دانستنی ها

سالمندان در خطر کم آبی!/اثرات کم آبی بدن بعد از 60 سالگی را جدی بگیرید!/جزئیات

کم آبی افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما بزرگسالان 60 سال و بالاتر بیشتر در معرض خطر هستند. با افزایش سن، بدن شما عضله بیشتری از دست می دهد و چربی بیشتری به دست می آورد. این بر توانایی آن در حفظ آب طبیعی بدن (TBW) تأثیر می گذارد.

سالمندان به دلیل کاهش توده عضلانی بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند. کم آبی بدن می تواند در افراد مسن خطرناک باشد زیرا برخی از علائم این بیماری با سایر بیماری ها همپوشانی دارند و ممکن است علت اصلی آن به اشتباه تشخیص داده شود. به عنوان مثال، خشکی دهان را می توان به عنوان یک عارضه جانبی داروهای روزانه درک کرد. این ممکن است تشخیص کم آبی را در افراد مسن به تاخیر بیندازد.

احساس تشنگی تنها راهی است که بدن نشان می دهد که به آب نیاز دارد. اما از آنجایی که واکنش تشنگی با افزایش سن ضعیف می شود، افراد مسن ممکن است ندانند که نیاز به نوشیدن آب دارند. به عبارت دیگر توجه به 2 نکته مهم مفید است; اول ایجاد عادت به نوشیدن مایعاتی مانند آب، آب میوه، چای، آب نارگیل، شیر، سوپ، هندوانه، خربزه، هلو، آناناس، پرتقال و نارنگی و دوم تاکید بر نوشیدن مایعات برای افراد بالای 60 سال. زیرا این افراد باید هر دو ساعت یکبار مایعات بنوشند.

بعد از 60 سالگی احساس تشنگی در فرد ضعیف می شود در نتیجه فرد تقریباً نوشیدن مایعات را قطع می کند و کم آبی شدید تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. می تواند باعث ناراحتی ناگهانی و سریع روانی شود، بر فشار خون تأثیر بگذارد، ضربان قلب را افزایش دهد، آنژین صدری همراه با درد قفسه سینه، کما و حتی مرگ را ایجاد کند.

در هنگام مسمومیت غذایی، بیماری یا گرمای شدید، خطر کم آبی بیشتر است و مایعات بیشتری مورد نیاز است. این عادت فراموشی نوشیدن آب از 60 سالگی شروع می شود، بدن آنها کم آب می شود اما احساس تشنگی نمی کنند. زیرا مکانیسم تشخیص نیاز به آب در بدن آنها به درستی کار نمی کند.

عملکردهای واکنشی و عملکردهای شیمیایی کم آبی بدن می تواند به کل بدن آسیب برساند. گاهی اوقات استفراغ یا اسهال می تواند منجر به از دست دادن قابل توجه الکترولیت ها و همچنین آب شود. در این مورد، ممکن است استفاده از نوشیدنی های حاوی الکترولیت مفید باشد. به عنوان مثال می توان به نوشیدنی های ورزشی اشاره کرد.

به گفته دفتر توسعه تغذیه جامعه وزارت بهداشت، شایع ترین علائم کم آبی خفیف شامل سردرد، حالت تهوع و تغییرات ادرار (ادرار تیره و کاهش مقدار) است. اگر مردم آب ننوشند، تحریک پذیرتر می شوند (کج خلق تر یا تحریک پذیرتر)، در تنفس مشکل دارند و علائم حواس پرتی را نشان می دهند که قطعاً نشانه های کم آبی بدن است.

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا