اخبار روز

انتقاد محمد عطریان فرد بی پاسخ نماند! / واکنش تند قوامی به گفته های محمد عطریان فرد!

محمد عطریان فر روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران است. او به تازگی از رهبران اصلاح طلب انتقادی کرده که بی پاسخ نمانده و واکنش تند قوامی را در پی داشته است.

محمد عطریانفر اخیراً در گفت‌وگو با اعضای شورای سیاسی حزب کارگزاران سازندگی، از «رهبران اصلاحات» انتقاد کرد و آنها را مسئول سلب سرمایه اجتماعی دانست.

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سخنان اخیر عطریانفر گفت: «اول از همه باید بگویم از چه زمانی حزب کارگزاران سازندگی اصلاح طلب شده اند که آقای عطریانفر از آقای خاتمی انتقاد می کنند؟» این حزب هیچ وقت اصلاح طلب نبوده و فراموش نمی کنیم که چگونه مجلس ششم به مصاف اصلاح طلبان رفت. الان هم اصلاح طلب نیست و خود را به اصلاح طلبان متصل کرده است. بنابراین اعضای این حزب حق ندارند با ژست اصلاح طلبانه از آقای خاتمی یا دیگر چهره های مطرح جبهه اصلاحات انتقاد کنند.

وی ادامه داد: «آقای خاتمی چه اشتباهی مرتکب شدند که گفتند مسئول از بین رفتن سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان است؟» در دو دوره ریاست جمهوری خود بهترین دوره اقتصادی چهار دهه گذشته را تجربه کرد. او سعی کرد فضای سیاسی-فرهنگی را باز کند و مردم او را دوست داشتند و دارند.»

این فعال سیاسی همچنین تصریح کرد: شرایط برای اصلاح طلبان سخت شده است. دلیل دیگری هم هست بهتر است این افراد آدرس اشتباه ندهند. شرایط برای اصلاح طلبان زمانی سخت شد که از دسترسی آنها به نهادهای انتخاباتی محروم شدند. وقتی یک گروه همه جانبه به انزوا رانده می شود، طبیعی است که ضعیف شود. اگر نامزدهای اصلاح طلب رد صلاحیت شوند، اصلاح طلبان کاری نمی توانند بکنند. حالا یک عده می آیند و می گویند ما به هر نحوی در انتخابات شرکت می کنیم. مثلاً در انتخابات سال 98 گفتند بی قید و شرط در انتخابات شرکت می کنیم. من اینجا به صراحت می گویم اینها اصلاح طلب نیستند بلکه کارگزار اصولگرایان هستند. اینها هستند که بر قلب اصلاحات تأثیر می گذارند. مردم به اصلاح طلبان واقعی پشت نکرده اند، اما می گویند کاری نمی توان کرد. در غیر این صورت مردم همچنان خواستار اصلاحات هستند، اما حقیقت را می گویند که اصلاح طلبان در شرایط فعلی کاری از دستشان بر نمی آید.»

در پاسخ به این سوال که آیا محبوبیت خاتمی در سرمایه اجتماعی اصلاح طلب کم شده است، پاسخ داد: «آقای خاتمی محبوبیت خود را دارد، اما کاری از دستش بر نمی آید.» مردم هم این را می فهمند. فرض کنید آقای خاتمی رقیب آقای رئیسی بود. فرض کنید آقای خاتمی رقیب آقای رئیسی بود. اصلا تصور اینکه او رأی بالا نیاورد وجود داشت؟ اینکه بگوییم محبوبیت او کاسته شده باید یک مصداق بیرونی داشته باشد».

قوامی در پایان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آینده جریان اصلاحات را چگونه پیش بینی می کنید، گفت: اگر منظورتان این است که اصلاح طلبان می توانند وارد دولت شوند یا نه، می گویم نه، نمی توانند چون راه ها باز نمی شود اما آیا این روند ادامه دارد یا نه، بله ادامه دارد زیرا مردم اصلاحات می خواهند، اما بسیاری از آنها این اصلاح طلبان را قبول ندارند و امیدی به اصلاح بقیه ندارند. روند اصلاحات ادامه خواهد داشت، حتی اگر اصلاح طلبان موجود نتوانند کاری برای آن انجام دهند. اصلاحات را مردم ایجاد کردند و خودشان ادامه خواهند داد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا