اخبار روز

این سریال چند پر دارد؟ آیا سروش صحت و دنیای خاصی را که خلق کرده است می بینیم یا نه؟

عصر ایران; نهال موسوی – چند منبع در زندگی تان دارید؟ سریال جدید سروش صحت ادامه فضا و دنیای خاص او در سریال هایی مانند ساختمان پزشکیo پژمان و لیسانس ها (3 فصل). تنها فیلم ساهت نیز در این دسته یافت می شود “دنیا با من می رقصد” نیز قرار داده شده است

جالب اینجاست که سروش در برنامه درست است کتاب باز او مجری یکی از پرمخاطب ترین برنامه های فرهنگی و هنری تلویزیون بود ناگهان بسته شد اما او به هیچ وجه اخم نکرد و با این سریال جدید شبکه خانگی به میدان بازگشت.

در ابتدا می خواهم به این نکته اشاره کنم که تا امروز (شنبه 11 شهریور 402) ده قسمت از این سریال پخش شد. سعی می کنیم داستان را فاش نکنیم یا به رویداد کلیدی اشاره نکنیم و این مقاله بیشتر یادداشتی برای توضیح نکات جالب سری جدید است. سروش صحت نقد یا تحلیل آن است.

خانواده ربانی، پدربزرگ، عمو جلال (پدر شاهین و شهرام) و عمو (نیما و آزیتا) محور ماجراهای سریال و اتفاقاتی هستند که هر یک از این افراد در زندگی با آن روبرو می شوند. هر کدام از این شخصیت ها ویژگی های خاص خود را دارند و بسته به حرفه و موقعیت اجتماعی، اتفاقات جالبی رخ می دهد.

خیلی مهم است که سریال چند منبع در زندگی خود دارید؟ این حال و هوای خاص خود را دارد، و به عنوان یک کنار، چند قسمت اول (در نهایت 2 یا 3 قسمت) ممکن است کمی ناآشنا یا جذاب باشد، اما برای مخاطب بعدی که آن را دنبال می کند، پس از چند قسمت در جهان است. فضای کاملا جدید و سرگرم کننده ای را برای او باز می کند.

فیلمنامه سریال “زندگی چند پر می گیرد؟” از یک قانون کلی جریان آزاد ذهن استفاده می کند که توانسته است بسیاری از موقعیت های جالب و خنده دار و البته نامرتبط را با یک رشته نامرئی به هم وصل کند که در مورد آن است. واقعاً می توان گفت که او اثر سروش صحت و نویسنده همکارش است. ایمان صفایی است.

همچنین ترکیب بازیگران سریال نیز قابل توجه است، علاوه بر بازیگران فعال و شناخته شده در این سریال، تعدادی از بازیگران جوان نیز حضور دارند که تجربه تئاتری بیشتری دارند و اتفاقاً به خوبی از پس نقش خود برآمده اند.

بیرون از علی مصفا (شاهین ربانی) کاظم سیاحی (شهرام ربانی) قدرت خدا یا بیاق رشید (عمو جلال ربانی) بیژن بنف خواه (Maytrix) محمد نادری (حواری) آناهیتا افشار (گلی نامزد نیما) و اردشیر کاظمی (پدربزرگ) اضافه شد مجید یوسفی (نیما ربانی) گیلدا ویشکی (آزیتا ربانی) و … ترکیب بازیگران مختلف و متناسب آنها نقش های خود را خلق کرده اند که هر کدام دنیای خود را دارند.

به عنوان مثال شاهین پرتره ای از خدرزی است که باعث مرگ عمویش در تصادف شد (پدر نیما و آزیتا)، شهرام نوازنده ای است که مسافران را با ماشین خود حمل می کند، نیما یک بازیکن دونفره است که در یک شرکت تبلیغاتی کار می کند و می خواهد. با گلی ازدواج کند اما او اخراج شد و … آزیتا با دوستش یک کافه سیار راه اندازی می کند و شطرنج بازی می کند اما همیشه جلوی حریفش می بازد و … دایی جلال یک مغازه عتیقه فروشی است که داستانش درباره دوستی و عشق اوست. جوانی تا امروز در قلب او ماندگار شد. و…

چند منبع در زندگی خود دارید؟ پر از شخصیت های حمایتی جذاب و مفصل است کاظم، همکار نیما و همسرش، دوست پدربزرگ که همیشه در خانه شان است، مرجان، دوست گلی، دکتر، دوست عمو جلال و ….

یکی دیگر از نکات جالب سریال استفاده از شخصیت های شناخته شده سریال های قبلی سروش صحت مانند پژمان، پزشکان ساختمان، لیسانسه ها و… به عنوان ستاره مهمان در هر قسمت است. در یک سکانس یکی از این شخصیت‌ها را به بهانه‌ای وارد داستان کرد و از آن‌ها خواست تا در انتهای سکانس حضور داشته باشند و نام واقعی‌شان را بگویند. با تشکر از انجام می دهند!

علاوه بر فیلمنامه، تصویر (تصویربرداری، نور، طراحی صحنه، گریم و…) و صدا (دیالوگ، موسیقی متن و صحنه، نویز محیط و…) اهمیت دارد.

چند منبع در زندگی خود دارید؟

علاوه بر موسیقی متن، حضور موسیقی در سریال نیز نوآوری های خاص خود را به همراه دارد. بهزاد عمرانی (خوانندگان گروه بمرانی) با یک گروه موسیقی که در واقع هم گروه شاهین ربانی هستند در مواقع حساس یا احساسی روی صحنه حاضر می شوند و موسیقی زنده یا قطعاتی از به اصطلاح موسیقی را پخش می کنند. کوچه بازار استفاده می شود و اتفاقاً در جای خود بسیار خوب می نشیند. (برای جلوگیری از افشای بیشتر به آن اشاره نکردم)

چند منبع در کل سریال در کل زندگی وجود دارد؟ این یک تجربه سمعی و بصری جدید در سینما، تلویزیون و نمایش خانگی ایران است با ارزش گفتنی است طنز او بر اساس موقعیت و فضایی است که ایجاد کرده است و حد و حدود خود را می داند، حاضر نیست به هر قیمتی بخندد. برای مخاطب علاقه مند به چنین فضایی بسیار خوشایند است.

اگر آن را ببینید و چند قسمت به آن بدهید، قطعا از آن لذت خواهید برد.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا