اخبار روز

خاک “بنو”، قدیمی ترین سیارک منظومه شمسی، به زودی به زمین می‌رسد!/فیلم

سیارک بنو در ابتدای منظومه شمسی متولد شد و از آن زمان تاکنون در ایزوله باقی مانده است. به نوعی، دسترسی به خاک آن مانند سفر به گذشته است، زیرا منظومه شمسی اکنون 4.5 میلیارد سال عمر دارد.

24 روز دیگر کپسول با خاک سیارک “بنو 101955” به زمین خواهد رسید.

به گزارش کانال پارتیزان؛ ناسا فضاپیمای اُسیریس-رکس را در سال 2016 برای اسکن و نمونه برداری از انتهای سیارک بنو 101955 به عنوان بخشی از پروژه تحقیقاتی و مطالعاتی سیارک های منظومه شمسی به فضا پرتاب کرد.

اکنون، طبق برنامه ناسا، قرار است کپسول اصلی فضاپیمای اوزیریس-رکس حاوی خاک سیارک بنو در 24 سپتامبر در صحرای یوتا فرود بیاید و اولین ماموریت بازگرداندن نمونه های خاک سیارک در تاریخ را تکمیل کند.

نمونه های خاک از سیارک Bennu
نمونه برداری از زمین سیارک بننو

سیارک بنو نوعی سیارک کربنی است (بیشتر سیارک ها از این نوع هستند) که در 10 میلیون سال اول پیدایش منظومه شمسی شکل گرفت و از آن زمان تاکنون منزوی مانده است و از برخی جهات دسترسی به خاک آن مانند سفر در زمان است. اکنون منظومه شمسی 4.5 میلیارد سال سن دارد.

یکی دیگر از دلایل انتخاب این سیارک با قطر 490 متر به عنوان موضوع اکتشاف و تحقیقات ناسا، مدار نزدیک آن به زمین است، بنابراین بیشترین خطر برخورد با این سیاره بین سال های 2178 تا 2290 تخمین زده می شود.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا