اخبار روز

گفت و گو پیرامون حرکات شرم آور هوادران در استقبال از رونالدو! / نباید به هوادران سخت گرفت!

روز گذشته که تیم النصر برای بازی در مقابل پرسپلیس وارد ایران شد با استقبال بالای هوادران رونالدو روبه رو شد. این استقبال به قدری بالا بود که منجر به آسیب به درب های ورودی و فضای سبز هتل اسپیناس شد. همچنین هوادران به زور وارد لابی هتل شدند.

مظاهر گودرزی: کریستیانو رونالدو، آقای گل فوتبال جهان در سطح ملی وارد ایران شد، کاروان تیم فوتبال النصر عربستان سعودی که این فوتبالیست پرتغالی به آن تعلق دارد روز گذشته وارد تهران شد تا امشب نماینده کشورمان پرسپولیس در ورزشگاه آزادی که این روزها حال و روز خوبی ندارد دیدار کند.

در روزهای اخیر حاشیه های زیادی درباره حضور رونالدو در ایران مطرح شده است. شاید بزرگترین نمونه آن پیشنهاد عزت الله ضرغامی، وزیر میراث، گردشگری و صنایع دستی به مهاجم سابق رئال مادرید بود: «رونالدو در ایران ایتا و بله نصب کند.». دامنه این محدودیت ها فراتر از محدودیت های اینترنتی در ایران و امکان اتصال به رومینگ جهانی بود تا اینکه دیروز، روز استقبال ستاره فوتبال،  چندان دور از انتظار نبود که هواداران رونالدو نخواهند او در ایران احساس تنهایی کند، برای همین مسیر عبور اتوبوس تیم النصر عربستان در محاصره آن‌ها درآمد.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد، عده ای بیرون از محل اقامت تیم النصر منتظر ستاره خود بودند، تصاویری که در اطراف هتل منتشر شد، هواداران رونالدو را نشان می داد که تلاش می کردند از تپه های اطراف خود را به هتل برسانند، اما شاید هیچ چیز وجود ندارد حتی در حالی که علی اصغر امیری، مدیر هتل محل اقامت تیم النصر به ایسنا گفت: ازدحام جمعیت به فضای سبز، درها و قسمت هایی از آن آسیب وارد کرد، گروهی از افراد وارد لابی هتل شدند.

از آنجایی که هیچ رابطه ای نداریم، سفر رونالدو به ایران یک استثناست

اتفاقات مربوط به استقبال رونالدو در ایران واکنش های بسیاری را برانگیخت، برخی آن را عادی و برخی دیگر رفتار هواداران را نامناسب دانستند. فیاض زاهد، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی اجتماعی، در این رابطه به پی ام آپ گفت: من آن را آبرو ریزی نمی دانم، به جز  ورود به لابی هتل که در دنیا مرسوم نیست توجه طرفدارها و تشویق بازیکنی مانند رونالدو برای کسانی‌که فوتبالی هستند خیلی پدیده ناشناخته نیست.»

اما او توضیح بیشتری می دهد: «پدیده استقبال از ستاره ها به جهان پدیده عجیبی نیست، خوانندگان و ورزشکاران در سراسر جهان طرفداران پر و پا قرصی دارند، در کشورهایی مانند برزیل، آرژانتین، کلمبیا، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و غیره این تب بالاتر است. حتی در کشوری مانند انگلستان تا سال‌ها قبل آن‌ها با پدیده طرفداران فوتبالی ساختارشکن مواجه بودند. بنابراین طبیعی است بازیکنی در حد کریس رونالدو یا لیونل مسی هرجایی که بروند چنین استقبالی را داشته باشند.»

سعید معدنی، جامعه شناس نیز نظر مشابهی دارد. او به پی ام آپ گفت: «اگر یادتان باشد، مرگ مارادونا دنیا را شوکه کرد و حتی در یکی از شهرهای ایران فردی برای او سنگ قبری ساخت. فوتبال یک پدیده مدرن است و این افراد اسطوره های مدرن هستند. نتایج تحقیقات یک جامعه شناس در اروپا نشان داد که فوتبال در این قاره جای دین را می گیرد و مردم یکشنبه ها به جای رفتن به کلیسا به استادیوم فوتبال می روند، بنابراین برخی از رفتارهای این تماشاگران طبیعی است.

وی ادامه می دهد: اما در جامعه ما این استثناست که یک فوتبالیست معروف به کشور بیاید چون رابطه کم شده است.

این مخاطب را نباید نقد کرد. جوانان فاقد تفریح ​​و تنوع هستند/ پدیده های بین المللی در ایران سابقه چندانی ندارد/ پلیس چه برنامه ای داشت؟

پدیده‌های بین‌المللی در ایران خیلی سابقه ندارد

فیاض زاهد با اشاره به نکته ای مشابه، سخنرانی روز گذشته خود درباره رفتار هواداران رونالدو در ایران را اینگونه ادامه داد: «در مورد ایران، این استقبال کمی متفاوت است، زیرا تماشاگران ایرانی به دلیل جامعه ایرانی با محدودیت های بیشتری مواجه هستند و اساساً در ایران هیچ سابقه ای از پدیده های بین المللی وجود ندارد، در این زمینه دیواری دور ایران کشیده شده است، نه کنسرت های بزرگی در کشور برگزار می شود، نه بازیگر معروفی به ایران می آیند و نه تیم ها و باشگاه های معروفی که به ایران سفر می کنند، به خودی خود نوعی احساس دور است. منجر به زوال و طرد اجتماعی و بین المللی می شود.»

سعید معدنی گفت: با این رفتارها نباید فکر کنیم که جامعه نیمه متمدن داریم. وی در خصوص استقبال هواداران فوتبال به ویژه هواداران رونالدو به پی ام آپ گفت: در جامعه ما جوانان تفریح ​​و تنوع ندارند و نشانه ان می شود اتفاقات دیروزی که در استقبال از رونالدو رخ داد. توجه کنید که در این سالها هیچ خواننده معروف و محبوب خارجی به ایران نیامده است، بازیگران بزرگ و هنر پیشه‌های اروپایی قبلا به ایران سفر می کردند، اما سال هاست که دیگر به ایران نمی آیند. اگر این رفت و آمدها تکرار می شد، هیجان حضور چهره های سرشناس هنر، سینما و ورزش کمتر می شد و این موضوع برای مردم تکراری و عادی می شد. اما امروز محدودیت هایی وجود دارد و هر از چند گاهی یک فرد مشهور از ایران می آید. اتفاقات دیروز هنگام استقبال از رونالدو کاملا طبیعی بود.”

تدبیر نشد…

گفته می شد شاید بحث برانگیزترین نکته ورود عده ای به لابی هتل النصر روز گذشته بود که معدنی می گوید: «عوامل باید از قبل پیش بینی می‌کردند که آدم مهم و معروفی دارد وارد ایران می‌شود تا مانع بروز این اتفاق شوند.»

زاهد در خصوص علل حوادث دیروز نیز به بخشی دیگر از عوامل اشاره می کند: قسمت دیگر ماجرا ناشی از عدم اقدام است. تمرکز نیروها و افکار پلیس جای دیگری بود وگرنه این مشکلات پیش نمی آمد، اگر از قبل فرودگاه را تخلیه می کردند و مسیرهای مشخصی را برای تیم النصر تعیین می کردند، این مسائل پیش نمی آمد. چگونه این تدبیر انجام نشد که تماشاگران جوان و مشتاق در اطراف هتل جمع می شوند تا فوتبالیست مورد علاقه خود را تشویق کنند؟ این غیرعاقلانه بود. البته وارد لابی هتل شدن زشت به نظر می رسید و زیاد نم توان از این تماشاگران انتقاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا