 1374 منتشر شد.

«چهره» یکی از بهترین فیلم های کارنامه الوند است. فیلمی خوش آهنگ که داستانش برگرفته از این داستان کلاهبرداری است. قهرمان فیلم که در واقع کلاهبردار داستان است، فریدون بهنام نام دارد. او به طور اتفاقی با افراد ثروتمند زیادی آشنا می شود. بعد از اینکه متوجه می شود آنها پول و سرمایه خوبی دارند، تصمیم می گیرد کلاه آنها را از سر بردارد. بهنام ابتدا اعتماد آنها را جلب می کند و برای تقویت موقعیت خود در برابر این خانواده ها تصمیم می گیرد با دختر یکی از آنها که ثریا نام دارد ازدواج کند. پس از این ماجرا، بهنام به بهانه سرمایه گذاری در مجتمع های مسکونی در حاشیه تهران، پول خود را پس می گیرد و فرار می کند، اما دلبستگی به ثریا او را بی خیال پول می کند.

فیلم جذاب قارچ سمی به کارگردانی رسول ملاقلی پور با بازی جمشید هاشم پور محصول سال 1380 است.

داستان کلاهبرداری «قارچ سمی» کمی پیچیده و البته بزرگتر است. در اینجا یک شرکت بزرگ وجود دارد که توسط اینفلوئنسرهایی که به تقلب و مبارزه اختصاص داده اند اداره می شود. مهندس دومان با بازی جمشید هاشم پور آنها را تعقیب می کند و سعی می کند جلوی آنها بایستد. اما این تصمیم به مذاق آن بالاها خوش نمی آید، آنها تصمیم می گیرند دومان را پایین بیاورند. آنها علیه او پرونده تشکیل می دهند و این باعث می شود که او به زندان برود. آنجا هم سیگار را ترک نمی کنند و در آخر معتادت می کنند. استفاده از سرنگ آلوده باعث می شود فرد سیگاری به ایدز مبتلا شود. او تمام زندگی خود را به جرم ایستادگی در برابر یک کارتل متقلب از دست می دهد.

فیلم برنده از دیگر کارهای کارگردان کوروش الوند محصول سال 1382 می باشد.

سیروس الوند 9 سال پس از ساخت فیلم موفق «چهره» با همین مضمون، فیلم برنده را بر اساس فیلمنامه ای از برادرش خشایار جلوی دوربین می برد. در اینجا نیز یک متقلب مرکز داستان است. جوانی به نام آرمان سیرتی که پول زیادی از همکارانش گرفته و قصد خروج از کشور را دارد. درست مانند قهرمان فیلم «چهره» از همان ابتدا عاشق دختری می شود و به همین دلیل به میل خود تمام نقشه های دختری را به هم می ریزد. سیروس الوند جایگاه قهرمانش را کمی پیچیده‌تر از قهرمان «چره» در «کارت برنده» می‌کند، اما الوند نمی‌تواند موفقیت آن فیلم را تکرار کند و «چره» همچنان فیلم جذاب‌تری است.

فیلم سینمایی آرایش غلیظ با بازی ستاره سینما حامد بهداد و به کارگردانی حمید نعمت الله محصول سال 1391 می باشد.

حمید نعمت‌الله در فیلم «آرایش غلیظ» از شخصیت اصلی فیلم مردی سرزنده، پرحرف و شیاد به نام مسعود ساخت که می‌خواهد قبل از روز چهاربانسوری ترقه بفروشد. او از احساسات دختری به نام لادن سوء استفاده می کند و با او و همکارش ماموریتی را آغاز می کند تا نقشه فروش ترقه آنها را اجرا کند. مسعود معتاد است و پس از آشنایی با پیرمردی مدام با خود مواد مخدر می برد و با او بدرفتاری می کند تا با او به قلعه پرتغالی ها برود. مسعود از ابتدا تا انتهای فیلم مدام در پی ثروت است و از این طریق دست به هر کاری می زند و بدش نمی آید قربانی کسی شود. اما در پایان رویاهایش سیگار می کشد و با انفجار ترقه های چینی به هوا برمی خیزد.

فیلم من سهیل بیراگی هستم محصول 1393

داستان فیلم برگرفته از زندگی یک کلاهبردار حرفه ای به نام آذر است که انواع و اقسام فعالیت های غیرقانونی را انجام می دهد. از فروش مشروبات الکلی گرفته تا قاچاق انسان و… کارش را خوب بلد است و به چیزی جز پول فکر نمی کند. به کسی دست نمیزنه اعتماد به نفس او بسیار بالاست و به راحتی از عهده دوندگان بزرگ بر می آید. آنقدر حرفه ای رفتار می کند و کارهای بدی مثل آب خوردن انجام می دهد و ابرویی بالا نمی اندازد که مخاطب از یک جایی به بعد عاشق شخصیت او شود. این شخصیت در مرز ظریف بین تکبر و جسارت، اقتدار، زنانگی و احساسات عاطفی حرکت می‌کند و به این ترتیب تصویر کلیشه‌ای یک جنایتکار را ناآشنا می‌کند.

فیلم قاتل اهلی که از کارهای معروف مسعود کیمیایی است در سال 1394 ساخته شد.

مسعود کیمیایی در «خالت اهلی» از منظر کلان وارد ماجرای کلاهبرداری می شود. در اینجا کلاهبردار یک کارتل ارزان قیمت به نام “شرکت پیسارو” است. آنها در مقیاس بزرگ هستند و هر کسی را که سر راهشان قرار می گیرد بیرون می آورند. دکتر جلال سروش با بازی پرویز پرستویی با آنها روبرو می شود و تصمیم می گیرد جلوی فساد و کلاهبرداری آنها را بگیرد. اما پیسارو برای سروش قدرتمندتر از آن است که به تنهایی آن را به عهده بگیرد. او در این راه جان خود را از دست می دهد، اما معتمد او به نام سیاوش که محافظ او محسوب می شود، در نهایت موفق می شود رهبر پیسارو را بکشد. اگر اسیر حواشی نبود، «قاتل احالی» یکی از بهترین فیلم های کارنامه کیمیایی محسوب می شد.

فیلم معروف ایده اصلی به کارگردانی آزیتا موگوی ۱۳۹۶

برگزاری مناقصه یک پروژه تفریحی بزرگ در جزیره هندورابی که با سرمایه گذاری مشترک یک شرکت اسپانیایی و یک طرف ایرانی انجام می شود، عاملی برای چندین نفر از نزدیکان و مبارزه برای یک هدف خاص می شود. هدف، شرکت در فعالیت ها دور از چشم دیگران، تغییر وضعیت به نفع خود. در این فیلم به نظر می رسد رقابت بین زن و شوهری است که مدت هاست از هم جدا شده اند، اما در واقعیت رقابت گسترده تری وجود دارد. شخصیت نیما با بازی پژمان جمشیدی خود را دوست شخصیت اصلی معرفی می کند و در ظاهر سعی می کند به او کمک کند تا در مناقصه برنده شود، اما کم کم متوجه می شویم که او فقط به اهداف خودش اهمیت می دهد و در واقع از رقیبش پول گرفته است. برای جابجایی موقعیت و بردن آن به سمت دیگر. از طرفی شخصیت لاله که به نظر مشاور شخصیت اصلی است هم دنبال سهم خودش است و هر کاری می کند.

سریال پرطرفدار زخم کاری ۱ به کارگردانی محمد حسین مهدویان 1400 است‌.

در سریال زخم کاری به کارگردانی محمدحسین مهدویان، شخصیت مالک با اینکه در جایگاه مهمی قرار داشت و می توانست با سهم خودش زندگی مرفهی داشته باشد، اما میل به قدرت نشینی باعث شد حاجی را بکشد. ملک سالها به دلیل کار پدرش نتوانست به مقام والایی برسد و به نحوی یاور و تابع اعضای خانواده حاج عمو بود. به همین دلیل نیاز داشت تا حس برتری خود را به نحوی ارضا کند و این میل جز با نشستن به جای عمویش ممکن نبود. او با حمایت همسرش سمیرا مرتکب قتل شد و سپس به طرق مختلف اقدام به کشتن پسر و دختر خان عمو و همه یاران اردوگاه کرد.

سریال جدید سرگیجه به کارگردانی بهرنگ توفیقی ۱۴۰۱

و در آخر محور سریال «سرگیجه» به کارگردانی بهرنگ توفیقی برگرفته از داستان یک کلاهبرداری است. در قسمت اول وب سایت این شرکت هک شده و ارزهای دیجیتال واریز شده به حساب دیگری منتقل می شوند. بلافاصله پس از آن کامران زاهدی مدیر شرکت مفقود می شود. اکنون از یک طرف پرونده کامران زاهدی ادامه دارد و از طرف دیگر تمام پول ها از شرکت برداشته شده و مشتریان اعتراض کرده اند. در این شرایط ماجرای کلاهبرداری ابعاد بزرگ تری به خود می گیرد و با ورود افراد مختلف که هر کدام به نوعی با این پرونده در ارتباط هستند به ماجرای ناپدید شدن کامران گره می خورد و تفاوت اصلی بین موضوع این مجموعه و آثار دیگری که نامشان را به موضوع ارز دیجیتال بازگردانده ایم.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا