دانستنی ها

این رژیم ها می توانند شما را چاق کنند!/جزئیات

 

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه رژیم های روزه داری متناوب با وجود کارایی بالا در برخی افراد اثر معکوس دارند، خاطرنشان کرد: آنها آزادانه غذا می خورند و نسبت به قبل کالری بیشتری مصرف می کنند و چاق می شوند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر درباره رژیم های روزه داری متناوب توضیح می دهد. احسان حجازی گفت: چاقی و اضافه وزن بخشی از زندگی مدرن است که افراد را به استفاده از راهکارهای سریع برای کاهش وزن ترغیب می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش‌هایی مورد توجه جوامع مدرن و افراد با مشغله‌ زیاد است، رژیم‌های روزه‌داری متناوب یا فستینگ است افزود: این رژیم‌ها اصولا برای افرادی است که حوصله و صبوری کنترل دریافت و شمارش کالری را ندارند.

دکتر حجازی گفت: رژیم روزه‌داری متناوب شش روش دارد که ساده‌ترین حالت آن ۱۲ ساعت روزه‌داری است که ساعاتی از آن را در خواب می‌گذرانیم در این روش فرد ۱۲ ساعت از شبانه‌روز را چیزی نمی‌خورد به طورمثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به نوع دیگری از رژیم روزه داری ادامه داد: رژیم ۱۶ به هشت یکی دیگر از رژیم‌های فستینگ است، در این روش فردی‌که از این رژیم پیروی می‌کند هشت ساعت غذا می‌خورد و در ۱۶ ساعت باقی‌مانده روزه‌دار است.

دکتر حجازی گفت: ساعات منع غذا خوردن در رژیم روزه‌داری متناوب مختلف است، این تقسیم بندی با شرایط جسمی و میزان اضافه وزن افراد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل‌های رژیم فستینگ می‌توان به رژیم‌های هفتگی اشاره کرد از جمله اینکه در برخی رژیم‌ها محدودیت برای دو روز در هفته است به این شکل که به طور مثال دو روز در هفته محدودیت دریافت کالری وجود دارد و مابقی روزها کالری به میزان دلخواه و متعادل دریافت می‌شود، نکته اینجاست که این دو روز نباید پشت سر هم باشد

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب فواید و عوارضی نیز دارد، بیان کرد: از مزایای این رژیم‌ها ایجاد تغییراتی در ترکیبات بدن است، به عبارتی این رژیم‌ها باعث کاهش حجم دور کمر و چربی شود.

دکتر یکی دیگر از مزایای رژیم های روزه داری متناوب را کاهش کلسترول عنوان می کند. شجاعی گفت: از دیگر مزایای این رژیم ها می توان به تنظیم سطح قند خون ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه روزی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه یکی از فواید رژیم های روزه داری کاهش التهاب است، گفت: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت و سایر بیماری ها شود.

دکتر شجاعی به کارایی و اثربخشی رژیم‌های فستینگ اشاره کرد و افزود: اگر این رژیم‌ها به صورت اصولی و با مشورت متخصص تغذیه انجام شود در سلامت و کاهش اضافه وزن موثر است به شکلی اثرات و ماندگاری آن هم با رژیم‌های متناوب و کلاسیک یکسان گزارش شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عوارض این رژیم ها اشاره کرد و افزود: احساس گرسنگی و ضعف و در پی آن کاهش سطح تمرکز، خستگی، افت خلق و خو، کاهش آستانه تحریک‌پذیری و پایین آمدن سطح کیفیت زندگی از جمله عارضه‌های این رژیم است.

وی رعایت خودسرانه رژیم ها را مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: این رژیم‌ها به هر فردی توصیه نمی‌شود چون برخی افراد نمی‌توانند مداوم روزه‌دار باشند به طور مثال زنان شیرده، باردار و یا مبتلایان به سنگ کلیه، بیماری‌های گوارشی و یا دچار رفلاکس نباید از این رژیم استفاده کنند.

دکتر شجاعی با اشاره به اینکه رژیم فستینگ در برخی افراد اثر عکس دارد نیز گفت: برخی به دلیل اینکه ساعاتی از روز را گرسنه می‌شوند و یا با محدودیت کالری مواجه‌اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می‌خورند و کالری بیشتری دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: طبق مطالعات انجام شده رژیم روزه داری متناوب اثرات مثبتی در کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت به انسولین دارد اما نکته مهم این است که این مطالعات در مدت زمان کوتاهی بر روی انسان انجام شده است و این امر مستلزم مطالعات بیشتری برای تایید است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه رژیم‌های طولانی مدت فستینگ در شرایطی که فرد روزانه کمتراز ۱۲۰۰ کالری دریافت کند، خطرناک است، گفت: عدم دریافت کالری لازم می‌تواند فرد را به سوء‌تغذیه مبتلا کند بنابراین هرگز خودسرانه رژیم فستینگ نگیرید و پیش از هر اقدامی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

دکتر شجاعی توصیه کرد: آماده کردن بدن برای رژیم‌های روزه‌داری ضرورت دارد خصوصا ورزشکاران باید تحت نظر متخصصان تغذیه کالری دریافتی را تنظیم کنند، ضمن اینکه بهتر است بازه زمانی ورزش کردن نزدیک به زمان‌هایی باشد که فرد مجاز به مصرف غذاست.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه‌داری متناوب نیز گفت: فردی‌که اضافه وزن دارد و قصد دارد رژیم فستینگ بگیرد نمی‌تواند در ساعات مجاز غذا خوردن کالری اضافی دریافت کند بهتر است این افرد غذاهای سالم، کم چرب و سبزیجات بیشتر را به رژیم خود اضافه کنند.

دکتر شجاعی ادامه داد: پایش و دنبال کردن رژیم روزه‌داری متناوب به شرایط بدنی افراد بستگی دارد به طور مثال اگر فردی اضافه وزن محدودی دارد بین دو تا سه ماه به وزن مطلوب می‌رسد اما اگر فردی از چاقی مفرط رنج می‌برد مدت زمان بیشتری باید از این رژیم پیروی کند ولی باید از این نکته غافل نشد که دنبال کردن طولانی مدت از این رژیم مستلزم استفاده از مکمل‌ها با مشورت متخصص تغذیه است.

اردوغان با اشاره به عوارض رژیم فستینگ گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از عارضه‌های کوتاه مدت این رژیم است، علت اینکه تاکید می‌شود این رژیم با مشورت پزشک متخصص دنبال شود به این دلیل است که عارضه‌های جانبی به حداقل برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا