اخبار روز سینما

بهترین فیلم و سریال های ایرانی که تنفر برادران را نسبت به هم نشان می دهد!/ کجایی ای برادر؟

تفاوت دو برادر چه به دلیل علاقه مالی و چه احساسات عاشقانه و … آنقدر مهم است که به سوژه ای جذاب برای بسیاری از فیلم ها و داستان ها تبدیل شده است. در حال حاضر اختلاف دو برادر در سریال «رهایم کن» باعث ایجاد موقعیت جذابی شده و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. به این بهانه نگاهی می اندازیم به فیلم های ایرانی که با محوریت تفاوت های دو برادر ساخته می شوند.

به گزارش پی ام آپ، اهمیت این مضمون به حدی است که بارها در آثار مختلف شاهد آن بوده ایم و طبیعتا انتخاب بین آثار کار سختی است. این فیلم‌ها برگزیده‌های سرمقاله اخبار فیلم هستند.

غزل | مسعود کیمیایی ۱۳۵۵

غزل یکی از فیلم‌های اقتباسی از کارنامه مسعود کیمیایی است که آن را بر اساس داستان کوتاه بورخس به نام «مزمزم» کارگردانی کرده است. کیمیایی یکی از سینمایی ترین تقابل های دو برادر را در این فیلم به نمایش گذاشته است. داستان اختلاف آنها درباره زنی به نام «غزال» شکل می گیرد. یک طرف ماجرا برادر بزرگتر به نام حجت با بازی محمدعلی فردین و طرف دیگر برادر کوچکتر با بازی فرامرز غریبان است. هر دو عاشق غزل می شوند، اما برای اینکه رابطه شان به خاطر یک زن خراب نشود، خودکشی می کنند و دختر را از سر راهشان می گیرند. غزل یکی از بهترین و در عین حال کم‌ارزش‌نشده‌ترین فیلم‌های کارنامه کیمیایی است.

مصدومیت محمدمهدی عسگرپور 1389

«جرحات» دومین مجموعه تلویزیونی محمدمهدی عسگرپور است که با فیلمنامه ای از سعید نعمت الله برای پخش در شب های ماه مبارک رمضان جلوی دوربین رفت. محور دراماتیک این سریال در واقع بر اساس رابطه دو برادر است که به شدت به یکدیگر وابسته هستند. دختر برادر بزرگتر که «بزور» نام دارد و با بازی امین تارخ بنا به تصمیم او، با پسر برادر کوچکتر با بازی علی عمرانی ازدواج می کند. بارداری دختر قبل از عروسی تمام معادلات این خانواده را به هم می زند و زمینه را برای رویارویی دو برادر فراهم می کند. سکانس مبارزه بزرگ با وکتور و سیلی های متناوب صورت یکی از تاثیرگذارترین سکانس های سریال های تلویزیونی است. عسگرپور با مهارت در این سریال تنش دو برادر را روایت کرد.

برادرم خسرو احسان بیگلری 2014

در فیلم «برادرم خسرو» با دو برادر کاملا متفاوت روبرو هستیم. خسرو جوان از بیماری دوقطبی رنج می برد. او تحت حاکمیت پدرش و سپس یک برادر سخت گیر بزرگ شد و هرگز نتوانست به آنچه در زندگی می خواست دست یابد. حالا اگرچه او در سنی است که باید مستقل زندگی کند، اما به دلیل بیماری مجبور است با خواهرش زندگی کند. خواهرش به مسافرت می رود و خسرو مجبور است مدتی را در خانه برادر سختگیرش زندگی کند. زندگی ناصر برادر بزرگتر خسرو نظم و ترتیب زیادی دارد و مدام ساعت ها را به مطالعه و شنیدن موسیقی خوب می گذراند و اجازه نمی دهد که کوچکترین آسیبی به چارچوب تعریف شده برای زندگی اش وارد شود. اما وقتی خسرو وارد خانه ناصر شد، راه دیگری برای زندگی آورد. سبکی که مورد استقبال همسر و پسر ناصر قرار گرفته اما او را بسیار آزار می دهد. این نیز او را با خسرو روبرو می کند و او را ضعیف و ضعیف تر می کند. تا زمانی که اقدامات او به مرگ خسرو نزدیک است.

ابد و یک روز سعید روستایی 2014

در ظاهر با برادری معتاد و معتاد به نام محسن روبرو هستیم که مدام خانواده را به دردسر می اندازد و برادر بزرگترش مرتضی اداره امور خانواده را بر عهده می گیرد و با درایت مسائل را حل می کند. تا اینکه کم کم متوجه می شویم که مشکلات اصلی زیر سر برادر بزرگتر است. درباره مرتضی است که وقتی به محسن خیانت کرد به سراغ مشتریانش رفت و حالا با پولی که از نوشیدنی های خواهرش به دست آورده فلافل باز کرده است. نکته قابل توجه اینجاست که برادر کوچکتر همیشه در مظان اتهام است و هیچکس حرف او را درباره مرتضی باور نمی کند. اگرچه مشکل فیلم کلی تر از مشکلات این دو برادر است، اما بخش قابل توجهی از مشکلات این خانواده به دلیل همین تفاوت هاست.

مغزهای کوچک زنگ زده هومن سیدی 2016

در فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» با برادری باهوش به نام شاهین و برادری جنایتکار به نام شکور روبرو هستیم. شاهین در یک خانواده جنایتکار در حلبی آباد زندگی می کند و به برادر بزرگترش شکور ایمان عمیقی دارد. او همیشه سعی می کند او را دنبال کند و خودش را به او ثابت کند. هنگامی که باند مواد مخدر شکور فاش می شود و او دستگیر می شود، شاهین به واقعیت مهمی در مورد زندگی خود می رسد. اینکه شکور برادرش نیست و مثل بقیه بچه های این باند به عنوان یک بچه بیکار بزرگ شده است و خانواده ای که سال ها با آن زندگی کرده است واقعی نیست. با فاش شدن این راز، شاهین که به هویت واقعی خود پی می برد، شورش می کند و تصمیم می گیرد انتقام بگیرد. به همین دلیل دیگر عیوب برادرش را فاش می کند و او را به دردسر می اندازد.

شنای پروانه محمد کارت 2018

در «شنای پروانه» رابطه دو برادر پس از فاش شدن رازی تغییر می کند. هاشم پس از اکران فیلم، همسرش را در استخر می کشد و برادرش حجت برای جلب رضایت پدر شوهر برادرش، تلاش می کند تا علت اصلی اکران فیلم را بیابد. او در این جست و جو به رازی در مورد برادرش پی می برد و متوجه می شود که سال ها پیش به خاطر مواد مخدری که برادرش در ماشینش کاشته بود، او را زندانی کردند و فرزندش را سقط کردند. وقتی متوجه می شود که برادرش مسبب همه مشکلات زندگی اش است، موضعش نسبت به او تغییر می کند. مرد مسئول اکران فیلم به بهانه ای دیگر برادرش را روانه زندان می کند و با سکوتش کاری می کند تا بحث رضایت از بین برود و برادر به پای چوبه دار می رود.

رهایم کن شهرام شاهحسینی ۱۴۰۱

در سریال «رها کن» به کارگردانی شهرام شاه حسینی، این درام بر اساس تفاوت دو برادر به نام‌های حاتم و هاتف است. دلیل اختلاف آنها مربوط به دختری به نام مارال است. دختری که از نظر طبقه اجتماعی بسیار پایین تر از خانواده نایب سرخی ایستاده و مدام توسط پدر خانواده اش تحقیر می شود. با این حال حاتم و هاتف حاضرند برای رسیدن به او رابطه خونی خود را کنار بگذارند. در این میان داستان این عشق به نوعی با مسائل سیاسی زمان او پیوند خورده و دست داشتن هاتف در مرگ برادر مارال ماجرا را پیچیده می کند. هنوز نمی توان در مورد آینده دشمنی این دو برادر اظهار نظر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا