دانستنی ها

افراد افسرده 30 درصد حافظه بدتری برای برخی کارها دارند!/جزئیات

تحقیقات نشان می دهد که افراد افسرده هنگام انجام برخی کارها 30 درصد حافظه بدتری دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پی ام آپ، خلق افسرده مانع از حفظ اطلاعات در حافظه افراد می شود و شاید به همین دلیل است که افراد افسرده در حفظ خاطرات و احساسات مثبت مشکل دارند. در افراد افسرده، حافظه به راحتی توسط افکار افسرده ربوده می شود و همه چیزها حذف می شوند.

پروفسور بارت ریپما، رهبر این تحقیق گفت: افراد مبتلا به افسردگی یا حتی افراد سالم با خلق و خوی افسرده می توانند تحت تاثیر افکار افسردگی قرار گیرند.

وی افزود: می دانیم که افکار منفی در افراد مبتلا به افسردگی طولانی تر است. با این حال، این مطالعه در اثبات این نکته منحصر به فرد است. این افکار که از محرک‌های موجود در محیط ناشی می‌شوند، می‌توانند آنقدر پایدار باشند که توانایی فرد افسرده برای حفظ یک رشته فکری را مختل کنند.

در این مطالعه 75 نفر جملاتی را خواندند که دارای برخی ویژگی های افسردگی بود. نتایج نشان داد که افراد افسرده زمانی که برای اولین بار فکر افسرده‌کننده‌ای را به خاطر می‌آورند، 30 درصد بدتر در تست‌های حافظه عمل می‌کنند.

دکتر نیک هوبارد، محقق این مطالعه، توضیح داد: “همه ما مقدار ثابتی از اطلاعات را داریم که می توانیم در یک زمان در ذهن خود نگه داریم.”

این واقعیت که به نظر نمی رسد افکار افسردگی پس از ورود به ذهن از بین بروند، قطعا توضیح می دهد که چرا افراد افسرده در تمرکز یا به خاطر سپردن چیزها در زندگی روزمره خود مشکل دارند.

این مشغله ذهنی با افکار افسردگی می تواند توضیح دهد که چرا افکار مثبت اغلب در افسردگی غایب هستند زیرا فضای کافی برای آنها وجود ندارد.

پروفسور ریپما گفت: مداخلاتی مانند شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در قادر ساختن افراد افسرده به شناخت بهتر و تنظیم محتوای افکار خود کاملاً موفق است.

وی گفت: هدف ما از تحقیقات بیشتر این است که بفهمیم چگونه چنین رویکردهای درمانی می تواند مغز افسرده را تغییر دهد و چگونه این تغییرات می تواند منجر به حافظه و نتایج بهتر برای افراد مبتلا به افسردگی شود.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا