اخبار روز

با این ۹ اشتباه در معرض هک قرار میگیرید!/جزئیات

هیچ کس نمی خواهد قربانی هکرها شود، اما گاهی اوقات ما از روی ناآگاهی تصمیماتی می گیریم که احتمال وقوع چنین اتفاقی را افزایش می دهد.

گاهی اوقات یک اشتباه کوچک می تواند در را به روی هکرها باز کند. به همین دلیل مهم است که بدانید از چه چیزی اجتناب کنید.

وب سایت makeuseof در گزارشی 9 مورد را بررسی کرد که ما را در برابر هکرها آسیب پذیرتر می کند.

این شامل:

1- استفاده از شبکه های وای فای عمومی

وقتی بیرون می‌رویم و در مغازه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌ها می‌مانیم، می‌توانیم از اینترنت موبایل استفاده کنیم یا به یک شبکه Wi-Fi عمومی برای اتصال به اینترنت متصل شویم.

زیرا در اکثر مواقع نمی خواهیم از اینترنت موبایل استفاده کنیم، مخصوصاً زمانی که می خواهیم محتوای آنلاین تماشا کنیم یا چت تصویری یا بازی آنلاین انجام دهیم.

بنابراین، وای فای عمومی گزینه معقول تری به نظر می رسد. اما وای فای عمومی چندان امن نیست و به راحتی توسط مجرمان مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال، یک هکر می تواند اتصال شما را در یک شبکه Wi-Fi عمومی نظارت کند و اطلاعات حساسی مانند اطلاعات اعتباری و مالی را مشاهده کند.

علاوه بر این،یک هکر می‌تواند یک شبکه وای فای ایجاد کند که نام آن شبیه یک شبکه رایگان رسمی مانند «ابر» است.

هنگامی که به چنین شبکه ای متصل می شوید، ممکن است فکر کنید که از یک شبکه بی ضرر استفاده می کنید، اما هکر تمام اطلاعاتی را که وارد می کنید در حین اتصال شما می بیند.

بهتر است هنگام اتصال به Wi-Fi عمومی از VPN استفاده کنید تا تمام داده های شما رمزگذاری شده باقی بماند.

توجه داشته باشید که استفاده از VPN رایگان برای اتصال به WiFi عمومی خطرناک است زیرا خود VPN های رایگان همیشه امن نیستند.

2- دستگاه خود را به طور مرتب اسکن نمی کنید

بسیاری از ما زندگی پرمشغله و سریعی داریم، بنابراین طبیعی است که کارهایی مانند اجرای اسکن آنتی ویروس را به تعویق بیندازیم.

ممکن است فکر کنید اجتناب از اسکن دستی آنتی ویروس ضرری ندارد، اما برنامه های آنتی ویروس برای محافظت از شما باید دستگاه شما را برای یافتن فایل های خطرناک اسکن کنند.

بدون این اسکن‌ها، بدافزار می‌تواند وارد دستگاه شما شود و بدون اینکه متوجه شوید در آنجا باقی بماند.

اگر احتمالا انجام اسکن آنتی ویروس را فراموش کرده‌اید، اکثر برنامه‌ها، اسکن روزانه خودکار را ارائه می‌کنند. این ویژگی، به برنامه اجازه می‌دهد تا به طور مرتب در پس زمینه دستگاه، بدون دخالت شما اسکن را انجام دهد.

3- از VPN یا آنتی ویروس رایگان استفاده کنید

همه ما عاشق برنامه های رایگان هستیم. اما چیزهای خاصی از جمله آنتی ویروس و برنامه های VPN وجود دارد که ارزش قیمت را دارند.

معمولاً یک یا چند دلیل وجود دارد که یک برنامه آنتی ویروس یا VPN رایگان است، زیرا اکثر ارائه دهندگان معتبر و قابل اعتماد هزینه سالانه یا ماهانه دریافت می کنند.

هنگامی که یک سرویس خاص هزینه ای دریافت نمی کند، اغلب به دنبال راه های دیگری برای کسب سود است، مانند تبلیغات و فروش داده ها.

به عنوان مثال، یک ارائه دهنده رایگان VPN ممکن است برنامه خود را با تبلیغات پر کند و شما را آزار دهد.

اگر این تبلیغات بخشی از یک برنامه تبلیغاتی باشد، ممکن است در معرض خطر باز کردن یک پیوند مبهم یا به اشتراک گذاری اطلاعات خود با یک عامل غیرقانونی باشید.

به علاوه، اگر ارائه‌دهنده‌ای که از آن استفاده می‌کنید، چنین سرمایه‌گذاری را برای کسب سود انجام داده باشد، ممکن است اطلاعات شخصی، وب‌گردی و سایر داده‌های بسیار حساس شما را به اشخاص ثالث بفروشد

گزارش‌های وی پی ان معمولا در این فروش داده استفاده می‌شوند. به علاوه، عرضه کنندگان وی پی ان و آنتی ویروس رایگان، معمولا ویژگی‌های ضعیفی دارند که به سادگی قادر به حافظت از شما در برابر بدافزارها و هکرها نیستند.

شاید برنامه آنتی ویروس رایگان شما نتواند انواع خاصی از بدافزارها را شناسایی کند یا نرم افزار وی پی ان شما، از شکل ضعیفی از رمزگذاری استفاده می‌کند. هر عیبی که داشته باشد، می‌تواند شما را در معرض ریسک قرار دهد.

4- استفاده از نرم افزارهای قدیمی

درست مانند اسکن آنتی ویروس، بسیاری از ما دوست داریم به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار را فقط به این دلیل که زمان‌بر هستند، به تعویق بیندازیم.

این قابل درک است، اما استفاده از نسخه های قدیمی نرم افزار می تواند شما را در معرض آسیب پذیری های مختلفی قرار دهد که می تواند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرد.

در هنگام به‌روزرسانی نرم‌افزاری، اغلب باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌ها برطرف یا اصلاح می‌شوند

از نظر امنیتی، این کار هر گونه ضعفی را که هکرها ممکن است برای دسترسی به حساب‌ها یا دستگاه‌های شما از آنها بهره برداری کنند را برطرف می‌کند

اگر از به‌روزرسانی‌های منظم، چه برای سیستم عامل یا برنامه‌های کاربردی خود اجتناب کنید، احتمال قربانی شدن آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار را افزایش می‌دهید.

دفعه بعد که وسوسه شدید از به‌روزرسانی نرم‌افزاری اجتناب کنید، به خاطر داشته باشید که چه کاری ممکن است برای یکپارچگی امنیتی شما انجام دهد

5- باز کردن لینک ها یا پیوست های ناشناخته

شاید زمانی را به خاطر بیاورید که خیلی سریع یک لینک را باز کردید و از اینکه به یک وب سایت امن منجر شد سپاسگزار بودید. اما همه ما اینقدر خوش شانس نخواهیم بود.

چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که بدافزار می‌تواند از طریق پیوندها و پیوست‌ها منتشر شود، چه از طریق ایمیل، پیام‌های مستقیم در رسانه‌های اجتماعی یا ابزارهای مشابه.

بسیاری از پیوندهای مبهم نیز می توانند منجر به وب سایت های فیشینگ شوند که هدف آنها سرقت داده هایی است که وارد می کنید.

به عنوان مثال، اگر جزئیات ورود خود را در یک سایت فیشینگ متقاعد کننده وارد کنید، یک هکر می تواند دقیقا  آنها را ببیند و سپس حساب مورد هدف ‌را هک کند.

به همین دلیل است که همیشه باید قبل از باز کردن یک پیوند یا پیوست بررسی کنید که ایمن است یا خیر.

سایت های زیادی برای بررسی لینک وجود دارد که می توانید به صورت رایگان از آنها برای اسکن URL ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید از این نوع روش‌های آلودگی نیز اجتناب کنید، باید بدانید که چگونه پیوست‌های مخرب را شناسایی کرده و از آن اجتناب کنید.

6- استفاده از وب سایت های HTTP

تا پیش از این پروتکل HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) پروتکل استاندارد برای ارسال اطلاعات در اینترنت بود. اما اکنون HTTPS (پروتکل انتقال ابرمتن ایمن)، که بسیار ایمن تر است، گزینه ای است که به طور گسترده ترجیح داده می شود زیرا HTTPS داده ها را رمزگذاری می کند و آن را بسیار ایمن تر می کند.

اگر موتور جستجوی انتخابی شما دو نوع نماد قفل را در کنار آدرس‌های وب‌سایت نمایش می‌دهد، احتمالا این مربوط به پروتکل انتقال مورد استفاده است

آدرس‌های دارای قفل بسته از HTTPS استفاده می‌کنند، در حالی که آدرس‌هایی با قفل باز از HTTP استفاده می‌کنند. اگر می خواهید از امنیت داده های ارسالی خود اطمینان حاصل کنید، سعی کنید فقط از وب سایت های HTTPS استفاده کنید.

7- استفاده از فلش های اشتراکی

درایوهای فلش فقط فایل‌های بی‌ضرر را ذخیره نمی‌کنند. این قطعات کوچک سخت افزار می‌توانند برای ذخیره و در نتیجه انتشار برنامه‌های مخرب هم استفاده شوند. به همین دلیل است که باید درباره فلش درایوهایی که به رایانه شخصی خود وصل می‌کنید بسیار محتاط باشید

اشتراک گذاری فلش مموری با افرادی که کاملاً به آنها اعتماد ندارید و همچنین استفاده از فلش درایو مالک قبلی می تواند خطرناک باشد.

بهتر است یا از فلش مموری جدید خود استفاده کنید یا درایوهای فلش مشترکی که استفاده می کنید را با یک برنامه آنتی ویروس اسکن کنید.

8- از لایه های احراز هویت استفاده نکنید

احراز هویت، چه احراز هویت دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای، می‌تواند افزودنی عالی برای فرآیند ورود شما باشد. چه در حال ورود به رسانه های اجتماعی یا دسترسی به حساب بانکی آنلاین خود باشید، استفاده از یک برنامه یا ویژگی احراز هویت می تواند یک لایه امنیتی اضافی ایجاد کند و حمله موفقیت آمیز هکرها به شما را بسیار دشوارتر کند.

احراز هویت مستلزم تأیید تلاش برای ورود به سیستم از دستگاه یا حساب دیگری است. به عنوان مثال، برای دسترسی به یک حساب مالی در لپ تاپ خود، ممکن است لازم باشد ورود خود را در یک برنامه احراز هویت گوشی هوشمند تأیید کنید.

از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد آدرس ایمیل خود را هنگام ورود به اینستاگرام تأیید کنید. این فقط چند ثانیه بیشتر طول می کشد و می تواند تفاوت بین محافظت یا به خطر افتادن حساب شما باشد.

9- نرم افزارها و فایل های وب سایت های مشکوک را دانلود کنید

وقتی می‌خواهیم یک برنامه را نصب کنیم یا فایلی را دانلود کنیم اما نمی‌توانیم دانلود رایگان یک برنامه محبوب را پیدا کنیم یا به نسخه‌ای از برنامه سازگار با سیستم عامل خود دسترسی نداریم، چنین مشکلاتی اغلب ما را به وب‌سایت‌های شخص ثالث هدایت می‌کنند.

با این حال، در وب سایت های شخص ثالث، اپراتورهای مخرب ممکن است سعی کنند دستگاه شما را از طریق یک دانلود به ظاهر بی ضرر هک کنند.

ممکن است شخصی بخواهد دستگاه شما را با یک کی لاگر آلوده کند یا شما را با ابزارهای تبلیغاتی هدف قرار دهد که صفحه شما را پر از تبلیغات می کند. هدف هر چه باشد، یک مجرم سایبری می‌تواند با هدف قرار دادن دانلودهای جعلی شما و داده‌هایتان را در معرض خطر قرار دهد.

اگر می‌خواهید یک برنامه جدید نصب کنید، در صورت امکان از فروشگاه‌های برنامه و وب‌سایت‌های معتبر دیدن کنید. اطمینان حاصل کنید که از این دام های امنیتی رایج اجتناب می کنید.

انجام هر یک از این اشتباهات آسان است، اما عواقب چنین اشتباهاتی می تواند ویرانگر باشد. نگاهی اجمالی به امنیت دستگاه و اینترنت خود بیندازید تا مطمئن شوید که تمام کارهای لازم را برای دور نگه داشتن هکرها انجام می دهید.

منبع: ایسنا

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا