اخبار روز

افزایش قیمت خیره کننده خودروهای فرسوده در بازار! / قیمت پیکان فرسوده به 400 میلیون رسید!

از زمانی که بحث وارادات خودرو جدی شده است شاهد لفزایش قیمت خیره کننده خودروهای فرسوده در بازار هستیم. حال دبیر انجمن مراکز اسقاط کل کشور اعلام کرده است که ارزش خودروهای فرسوده بین 35 تا 40 میلیون است و نباید قیمت گذاری بالای این انجام شود.

به گزارش پی ام آپ به نقل از اعتماد، اگرچه هنوز آیین‌نامه نهایی واردات خودرو در هیئت دولت مطرح نشده است، اما زمزمه‌هایی مبنی بر الزام ارائه گواهی اسقاط خودرو به عنوان شرط واردات، بازار خودروهای فرسوده را رونق داده و شاهد عرضه خودروهای ارزان قیمت بوده است. ” ماشین های مدل و پایین با قیمت های نجومی و باور نکردنی در سایت های فروش آنلاین هستیم. وانت پیکان مدل 1387 در یکی از سایت های فروش اینترنتی 400 میلیون تومان با کارکرد 400 هزار کیلومتر یا پیکان مدل های 1382 و 1383 با کارکرد 250 هزار کیلومتر از 150 تا 200 میلیون تومان قیمت دارد. این تعداد کمی نیست. این تعرفه ها در حالی تعیین شده است که هنوز تصمیمی مبنی بر الزام به ارائه گواهی اسقاط خودروهای وارداتی گرفته نشده و جزئیات آن هنوز مشخص نشده است.

قیمت خودرو‌های فرسوده بین ۳۵ تا ۴۲ میلیون تومان است

سیدامیر احمدی، دبیر اتحادیه مراکز اسقاط کشور درباره قیمت های نجومی خودروهای فرسوده در برخی سایت های فروش اینترنتی به اعتماد گفت: از زمانی که بحث واردات خودرو و مقررات آن جدی شده، شاهد تغییر و افزایش قیمت بوده است. قیمت تعیین شده قیمت خودروهای دست دوم در سایت فروش خودرو هستیم. این در حالی است که این موضوع شبیه بازی است، زیرا بحث واردات خودرو ربطی به نوسانات قیمتی در بخش خودروهای فرسوده ندارد و انجمن اسقاط خودرو در حال حاضر 30 هزار گواهینامه خودروی فرسوده از قبل موجود دارد که بر اساس تعداد خودرو محدودیت واردات این تعداد گواهینامه این تعداد واردات خودرو را پوشش می دهد.

دبیر اتحادیه مراکز اسقاط سراسر کشور با اشاره به تعرفه خودروهای فرسوده نیز گفت: در اتحادیه خودروهای اسقاط قیمت این گونه خودروها از 35 تا 42 میلیون تومان است که این بازه قیمتی نیز بستگی به مدل این خودروها و این قیمت ها برای خودروهای دست دوم در سایت های فروش عجیب و نجومی است که اصلا منطقی نیست.

وی افزود: اگر به سایت های فروش اینترنتی نگاه کنید، قیمت خودروهایی مانند پژو، سمند یا پرشیا در حال حاضر در محدوده 300 تا 350 میلیون تومان حتی برای مدل های برتر است، اما این که قیمت را در پیکان فرسوده اعلام شده با 400 میلیون تومان توجیهی ندارد و اصلا منطقی نیست و دلیلش هم این است که تنظیم قانون سازمان خودرو هنوز کامل نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از افراد با انجمن ما تماس می گیرند و می خواهند مثلاً خودروهای مدل مرغوب خود را با خودروهای فرسوده جایگزین کنند. فردی با ما تماس گرفت که می خواست خودروی ایرانی خود را با خودروی فرسوده جایگزین کند و دلیل این کار را بهره مندی از مقررات واردات خودرو اعلام کرد، البته این آیین نامه هنوز تصویب و تحویل مجلس نشده است.

شرایط اسقاط پس از تصویب آیین‌نامه واردات اعلام می‌شود

احمدی تصریح کرد: اگرچه هفت ماه از تصویب قانون ساماندهی خودرو می گذرد و آیین نامه این قانون باید دو ماه بعد تدوین می شد تا در خصوص شرایط اسقاط خودرو و واردات شفاف سازی شود، اما پس از ماه ها این مصوبه تصویب نشد. و تا زمانی که آیین نامه تنظیم نشده باشد، اصلا شرایط اسقاط مشخص نیست.

وی با بیان اینکه دلالان در اعلام قیمت های متورم خودروهای فرسوده شیطنت می کنند، افزود: این قیمت ها اصلا معتبر نیست و مردم نباید با این قیمت ها معامله کنند در حالی که انجمن اسقاط کشور تعداد قابل توجهی گواهی اسقاط انجام می دهد. از همه همان شماره موجود باید برای صدور گواهینامه جدید استفاده شود و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

وی افزود: علاوه بر اینکه این خودروهای فرسوده نیاز به بازنشستگی دارند و خودروهای فرسوده ای که در سایت ها به دلیل محدودیت هایی که دارند مشاهده می کنیم، اکثر آنها خرید و فروش نمی شوند و فقط یک قیمت برای آن ها تعیین شده است. آنها کاملاً از چرخه خارج از چرخه و ارزش گذاری نمی شوند.

تقاضای بازار کمتر از گواهی‌های موجود است

احمدی خاطرنشان کرد: 30 هزار گواهی اسقاط که در تمامی مراکز اسقاط خودرو در کشور موجود است به نوبت به واردکنندگان ارائه می شود. اگرچه تعداد واردکنندگان کم است، اما این گواهی ها بیشتر از تولیدکنندگان داخلی گرفته شده است، به نظر می رسد تقاضا در بازار وجود دارد. بسیار کمتر از این تعداد گواهی در دسترس است.

دبیر اتحادیه مراکز اسقاط کل کشور در پاسخ به سوالی درباره اخذ گواهی اسقاط خودرو و هزینه در این زمینه گفت: قیمت این گواهینامه ها حدود 35 میلیون تومان است که آنقدر بالا نیست که تمدید اسقاط انجام شود. ناوگان این مرکز به واردکنندگان و تولیدکنندگان پیشنهاد می‌دهد و نیازی به خرید گواهینامه با قیمت‌های بالا نیست.

نرخ گواهی اسقاط خودرو‌های سبک ۳۵ و خودرو‌های سنگین ۵۰ میلیون تومان است

وی در پاسخ به این سوال که آیا قطعات خودروهای فرسوده در مراکز اسقاط خودرو باز و فروخته می شود، پاسخ داد: خیر، از سیستم سوخت رسانی گرفته تا تمامی لوازم خودروهای فرسوده به واحد ذوب ارسال می شود و این قطعات حذف می شود.

احمدی در خصوص انتشار اخبار خرید و فروش اوراق اسقاط و تخلفات در این بخش، افزود: این اوراق خرید و فروش نمی شود و توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مدیریت می شود و قیمت‌گذاری‌ها در این بخش از قبل صورت گرفته و از سوی انجمن اسقاط کل کشور هم به خودروسازان یا واردکنندگانی که به این گواهی نیاز دارند، ارایه خواهد شد و بر اساس قرارداد و به مبلغ ۳۵ میلیون تومان محاسبه می‌شود.

به ازای واردات یک خودرو ۱ تا ۲ خودرو از چرخه خارج می‌شود

دبیر اتحادیه مراکز اسقاط کل کشور گفت: البته این نرخ برای خودروهای سواری سبک اعمال می شود و در حوزه خودروهای گازوئیلی سنگین نیز قیمت گواهی اسقاط بین 50 تا 55 میلیون تومان است و با همین قیمت و در مرکز حمل و نقل به متقاضیان عرضه می شود. نرخ های نوسازی نیز یکسان است و در صورت اعلام قیمت های بیشتر توسط برخی افراد مورد تایید انجمن اسقاط قرار نمی گیرد و متقاضیان می توانند با همین شرایط به راحتی این گواهی ها را از مرکز نوسازی و اسقاط ناوگان دریافت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد خودروی فرسوده با واردات خودرو از چرخه خارج می شود، گفت: همه این فرآیندها منوط به تصویب مقررات واردات خودرو و تعداد دقیق خودروهای وارداتی به کشور است که هنوز مشخص نشده است. اما پیش از این به ازای واردات هر خودرو ۲۵۰۰ سی سی، ۴ خودروی فرسوده از چرخه خارج می شد، اما در قانون جدید این عدد به ۱ تا ۲ خودروی فرسوده کاهش می یابد و به ازای هر خودروی وارداتی دو خودرو از گردش خارج می شود. اما این آیین نامه هنوز تصویب نشده و همه منتظر تصویب این آیین نامه هستیم.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا