اخبار روز

تشدید تنش در روابط ایروان و باکو/سرنوشت قفقاز چه می شود؟

پاییز برای ارمنستان و آذربایجان با گلوله باران متقابل در مرز شروع شد که در نتیجه آن تلفات جانی به همراه داشت. علاوه بر این، آتش بس در قره باغ کوهستانی نقض شد که سرنوشت آن همچنان مانع اصلی عادی سازی روابط بین باکو و ایروان است. تشدید تنش در پس زمینه تغییرات سیاسی قابل توجه در جمهوری به رسمیت شناخته نشده قره باغ کوهستانی (NKR) صورت گرفت: پس از گفتگو با “بازیگران داخلی و خارجی و عموم مردم”، آراییک‌هاروتونیان از مقام ریاست جمهوری قره‌باغ استعفا داد.

نوشته های مشابه

اگرچه بعید است که تغییر رهبر ارامنه قره باغ راهی برای خروج از بن بست بیابد: سازش بین آنها و باکو هنوز مشهود نیست.

الکسی زابرودین در یادداشتی در روزنامه روسی کمرسانت نوشت:

صبح اول سپتامبر با تشدید مجدد تنش ها در مرز ارمنستان و آذربایجان آغاز شد. مناطق گغارکونیک  در ارمنستان و کلباجار در آذربایجان زیر آتش گرفت. هر دو طرف به سرعت به واقعیت تشدید تنش پی بردند، اما به طور سنتی در مورد محل شروع درگیری اختلاف نظر وجود دارد. به گفته وزارت دفاع ارمنستان، نیروهای آذربایجان به شدت «مواضع ارامنه در نزدیکی روستای سوتک» را مورد حمله قرار دادند. حداقل سه نفر جان باختند.

در باکو گفته شد که ابتدا طرف ارمنی شروع کرد و ارتش آذربایجان فقط اقدامات تلافی جویانه انجام داد. تنها در نیمه دوم روز از شدت گلوله باران متقابل کاسته شد.

علاوه بر این، وضعیت در منطقه مشکل ساز تر قره باغ کوهستانی حل نشده بود. بر اساس بولتن جمعه وزارت دفاع روسیه، در طول روز “یک مورد نقض رژیم آتش بس در منطقه شوشا” ثبت شد. “هیچ آسیبی وجود ندارد. در این گزارش آمده است که فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه به طور مشترک با طرف های آذربایجانی و ارمنی در حال انجام تحقیقات در این منطقه است.

تشدید تنش در پس زمینه تغییرات سیاسی مهم در جمهوری به رسمیت شناخته نشده قره باغ کوهستانی صورت گرفت: در 1 سپتامبر، رئیس جمهور آراییک هاروتونیان استعفا داد. او روز گذشته به طور مبهم و بدون پرداختن به جزئیات گفت: این تصمیم نهایی را دو روز پیش با در نظر گرفتن تماس هایی که با همه بازیگران داخلی و خارجی و مردم در چند هفته گذشته داشتم، گرفتم. این یک تصمیم آگاهانه است که تنها توسط من بر اساس نتایج تجزیه و تحلیل داده‌های در دسترس من گرفته شده است.»

احتمالاً یکی از عوامل تعیین کننده ناتوانی در در دست کم پیشرفت در بازگشایی راه به قره باغ بوده است.

لازم به ذکر است که از دسامبر 2022 به دلیل مسدود شدن کریدور لاچین (مسیر دسترسی قره باغ به ارمنستان) توسط نیروهای آذربایجانی و ایجاد ایست بازرسی در آنجا، بخشی از قره باغ کوهستانی محل زندگی ارامنه در محاصره قرار گرفته است. ارتباطات با ارمنستان تقریباً متوقف شد و مردم محلی با کمبود جدی دارو و غذا مواجه شدند. این در حالی است که باکو مدعی است که بر اساس قوانین بین المللی عمل می کنند و یک پاسگاه مرزی در خاک خود ایجاد کرده اند. در همان زمان آذربایجان پیشنهاد تحویل محموله های بشردوستانه را داد

مسیری متفاوت – از طریق شهر آغدام که در نتیجه جنگ ۲۰۲۰ تحت کنترل باکو قرار گرفت، باز کند. چنین سناریویی اما برای طرف ارمنی مناسب نبود.

در این شرایط آراییک هاروتونیان گرفتار موج انتقادات از هر سو شد. باکو خواستار “تسلیم” سیاستمدار قره باغ شد و بخشی از جامعه ارمنستان از او خواستند که از ریاست جمهوری دست بکشد زیرا او را یکی از مسئولین جنگ نافرجام 2020 و وضعیت فعلی لاچین می دانستند.

اکنون پارلمان قره باغ باید پیشنهاد آقای هاروتونیان را تایید کند و به جای او رئیس جمهور دیگری را تعیین کند که در صورت عدم تغییرات اساسی تا سال 2025 در قدرت باقی خواهد ماند. با این حال، بعید است که تغییر رئیس جمهور به حل مناقشه قره باغ کوهستانی کمک کند، که همچنان کلید عادی سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان است. یک سیاستمدار ارمنی که پست خالی را پر کند توسط باکو به رسمیت شناخته نخواهد شد. و آذربایجان نیز احتمالاً با او گفتگوی مستقیم نخواهد کرد. و برای هر رهبر قره باغ، کنار گذاشتن مواضع در مورد ایده حاکمیت قره باغ مساوی با مرگ سیاسی است.

تغییر رئیس جمهور قره باغ کمکی به حل مشکل محاصره نمی کند. جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا و روسیه چندین ماه است که از باکو خواسته اند تا کریدور لاچین را احیا کند. اما همه این تماس ها در هوا است.

با این حال، در اول سپتامبر، درخواست دیگری در بروکسل مطرح شد و گفت که رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، “به مشارکت فعال در پیشبرد روند عادی سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان ادامه می دهد”.

سرویس مطبوعاتی این مقام اروپایی تاکید کرد که وضعیت بشردوستانه در قره باغ “به سرعت رو به وخامت است” و آقای میشل به همین دلیل پیشنهاد کرد که طرفین باید به تدریج عملیات کامل کریدور لاچین را از سر بگیرند و مسیری را از طریق آغدام باز کنند. اتحادیه اروپا در ترغیب باکو به گفتگوی مستقیم با ارامنه قره باغ کوهستانی اطمینان داد که تنها با غلبه بر همه این مشکلات می توان عادی سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان را تضمین کرد. روز قبل، وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین خواستار “گشایش فوری کریدور لاچین” شد.

این در حالی است که مسکو با غیرت تمام گام‌ها و ژست‌های بازیگران غربی را در رابطه با مسئله قره باغ دنبال می‌کند. در ۳۰ اوت، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که “وضعیت در کریدور لاچین نتیجه به رسمیت شناختن قره باغ کوهستانی از سوی ارمنستان به عنوان بخشی از خاک آذربایجان است.” وی افزود که این اتفاق در پی نتایج دو اجلاس سران ارمنستان و آذربایجان در بروکسل در اکتبر ۲۰۲۲ و مه ۲۰۲۳ رخ داد. بنابراین، همانطور که خانم زاخارووا اطمینان داد، “نامناسب، اشتباه و ناموجه” است که مسئولیت وضعیت لاچین را به عهده نیروهای حافظ صلح روسی بگذاریم. زاخاروا تأکید کرد که ما وظیفه این گروه را در این می‌بینیم که در شرایط جدیدی که در نتیجه به رسمیت شناختن تعلق قره باغ کوهستانی به آذربایجان توسط ایروان و مقامات ارمنستان شکل گرفته است، همه کمک‌های ممکن «میدانی» را در تضمین حقوق و امنیت ارامنه قره باغ، از جمله در چارچوب گفتگوی مستقیم باکو- استپاناکرت، ارائه کنند.

آنی بادالیان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان گفت: اظهارنظر دیگری از سوی نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه باعث تعجب و ناامیدی می شود.

به یاد بیاورید که در اواسط ماه ژوئیه، در رابطه با بیانیه مشابه وزارت خارجه روسیه (در مورد پیامدهای به رسمیت شناختن قره باغ توسط نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان به عنوان بخشی از آذربایجانی) در باکو ابراز شد تلاش وزارت امور خارجه روسیه برای اظهار نظر و مشروط کردن تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری آذربایجان در چارچوب به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان بخشی جدایی ناپذیر آذربایجان توسط نخست وزیر ارمنستان غیرقابل قبول است. وزارتخانه در آن زمان گفت.

 

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا