اخبار روز سینما

برای داشتن هوش هیجانی بالا این نکات را رعایت کنید!/رضایت از زندگی زناشویی افراد دارای هوش هیجانی بالاست!

تست هایی وجود دارد که می تواند به شما در اندازه گیری سطح هوش هیجانی کمک کند. اما برای اینکه بفهمیم هوش هیجانی دقیقا چیست، ویژگی ها و نشانه هایی وجود دارد که از نظر روانشناسان داشتن آنها به معنای داشتن هوش هیجانی بالاست.

1. می توانید نسبت به دیگران همدلی نشان دهید

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

هر چه بیشتر با احساسات خود در ارتباط باشید، بهتر می توانید دیگران را درک کنید. افراد دارای هوش هیجانی می توانند حدس بزنند که موقعیت ها و شرایط مختلف چگونه خواهد بود. در نتیجه به جای نادیده گرفتن احساسات دیگران، می توانند از آنها حمایت کنند. یکی دیگر از نشانه های هوش هیجانی این است که شما به تاثیر اعمال خود بر دیگران اهمیت می دهید و تمام تلاش خود را می کنید تا به کسی آسیب نرسانید.

۲مواظب حرفایی که میزنی باش

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

این بدان معنا نیست که شما چیز بد یا ناخوشایندی نمی گویید. کسانی که هوش هیجانی دارند یاد می گیرند که کلمات خود را بسیار دقیق و هوشمندانه انتخاب کنند.

به گفته کارشناسان، این افراد هرگز به کسی نمی گویند “می فهمم”. آنها می دانند که هرگز نمی توانند 100٪ احساس آن شخص را درک کنند. در عوض، آنها دائماً واژگان و سبک مکالمه خود را بهبود می بخشند تا اطمینان حاصل کنند که معنای آنها همانطور که در نظر گرفته شده است منتقل می شود.

۳شما از تغییر استقبال می کنید

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

نترسیدن از تغییر یکی از نشانه های هوش هیجانی است. این افراد تصویر ذهنی ثابتی از خود دارند که در موقعیت های مختلف تغییر نمی کند. آنها چالش ها را بخشی از زندگی و فرصتی برای رشد می دانند.

البته انسان به طور غریزی در برابر تغییر مقاومت می کند، چرا که مغز تمایل دارد یک روند روتین را ادامه دهد، اما آن هایی که از هوش هیجانی برخوردارند می توانند به این غریزه غلبه کنند.

 

۴تو میتونی صبر کنی

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

نگاه کردن به گذشته یکی از بهترین کارهایی است که افراد باهوش عاطفی در زندگی خود انجام می دهند. به عنوان مثال، به جای نگرانی یا تعجب که آیا مهارت های لازم برای شروع یک کار جدید را دارند، صبر می کنند.

دادن زمان برای آرام شدن و تجزیه و تحلیل بهتر موقعیت، حرکت عاقلانه ای است که به شما امکان می دهد از درگیری های داخلی جلوگیری کنید. پس از مدتی، تصمیم گیری و نظر نهایی آسان تر می شود.

۵در محل کار، اغلب عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارید.

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

کسانی که هوش هیجانی دارند در کارشان موفق ترند. این ویژگی هم برای مدیران و هم برای کارکنان ضروری است و اگر بتوانید ارتباطات، مذاکره و رهبری موفقی داشته باشید، نتایجی مانند «مهندسی انسانی» خواهید گرفت. مردم ترجیح می دهند با کسانی که دوست دارند و به آنها اعتماد دارند کار کنند. داشتن هوش هیجانی به ایجاد روابط قابل اعتماد کمک می کند.

۶شما می خواهید پیشرفت کنید، نه اینکه کامل باشید.

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

هیچ کس کامل نیست و کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند این را به خوبی درک می کنند. شما خودتان و طبیعتتان را همان طور که هست می پذیرید. البته این بدان معنا نیست که شما مراقب خودتان نباشید یا برای رشد و پیشرفت تلاش نکنید. بلکه برعکس است.

شما دوست دارید پیشرفت کنید، اما می دانید که تلاش برای کامل بودن همیشه سالم نیست. به جای شکنجه کردن خود، رشد مداوم را انتخاب می کنید.

۷شما افکار و احساسات خود را قاطعانه بیان می کنید.

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

قاطع بودن یک چیز است و پرخاشگری یک چیز دیگر. اگر نیاز به دفاع از خود دارید، این کار را با احترام و بدون ابراز خشم یا نفرت انجام دهید. یکی از نشانه های داشتن هوش هیجانی این است که بتوانید احساسات منفی خود را کنترل کنید.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما احساسات خود را پنهان می کنید. بلکه آنها را بیان می کنید، اما به نحوی مناسب و مؤدبانه تا سخنان شما بهتر شنیده شود.

۸شما با انتقاد مشکلی ندارید.

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

داشتن هوش هیجانی به این معنی است که شما نه تنها می توانید مودبانه از دیگران انتقاد کنید، بلکه انتقاد را نیز تحمل کنید. هدف از انتقاد رشد و بهبود است. وقتی هوش هیجانی داشته باشید، می توانید به گونه ای از دیگران انتقاد کنید که مفید و موثر باشد و باعث ناراحتی نشود.

در عین حال از انتقاد سازنده استقبال کنید. شما موافقت می کنید که ممکن است برای شما مفید باشد و به شما کمک کند عملکرد بهتری داشته باشید.

۹ازدواج موفقی دارید

اگر این علائم را دارید، هوش هیجانی شما بالاست!

کارشناسان می گویند ارتباط عاطفی و عوامل مالی در داشتن یک رابطه عاطفی رضایت بخش نقش دارند. هرچه این موارد بهتر باشد، ازدواج موفق‌تر خواهد بود.

بین هوش هیجانی و رضایت از زندگی مشترک رابطه وجود دارد. به عنوان مثال، وقتی شریک زندگی شما عصبانی می شود، می توانید خود را کنترل کنید و همدلی نشان دهید، بنابراین دعوا بهتر حل می شود. کسانی که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند، درگیری های درونی بیشتری دارند.

 

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا