دانستنی ها

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان!

لو رفتن خیانت شریک زندگی علاوه بر زندگی مشترک، پایه های اساسی اعتماد و احساس امنیت را در کودکان به شدت از بین می برد.

خیانت ایجاد نوعی رابطه خارج از چارچوب اعم از عاطفی، زناشویی و… با فردی غیر از همسر است که معمولاً مخفیانه انجام می شود و یکی از دلایل اصلی طلاق زوج محسوب می شود. افشای خیانت نه تنها روابط را مخدوش می کند، بلکه می تواند پایه های اساسی اعتماد و احساس امنیت را در کودکان به طور جدی از بین ببرد. در زیر به بررسی برخی از آسیب ها و اثرات منفی خیانت شریک زندگی بر روح و روان کودکان می پردازیم که معمولا مورد غفلت قرار می گیرند.

احساس رها شدن و بی‌اعتمادی

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

پس از یک خیانت، حتی اگر هر دو والدین در یک خانه به زندگی خود ادامه دهند، این امر مانع از بروز احساسات منفی در فرزندان نمی شود که شایع ترین آنها احساس رها شدن است. هنگامی که والدین منحرف می شوند، کودک اغلب این احساس را به عنوان رها شدن تعبیر می کند. احساس رها شدن باعث بی اعتمادی می شود و اگر کودک برای پیشرفت در عرصه های مختلف فردی و جمعی به والدین نیاز دارد، از آن والد دور می شود و برای والدینی که خیانت نکرده ارزش بیشتری قائل است.

افسردگی و گوشه‌گیری

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

قاعدتا وقتی کودک با خیانت یکی از والدینش مواجه می شود، می فهمد که زندگی شگفت انگیزی که او برای والدینش تصور کرده است درست نیست و والدینش زندگی خوبی نداشته اند. این باعث می‌شود که همه چیزهایی را که فکر می‌کردید در مورد خانواده‌تان درست است زیر سوال ببرید و در برخی موارد باعث می‌شود کودک بسیار افسرده و گوشه‌گیر شود. کودک همچنین ممکن است انگیزه خود را از دست بدهد و در مدرسه عملکرد ضعیفی داشته باشد. اگر این اتفاق در زندگی مشترک شما افتاد، باید مراقب علائم افسردگی یا تغییرات شخصیتی فرزندتان باشید و تا حد امکان به او محبت، مهربانی و مراقبت کنید تا احساس امنیت و آرامش کند.

نگرانی

کودک ممکن است نگران باشد که اگر این اتفاق برای والدینش بیفتد، در آینده برای او نیز اتفاق خواهد افتاد. والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا بفهمند اگر خیانت در یک رابطه اتفاق افتاده است، دلیلی برای تکرار آن وجود ندارد. به طور کلی، والدین باید پس از اطلاع از خیانت والدین، برای مدیریت نگرانی های فرزندان خود برنامه ریزی کنند.

 

خشم

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

یکی از شایع ترین عوارض خیانت در کودکان خشم نسبت به والدین است. قاعدتاً عصبانیت کودک بیشتر متوجه والدینی است که او را فریب داده و باعث تنش و ناراحتی در خانواده شده است. همچنین احتمالاً پدری را که به او خیانت نکرده است سرزنش می‌کند و فکر می‌کند که می‌توانست برای جلوگیری از آن کاری انجام دهد، مانند محبت بیشتر و تلاش برای جلب رضایت همسرش. در نتیجه عصبانیت و احساس بی قراری یکی از نتایج خیانت والدین به شخصیت فرزندان است.

احتمال خیانت در آینده

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

خیانت نه تنها می تواند رابطه بین زن و شوهر را به بن بست برساند، بلکه می تواند بر روابط آینده کودک در بزرگسالی نیز تأثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد کودکانی که والدینشان خیانت می کنند دو برابر بیشتر به خود خیانت می کنند. به طور کلی احساسات این کودکان باید توسط یک مشاور حرفه ای بررسی شود.

سرخورده از عشق

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

یکی دیگر از تأثیرات خیانت بر فرزندان این است که ممکن است در بزرگسالی از عشق و روابط زناشویی ناامید شوند و حتی نسبت به ازدواج احساس منفی کنند. بنابراین در روابط عاطفی و زناشویی آینده خود با مشکل مواجه می شوند. تأثیر خیانت والدین بر فرزندان باعث می شود آنها تصور کنند که ازدواج ساختگی و عشق یک توهم است. به خصوص زمانی که والدین در حین خیانت به زندگی مشترک خود ادامه می دهند. در این شرایط کودک بین معنای عشق و ازدواج سردرگم می شود.

خجالت بیش از حد

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

کودکی که والدینش خیانت کرده اند اغلب بیش از حد خجالتی می شود و درگیر این موقعیت می شود. یکی از والدین مرتکب اشتباهی شده است که باعث آزردگی جدی والد دیگر شده و جامعه آن را به شدت زشت و ناخوشایند می داند، بنابراین کودک نگران قضاوت دیگران است و احساس شرم می کند.

و آسیب‌های پرشمار دیگر …

اثرات وحشتناک خیانت والدین بر روح کودکان

از دیگر اثرات خیانت زن یا شوهر بر فرزندان می توان به شوک عصبی، آسیب به عزت نفس، شک به خود، بی اشتهایی، جویدن ناخن، شب ادراری و کابوس شبانه اشاره کرد. اینها اثرات آزاردهنده ای هستند اما اگر متاسفانه این اشتباه در زندگی مشترک شما رخ داده است، می توانید از روانشناس یا مشاور کودک برای مقابله و کاهش اثرات منفی بر روی کودکان کمک بگیرید.

 

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا