اخبار روز

بانک مرکزی چهار تصمیم جدید ارزی را اعلام کرد/ نتیجه چند نرخی شدن ارز چیست؟

مریم فخری: پس از به وجود آمدن تنش های شدید و در دستور کار قرار دادن انحلال صرافی توسط بانک مرکزی، معاون ارزی این بانک اکنون برنامه جدید مبادلات ارزی و توسعه مدل کسب و کار و بورس طلا را اعلام کرده است. مرکز بوده و در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

محمد آرام تاکید کرد: با توجه به اینکه فعالیت صرافی ها صرفاً بر روی فیزیک اسکناس متمرکز بوده و به زودی مجوز فعالیت در حوزه سکه طلا، شمش و سایر اقلام قیمتی را صادر خواهد کرد، گفت: اعضای مرکز مبادلات بانک ها و بورس ها خواهند بود. فلزات از جمله فلزات نقره صادر می شود. فعالیت های تبادل اضافه خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین از دستورالعمل بانک مرکزی برای ساماندهی فعالیت شرکت های بورسی خبر داد. تغییر دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های بورسی در دستور کار بانک مرکزی است. بر این اساس، چهار فعالیت اصلی در نظر گرفته شده است: معاملات اسکناس، شمش طلا و مسکوک، امکان معامله ابزارهای مالی جدید در مرکز مبادلات، انجام معاملات انتقال ارز و برخی از انواع فعالیت‌های دیگر.

ابوذر سروش تاکید کرد؛ تائیدیه های لازم برای اقدامات فوق بر اساس رتبه بندی و تعیین وضعیت هر صرافی توسط بانک مرکزی اعطا می شود.

اما رویکرد جدید بانک مرکزی پیش از بورس، دهم است مرداد ماه مجوز کانون صرافان ایران را لغو کرد. از سوی دیگر کانون صرافان در واکنش به این اقدام اعلام کرد که بانک مرکزی اختیار قانونی برای انحلال کانون ندارد.

چهار تصمیم جدید

در این باره اصغر سمیعی، رئیس سابق کانون صرافان در گفت و گو با خبرگزاری پی ام آپ گفت: اگرچه ممکن است جلسه اخیر بانک مرکزی با برخی همکاران با بی احترامی به کانون صرافان کم لطفی باشد. برای این نهاد غیرنظامی، اما به هر طریقی در این صورت، چنین جلساتی به خودی خود مبارک تلقی می شود.

وی افزود: من در جلسه فوق حضور نداشتم اما با توجه به آنچه که می فهمم صحبت هایی که در آن جلسه مطرح و شنیده شد ممکن است مفید باشد.

این کارشناس فارکس گفت: از جمله موارد مطرح شده، بازنگری در قوانین حاکم بر تاسیس بورس برای تسهیل سازوکار فعالیت بورس (با فرض موافقت شورای پول و اعتبار) است. ثانیاً اجازه انجام آزادانه معاملات فلزات گرانبها و اسکناس، ثالثاً رتبه بندی صرافی ها با توجه به قابلیت ها و امکانات آنها و ثانیاً پذیرش مالکیت بورس برای افزایش سرمایه به صورت تجدید ارزیابی و ….

نکته ای که فراموش شده است

سامی ادامه داد: اما نکته ای که به نظر می رسد توسط آقایان مغفول مانده و نباید از آن غافل شد این است که اولا شغل صرافی بودن پیچیدگی های خاص خودش را دارد یعنی اینطور نیست که صرافی بگوید من هستم. صرافی، پس من تمام کارهای صرافی را انجام می دهم. من می توانم، اما صرافی های مختلف می توانند کارهای متفاوتی انجام دهند. به عنوان مثال، شخصی متخصص صرافی با پاکستان است، شخصی به راحتی به کانادا نقل و انتقالات انجام می دهد، برخی وابسته به صرافان و بازرگانان عراقی هستند، برخی با صرافی های روسیه قرارداد نمایندگی دارند و برخی دارای دفاتر یا شعبه هایی در اروپا و انگلیس هستند. . به این ترتیب صرافان می توانند در بین خود و با استفاده از تخصص یکدیگر خدمات بهتری به مردم ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه بانک مرکزی از سال 1396 با وضع مقررات خاص و نام‌گذاری ویژه اقدام به انحصار فضای مبادلات بین تعدادی از صرافی‌های مرتبط با بانک‌ها و تعداد معدودی از صرافی‌های بخش خصوصی کرده است. مردم را نسبت به خدمات جامع آگاه تر کرد.”

این کارشناس ارزی تصریح کرد: واقعاً مردم در حال حاضر از بسیاری از خدمات به صورت رسمی و قانونی محروم هستند، مثلاً فردی که می خواهد حواله کوچکی را در جایی از دنیا انجام دهد، نمی تواند به صورت رسمی و قانونی و غیره این کار را انجام دهد. برعکس، اگر مثلاً فردی در خارج از کشور درآمدی داشته باشد و بخواهد به اقوام یا مثلاً پدر و مادرش پول انتقال دهد، با وساطت صرافان رسمی نمی توان این کار را انجام داد.

سمیعی یادآور شد: البته صرافی های غیررسمی همه این کارها را به راحتی انجام می دهند، اما صرافان رسمی که زیر نظر بانک مرکزی هستند و زیر نظر این قشر هستند از ارائه این خدمات منع شده اند و مردم نیز از استفاده در مضیقه هستند. این خدمات در واقع بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار با وضع مقررات دست و پا گیر، دانسته یا ندانسته تعداد زیادی از صرافان را از کار و افراد را بیکار کرده است.

وی گفت: به عنوان مثال در جزیره کیش تا سال 1396 حداقل 15 صرافی رسمی و قانونی به مردم خدمات ارزی ارائه می کردند که در حال حاضر حتی یک صرافی فعال نیست.

این کارشناس ارزی اضافه کرد: این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که نیاز مردم به ارز کاهش نیافته و به همین دلیل مجبورند به صرافی های غیررسمی مراجعه کنند که گاهی مشکلات و مخاطراتی را برای آنها به همراه دارد.

بیایید به سمت ارز تک نرخی برویم

سامی گفت: ایجاد بازارهای خاص با نام های بدیع مانند بازار یکپارچه یا بورس و غیره و ارزهایی با نام های مختلف مانند سنایی نیمایی یا دلار مشتق از داخل و … و اصرار بر ارز چند نرخی. هیچ نتیجه متفاوتی جز دامن زدن به رانت و فساد ندارند.

وی تصریح کرد: برخی شرکت ها همچنان به بهانه های مختلف دلار 4200 تومانی (یعنی کمتر از یک دهم قیمت واقعی) دریافت می کنند.

این کارشناس فارکس خاطرنشان کرد: تاکید و اصرار دارم که دولتمردان و مسئولان بانک مرکزی با تسویه ارز و تک نرخی کردن آن و تزریق به موقع مثبت و منفی با همکاری بانک ها و صرافی ها و البته با یک ارز از آشفتگی جلوگیری کنند. قیمت واقعی و بدون محدودیت و نوسانات مخرب و تصنعی و رانت جویانه بازار ارز را بگیرید و به این فساد ناشی از ارز چند ورقه ای پایان دهید که نه تنها به بیت المال ضربه می زند و غارت می کند، بلکه به روحیه جامعه لطمات جبران ناپذیری وارد می کند.

۲۲۳۲۲۵

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا