اخبار روزاخبار قیمت ها

بسته شدن مسیر برگشت دلار به کانال پایین‌تر!/جزئیات


به گزارش منیبان، در هفته اول معاملات شهریور قیمت دلار در کانال 49 هزار تومان در نوسان بود. باید در نظر داشت که دامنه نوسان این اسکناس محدود به تغییرات 100 تا 200 تومانی بوده و در روزهای گذشته یک روز کاهش و روز بعد به صورت زیگزاگ افزایش یافته است.

معامله گران این فرآیند را اراده سیاست گذار می دانند. به گفته آنها، این منطقه به منطقه پرستیژ اسکناس دلار برای بانک مرکزی تبدیل شده است. می گویند بازار ارز منتظر است و دست بازارساز باز است، اما نمی خواهند قیمت ها را پایین بیاورند یا افزایش دهند.

معامله گران منتظر شفافیت قیمت دلار هستند

در روزهای اخیر موضوعاتی مطرح شده است که معامله گران معتقدند با عبور از آنها قیمت دلار می تواند شفافیت بیشتری پیدا کند. پایان مراسم اربعین و بازگشت معاملات بازار ارز به روال گذشته در انتظار سفر گروسی معاون رئیس جمهور به تهران که در چند روز اخیر جلسه شورای حکام برگزار می شود. شهریور و پایان 6 ماهه اول سال جاری.

در این میان کارشناسان اقتصادی همواره تاکید می کنند که برجام تنها موضوعی است که می تواند تغییرات عمده اما کوتاه مدت را برای بازار ارز به دنبال داشته باشد. به گفته آنها تاثیر خبر درمانی بر بازار ارز بسیار ضعیف است و حتی لغو تحریم ها نیز تاثیر چشمگیری بر کل اقتصاد نخواهد داشت.

در آخرین روز معاملاتی دلار در بازار ارز این هفته، دو سیگنال مساعد توانستند قیمت دلار را 300 تومان کاهش دهند و آن را در انتهای کانال 49 هزار تومان قرار دهند. دیروز بلومبرگ گزارش داد که آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمالا در گزارش سه ماهه بعدی خود از کاهش سرعت غنی سازی اورانیوم در ایران خبر خواهد داد.

همانطور که بلومبرگ گزارش داد، برخی از مقامات هسته ای ارزیابی می کنند که داده های آژانس اتمی نشان می دهد که ایران در حال تنظیم غنی سازی اورانیوم خود در سطوح بالا است. انتظارات در مورد تعدیل غنی سازی اورانیوم ایران پس از آن افزایش یافت که برخی رسانه ها ادعا کردند تهران و واشنگتن با مبادله زندانیان در ازای آزادسازی پول مسدود شده توسط ایران در کره جنوبی برای کاهش تنش ها پیرامون اورانیوم و کاهش غنی سازی در ایران موافقت کرده اند.

آیا موضع دو طرف به نفع توافق نرم می شود؟

اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که «انصراف از کاهش پایبندی به توافق هسته‌اینیازمند برداشتن کامل تحریم‌هاست و پایبندی آمریکا و طرف‌های دیگر به توافق هسته‌ای منجر به پایبندی ایران نیز خواهد شد».

پیش از این در پی انتشار اخباری مبنی بر مبادله دو تابعیتی زندانیان و آزادسازی منابع ارزی از ایران، برخی رسانه های خارجی از احتمال انجام معاملات پشت پرده بین ایران و آمریکا با میانجی گری عمان و قطر خبر داده بودند. به نظر می رسد که نظرات دو طرف توافق کمتر شده است.

برای هفته آینده قیمت دلار احتمالا در محدوده خوشایند بازارساز نوسان خواهد داشت چرا که بازار به ایام اربعین نزدیک می شود و این امر بن بست معاملات را در بازار ارز افزایش می دهد.


آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا