اخبار روز

ثبت چهار میلیون و 500 هزار مسکن در طرح نهضت ملی مسکن!/جزئیات

 


به گزارش پی ام آپ، ارسلان مالکی در جلسه شورای مسکن که روز یکشنبه در استانداری گیلان برگزار شد، مسکن را یکی از نیازهای ضروری عنوان کرد و افزود: ساخت و تامین مسکن از برنامه‌های مورد توجه دولت سیزدهم است و ما برای ساخت مسکن چهار میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده تعهد داریم.

وی افزود: دولت سیزدهم با وجود آگاهی از مشکلات ساخت مسکن و تامین زمین برای ساخت واحدهای مسکونی، تصمیم به اجرای طرح نهضت ملی مسکن گرفت و تمام توان خود را برای تحقق این هدف به کار گرفته است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن، خاطرنشان کرد: قانون جهش تولید مسکن، قانون کاملی است که از ماده هفت تا ۱۲ به موضوعات زمین و احکام تامین زمین اشاره کرده است از اینرو ضروریست تا مورد توجه قرار گیرد.

ملکی در ادامه به تشریح اقدامات دولت در زمینه تامین زمین برای ساخت واحدهای مسکونی طرح ملی نهضت مسکن پرداخت و اظهار داشت: تفاهمنامه‌ای با دانشگاه آزاد منعقد شده است تا زمین‌های در اختیار و مازاد برای ساخت مسکن ارائه شود که تعدادی از استان‌ها از این اراضی استفاده کردند.

وی توافق با مالکان را از دیگر طرح های ساخت مسکن برشمرد و با بیان اینکه در گیلان کمتر به این موضوع توجه شده است، ادامه داد: در موضوع توافق با مالکان، این اجازه داده شده تا بر اساس توافق با مالکان(بخش خصوصی و مردم) و با تغییر کاربری زمین‌های کنار شهرها و با ایحاد ارزش افزوده بخشی از زمین‌ها برای مالک، درصدی هم برای طرح نهضت ملی مسکن استفاده شود.

وی با بیان اینکه واگذاری زمین در روستاها از دیگر برنامه های در دست اجرا است، افزود: در این برنامه بنیاد مسکن با آماده‌سازی زمین، به افراد علاقمند برای زندگی در روستا زمین مورد نیاز برای ساخت مسکن واگذار می‌کند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از دیگر برنامه ها به تخصیص گروهی ساخت مسکن اشاره کرد و افزود: رویکرد ما در مسکن شهری و روستایی تخصیص گروهی افراد برای ساخت و ساز مسکن در مناطق دارای زمین کافی است.

ملکی در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها و مالیات خانه های خالی پرداخت و اظهار داشت: پیش از این کنترلی بر بازار املاک وجود نداشت و مشاوران املاک در هر موردی قرارداد اجاره تنظیم می کردند. اما با دستور رئیس جمهور بازار مسکن توسط شورای عالی مسکن کنترل و نظارت می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به مشکلات مربوط به تامین زمین ساخت و ساز مسکن در استان گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل در این حوزه آمادگی کامل داریم تا به منظور ساخت مسکن برای افراد فاقد خانه که اولویت دولت و رئیس جمهور است، کارها را پیش ببریم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا